Jak dodać więcej miejsca do przechowywania na komputerze Mac?

Brak wolnego miejsca na komputerze Mac może być frustrujący: nie będziesz w stanie zapisać żadnych zdjęć ani plików, Twoje aplikacje nie zostaną zaktualizowane, a nawet może spowolnić działanie urządzenia.

Jak dodać więcej miejsca do przechowywania na komputerze Mac?

Na szczęście można to zmienić. Czytaj dalej ten artykuł, a dowiesz się, jak zwiększyć ilość miejsca na Macu.

Jak dodać więcej pamięci do komputera Mac?

Wszystkie urządzenia Mac mają specjalną wbudowaną pamięć masową. Jednak w zależności od Twoich potrzeb może zabraknąć Ci miejsca i zdecydujesz, że potrzebujesz więcej. Istnieje kilka opcji dodawania większej ilości pamięci: możesz wybrać użycie urządzenia zewnętrznego lub wybrać pamięć online.

Zewnętrzny dysk twardy

Możesz użyć zewnętrznego dysku twardego, aby zwiększyć ilość miejsca na Macu. Łączy się z urządzeniem Mac za pomocą kabla (USB itp.) i umożliwia przechowywanie plików na urządzeniu. Korzystanie z zewnętrznego dysku twardego to wygodny sposób przechowywania dużych plików, których nie używasz często, lub tworzenia kopii zapasowych cennych plików. Są tanie i znacznie mniejsze niż kiedyś, więc noszenie ich ze sobą nie jest trudne. Ponadto oferują różne pojemności do wyboru.

Jednak jedną z wad zewnętrznych dysków twardych jest to, że są one kruche. Mogą łatwo pęknąć, ulec uszkodzeniu lub działać nieprawidłowo, jeśli je upuścisz, dlatego nie zaleca się ciągłego trzymania ich w torbie. Jeśli masz nowszego MacBooka, być może będziesz musiał kupić adapter do zewnętrznego dysku twardego.

Co więcej, zewnętrzne dyski twarde nie działają z dużą prędkością. Jeśli więc chcesz przechowywać pliki, których nie używasz często, jest to świetna opcja. Jeśli jednak chcesz często uzyskiwać dostęp do przechowywanych plików, możesz rozważyć inną opcję.

Uaktualnij dysk SSD

SSD oznacza urządzenie pamięci masowej półprzewodnikowe, które wykorzystuje pamięć flash. W porównaniu do HDD (dysków twardych), dysk SSD jest szybszy, cichszy i odporny na uszkodzenia, ponieważ nie ma żadnych ruchomych części, w przeciwieństwie do HDD. Apple używało SSD zamiast HDD we wszystkich nowszych modelach. Jeśli masz starszy model, który nie ma dysku SSD, nadal możesz go dodać, aktualizując w ten sposób swoją pamięć masową.

Jeśli masz już dysk SSD, możesz zdecydować się na zakup nowego o większej pojemności. Inną opcją jest użycie dysku SSD z innego urządzenia.

Jeśli zdecydujesz się dodać więcej pamięci do komputera Mac, samodzielnie aktualizując dysk SSD, oznacza to, że będziesz musiał otworzyć obudowę urządzenia. W ten sposób najprawdopodobniej unieważnisz gwarancję, dlatego ważne jest, aby o tym pamiętać przed podjęciem decyzji o uaktualnieniu.

Najprostszym sposobem na uaktualnienie dysku SSD jest zakup zestawu SSD. Zawiera instrukcje, jak ulepszyć magazyn oraz wszystkie niezbędne narzędzia, które ułatwią Ci pracę.

Uaktualnienie dysku SSD to doskonała opcja, jeśli potrzebujesz dodatkowej pamięci masowej i chcesz szybkiego transferu, ale jest to również droga. Dlatego ludzie nadal decydują się na kupowanie zewnętrznych dysków twardych.

Wskazówka: Nie wszystkie urządzenia Mac są w stanie uaktualnić dysk SSD. W najnowszych modelach dysk SSD jest przylutowany do płyty głównej, więc nie można go usunąć. Przed zakupem dysku SSD sprawdź, czy Twój model można zaktualizować.

Karty SD

Jeśli masz starsze urządzenie Mac, możesz włożyć kartę SD, aby uzyskać dodatkową pamięć. Są łatwe w użyciu (po prostu wkładasz je do gniazda karty), tanie i mają różne pojemności. Jeśli zdecydujesz się na zakup karty SD, upewnij się, że kupujesz tę z dużą prędkością zapisu i odczytu, ponieważ ułatwi to i przyspieszy przesyłanie plików.

Ponieważ nie znajdują się one w urządzeniu Mac, karty SD mogą łatwo ulec uszkodzeniu, a Twoje pliki mogą ulec uszkodzeniu, więc upewnij się, że przechowujesz je w bezpiecznym miejscu.

Dyski USB

Jeśli Twoje urządzenie Mac jest wyposażone w złącza USB typu A, możesz użyć dysków USB jako dodatkowej przestrzeni dyskowej. Są małe, łatwe w użyciu i tanie. A ponieważ są to karty SD, mają różne pojemności. Oczywiście nie jest to opcja szybkiej pamięci masowej, taka jak dysk SSD, ale jest to prosty i tani sposób przechowywania plików.

Podobnie jak karty SD, dyski USB mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Jeśli nosisz je cały czas w torbie, po pewnym czasie mogą działać nieprawidłowo, a niektóre pliki mogą się zgubić. Upewnij się, że przechowujesz je w suchym i bezpiecznym miejscu, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń.

USB C-Hub ze zintegrowaną pamięcią masową

Najnowsze modele MacBooków są dostarczane tylko ze złączami USB typu C. Jeśli posiadasz jedno z tych urządzeń, inną opcją dodania większej ilości pamięci jest zakup koncentratora USB C-Hub ze zintegrowaną pamięcią masową. Umożliwi to podłączenie różnych portów do urządzenia (np. typu A, HDMI itp.) i uzyskanie dodatkowej pamięci. Ponieważ to urządzenie jest małe, możesz nosić koncentrator w dowolnym miejscu.

Systemy RAID

RAID oznacza nadmiarową macierz niezależnych/niedrogich dysków. Jest to technologia pamięci masowej, która łączy wiele komponentów napędu w jedną jednostkę. System ten umożliwia podłączenie wielu dysków twardych i łączenie ich w jeden, co pozwala na szybsze zapisy i odczyty. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do różnych urządzeń w tym samym czasie iz dużą prędkością.

Chociaż RAID oferuje szybką pamięć masową i niezawodność, ma kilka wad: jest to najdroższa opcja pamięci masowej. Ponadto jest duży, więc nie możesz go nosić ze sobą, gdziekolwiek się wybierasz. Najprawdopodobniej będziesz musiał cały czas trzymać go na biurku. Jeśli dużo podróżujesz, może to nie być dla Ciebie najlepsza opcja.

Przechowywanie iCloud

Jeśli chcesz zwiększyć ilość miejsca na Macu bez używania dodatkowego urządzenia, możesz zdecydować się na przechowywanie plików online. Dzięki opcji Apple iCloud możesz zachować rzadko używane pliki, aby zwolnić miejsce na urządzeniu Mac.

Apple oferuje opcję „Sklep w iCloud”. Dzięki temu Twoje urządzenie Mac automatycznie przechowuje pliki, których często używasz w chmurze, dzięki czemu więcej miejsca na urządzeniu będzie na często używane pliki. Ponieważ Mac robi to automatycznie, będziesz musiał polegać na systemie. Pliki te będą nadal wyświetlane na Twoim komputerze jak zwykle, mimo że są przechowywane w chmurze. Gdy zechcesz otworzyć pliki, Twoje urządzenie pobierze je z chmury.

Jeśli chcesz włączyć to ustawienie, wykonaj następujące czynności:

  1. Stuknij logo Apple w lewym górnym rogu.

  2. Stuknij w „Informacje o tym Macu”.

  3. Wybierz "Zarządzaj" w zakładce "Pamięć".

  4. Stuknij w „Przechowuj w iCloud”.

Zaletą korzystania z iCloud jest to, że możesz uzyskać do niego dostęp z różnych urządzeń, co oznacza, że ​​będziesz mieć dostęp do swoich plików w dowolnym momencie.

Wadą korzystania z iCloud jako dodatkowej pamięci jest to, że zależy to od połączenia internetowego. Jeśli jesteś w obszarze bez połączenia z Internetem, nie będziesz mieć dostępu do żadnych plików przechowywanych na swoim iCloud. Jeśli masz wolne połączenie internetowe, możesz mieć dostęp do swoich plików, ale ich pobranie zajmie dużo czasu.

Kupując urządzenie Mac, otrzymasz bezpłatnie 5 GB miejsca w iCloud. Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni dyskowej, będziesz musiał za nią zapłacić.

Pamięć masowa w chmurze innej firmy

Nie musisz używać iCloud, aby zrobić dodatkową przestrzeń dyskową dla urządzenia Mac. Możesz uzyskać inną usługę przechowywania w chmurze, w zależności od Twoich potrzeb. Niektóre z tych usług w chmurze to Amazon Drive, Google Drive, pCloud, Dropbox itp. Wszystkie oferują trochę miejsca za darmo, a jeśli Ci się spodoba, możesz kupić więcej miejsca.

Pamięć sieciowa

Chociaż nie jest to powszechna metoda zwiększania pamięci, może być pomocna, jeśli masz w domu inne urządzenie. Korzystając z miejsca na innym urządzeniu, możesz przenieść pliki z komputera Mac na to urządzenie, zwalniając w ten sposób miejsce na komputerze Mac.

Ponieważ nie potrzebujesz do tego żadnego sprzętu ani dodatkowych urządzeń, jest to najtańsza opcja.

Jedną z wad jest to, że aby to zrobić, musisz być w tej samej sieci. Możesz uzyskać dostęp do plików tylko wtedy, gdy oba urządzenia znajdują się w tej samej sieci, co może być trudne.

Co więcej, najlepiej byłoby użyć połączenia przewodowego. Jeśli korzystasz z Wi-Fi, przesłanie plików zajmie znacznie więcej czasu. Ponieważ większość ludzi korzysta dziś z Wi-Fi, a posiadanie wielu urządzeń w jednej sieci może spowolnić działanie, może to nie być najlepsza opcja na dodatkowe miejsce.

Dlaczego warto dodać więcej pamięci do komputera Mac?

Dzięki dużej ilości miejsca na Macu możesz zachowywać i używać wielu programów, aplikacji i plików na swoim Macu. Jednak, gdy wyczerpie się pamięć, będziesz zmuszony usunąć niektóre programy, nie będziesz mógł ich aktualizować i nie będziesz mógł zapisać nowych.

Problemy z wydajnością mogą pojawić się, gdy pamięć jest pełna. Twój Mac może działać wolno lub może zacząć się zawieszać. Dodając więcej miejsca na Macu, będziesz mógł temu zapobiec, jednocześnie przechowując wszystkie programy i aplikacje, które chcesz.

Dodawanie większej ilości miejsca do komputera Mac nigdy nie było łatwiejsze

Teraz nauczyłeś się, jak zwiększyć ilość miejsca na Macu. Jeśli chcesz zapisać wszystkie pliki i programy, które lubisz, gdy urządzenie Mac działa płynnie, możesz to zrobić, wybierając jedną z powyższych opcji.

Jakiej opcji używasz do dodawania dodatkowej przestrzeni dyskowej do komputera Mac? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.