Recenzja Gramofon: Streamer Spotify do posiadania

42 £ Cena w recenzji

Nieczęsto jestem pod wrażeniem wyglądu streamera muzycznego, ale minimalistyczny Gramofon naprawdę przykuł moją uwagę, gdy pierwszy raz się z nim spotkałem. To surowe, błyszczące i matowe pudełko o ostrych krawędziach nie będzie wyglądało nie na miejscu w butikowym sklepie hi-fi, a jego duży okrągły pierścień LED nadaje mu atmosferę hi-tech, którą normalnie kojarzyłabym z markami premium, takimi jak Bang & Olufsen, Naim i McIntosh.

Recenzja Gramofon: Streamer Spotify do posiadania

Zobacz powiązaną recenzję Google Chromecast: Świetny streamer w niższej cenie

Pierwsze wrażenia mogą być jednak mylące i nie zajęło dużo czasu odkrycie, że ten zgrabnie wyglądający przedmiot, który wygląda jak egzotyka audio, w rzeczywistości kosztuje rozsądne 59 euro – około 42 funtów.

Co robi Gramofon?

Za tę potworną kwotę otrzymujesz streamer muzyczny Wi-Fi, który jest przeznaczony przede wszystkim do strumieniowego przesyłania utworów Spotify przez połączenie Wi-Fi do istniejącego głośnika hi-fi lub samodzielnego.

Wykorzystuje zastrzeżony protokół strumieniowania Spotify Connect, który jest dostępny tylko dla subskrybentów Premium i działa w podobny sposób do przesyłania strumieniowego Chromecast: muzyka nie jest przesyłana strumieniowo przez telefon lub tablet, ale bezpośrednio z serwerów Spotify; Twoje urządzenie mobilne działa głównie jako wyrafinowany pilot.

Tymczasem dla tych, którzy mają bibliotekę utworów przechowywanych lokalnie, obsługa Qualcomm AllPlay oznacza, że ​​możesz także przesyłać strumieniowo współdzieloną muzykę przez sieć lokalną – bezpośrednio z telefonu lub tabletu albo z serwera muzycznego zgodnego z DLNA.

Możliwe jest również strumieniowe przesyłanie radia internetowego do gramofonu za pośrednictwem aplikacji AllPlay Radio, a nawet przejęcie kontroli nad wieloma gramofonami, aby uzyskać niedrogą konfigurację dźwięku wielopokojowego w stylu Sonos. Muzyka może być zsynchronizowana, z tą samą muzyką przesyłaną strumieniowo do wszystkich odtwarzaczy, lub podzielona na strefy, z różnymi utworami odtwarzanymi w różnych częściach domu.

Ostatnią sztuczką Gramofon jest jego zdolność do podwójnego działania jako przedłużacz bezprzewodowy, a tym samym (potencjalnie) rozszerzenie zasięgu również domowej sieci Wi-Fi. Nie jest to funkcja unikalna dla Gramofona – na rynku jest wiele wzmacniaczy Wi-Fi, które oferują pewien rodzaj strumieniowego przesyłania muzyki – ale Gramofon jest jedynym, z jakim się spotkałem, który oferuje Spotify i muzykę z wielu pomieszczeń również kontrolę.

Konfiguracja, wydajność i użyteczność

Biorąc pod uwagę jego wysoką cenę, nie jest zaskakujące, że Gramofon nie jest dokładnie wypełniony połączeniami. Z tyłu pudełka znajdziesz pojedyncze analogowe wyjście stereofoniczne 3,5 mm, a także parę portów Ethernet i wejście zasilania DC.

Posiadacze kolumn aktywnych mogą narzekać na brak wyjść zbalansowanych, a tradycjonaliści prawie na pewno będą się sprzeciwiać brakowi połączeń gramofonowych, ale mimo high-endowego wyglądu Gramofon jest urządzeniem nastawionym na wygodę, a nie ultra-wysokiej wierności, a to już coś. dostarcza z pewnością siebie.

Recenzja Gramofon: widok z góry

Konfiguracja Gramofon jest tak prosta, jak można by się spodziewać w erze Internetu Rzeczy. Po podłączeniu Gramofon do sieci i podłączeniu go bezpośrednio do wzmacniacza lub głośników, pobierasz aplikację Gramofon na smartfon lub tablet z systemem Android lub iOS i przeprowadzasz procedurę konfiguracji. Gramofon może być podłączony do Twojej sieci przez Wi-Fi lub Ethernet, a będziesz gotowy do pracy w mniej niż dziesięć minut.

Po wykonaniu tych czynności jest to bułka z masłem. Po prostu uruchom aplikację Spotify, przejdź do Ustawień i wybierz Gramofon z pozycji menu Spotify Connect. Wszystko, co jest następnie odtwarzane w telefonie, jest przesyłane strumieniowo do urządzenia i do głośników, a duża, okrągła dioda LED na górze działa jako wskaźnik stanu.

Gramofon wygląda bardziej jak butikowy komponent hi-fi niż streamer za 42 GBP

Świeci się na ciemnoniebieski, gdy jest podłączony do sieci Wi-Fi, na zielono, gdy przesyła strumieniowo ze Spotify i na jasnoniebieski, gdy podłączony jest AllPlay; a jeśli nie masz pod ręką telefonu lub tabletu, obszar wewnątrz diody LED działa jak gigantyczny przycisk pauzy/odtwarzania. Dla osób wrażliwych na jasne światło, internetowe strony administracyjne pozwalają całkowicie wyłączyć diodę LED.

Odtwarzanie muzyki z wielu urządzeń działa prawie tak samo dobrze, jak przesyłanie strumieniowe z jednego — o ile pozostajesz przy tym samym koncie Spotify. Możesz regulować głośność na jednym urządzeniu, a potem na drugim, bez problemu, a także możesz kolejkować utwory z wielu urządzeń.

Jednak nie jest to idealne rozwiązanie do tworzenia improwizowanych miksów imprezowych. Gdy tylko połączy się inne urządzenie z innym kontem, bieżąca lista odtwarzania jest niegrzecznie przerywana na korzyść nowego połączenia. Wolałbym też nie zagłębiać się w dwa poziomy w menu ustawień, aby przełączyć się z telefonu na odtwarzanie strumieniowe iz powrotem, ale to jedyne narzekania.

Recenzja Gramofon: ekrany aplikacji

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, Gramofon jest jednak całkiem przyzwoity. Podłączyłem go bezpośrednio do moich aktywnych głośników Adam A7X, które normalnie są podłączone przez zbalansowane wyjścia XLR do DAC-a Asus Xonar Essence One, a mój inteligentny telewizor LG działa jako źródło Spotify, zasilając DAC przez optyczne S/PDIF.

Co zaskakujące, Gramofon radził sobie z moją standardową konfiguracją. Trochę mu brakowało, jeśli chodzi o szczegółowość i klarowność wysokich tonów, ale poza tym uznałem, że jest idealnie muzykalny; z pewnością oferuje lepszą jakość niż w przypadku przesyłania strumieniowego Bluetooth, z całkowicie bardziej wyraźną wydajnością.

Werdykt

W idealnym świecie nie potrzebowalibyśmy urządzeń takich jak Gramofon. Spotify działałoby na wielu protokołach i urządzeniach, takich jak Chromecast Google. Nie nalegałby również na narzucanie własnej technologii przesyłania strumieniowego użytkownikom, którzy już płacą za usługę premium.

Ale to nie jest wina Gramofona. Współpracuje z sytuacją i radzi sobie bardzo dobrze.

Jeśli potrzebujesz streamera muzycznego do Spotify, Gramofon jest tym, czego chcesz: to niedrogi streamer muzyczny, który wykonuje swoją pracę bez zamieszania, a fakt, że dodaje obsługę multiroom i bezprzewodowego przedłużacza do tej okazji, to tylko bonus .