Jak dodać drugi router do sieci bezprzewodowej?

Dodanie drugiego routera do sieci bezprzewodowej może poprawić zasięg Wi-Fi. Znasz już obszary zaciemnienia Wi-Fi w Twoim domu. Umieszczenie drugiego routera w tych obszarach powinno zapewnić pełne pokrycie.

Jak dodać drugi router do sieci bezprzewodowej?

W większości przypadków dodanie drugiego routera do sieci Wi-Fi nie jest trudne, ale wciąż musisz wiedzieć o kilku rzeczach. W tym artykule szczegółowo wyjaśniono każdą metodę i podano kilka wskazówek dotyczących najlepszego sprzętu.

Zanim zaczniesz

Zasięg routera Wi-Fi zależy od obsługiwanego przez niego standardu. Na przykład routery Wireless N (802.11n) oferują lepszy zasięg w porównaniu z routerami Wireless-G.

Najlepiej używać dwóch routerów 802.11n, ale Wireless-G jako drugi router również może działać poprawnie. Upewnij się, że znasz hasło i identyfikator SSID każdego routera, jeśli konfigurujesz połączenie bezprzewodowe.

Ważna jest również pozycja drugiego routera. Możesz trzymać go obok komputera w celu konfiguracji, a następnie przenieść do strefy zaciemnionej w swoim domu.

Dodaj drugi router do sieci bezprzewodowej

Konfiguracja drugiego routera

Aby zwiększyć zasięg sygnału Wi-Fi, możesz użyć drugiego routera jako repeatera. Cała procedura nie zajmuje dużo czasu i jest tylko kilka kroków.

Krok 1

Musisz określić maskę podsieci i adres IP głównego routera. Uruchom wiersz polecenia w systemie Windows i wpisz „ipconfig/all”. Wartość, której szukasz, znajduje się w obszarze Brama domyślna. Użytkownicy komputerów Mac powinni uruchomić aplikację Terminal i wpisać „ifconfig |grep inet”.

Jak dodać drugi router

Skopiuj i wklej swój adres IP w pasku adresu przeglądarki. Jeśli korzystasz z przeglądarki Internet Explorer, dodaj // przed adresem, aby uniknąć komunikatów o błędach. Teraz musisz wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, aby uzyskać dostęp do ustawień.

Krok 2

Wybierz Ustawienia bezprzewodowe i zapisz kanał, tryb bezprzewodowy oraz SSID. Pamiętaj, aby zanotować swoje hasła i tryb zabezpieczeń (WPA2, WPA lub WEP). W tym momencie możesz przystąpić do konfiguracji drugiego routera.

Zresetuj drugi router do ustawień fabrycznych i podłącz go do głównego routera za pomocą kabla Ethernet. Oczywiście router musi być włączony.

Krok 3

Uruchom przeglądarkę i wpisz 192.168.1.1, co jest zwykle domyślnym adresem IP. Routery D-Link i Netgear mają domyślny adres IP 192.168.0.1.

Po wejściu do Ustawień zmień wszystkie wartości, aby pasowały do ​​głównego routera. Należą do nich kanał, tryb bezprzewodowy i tryb bezpieczeństwa. Identyfikator SSID może być inny, dzięki czemu łatwiej jest odróżnić oba routery.

Krok 4

Przejdź do Advanced Routing w sekcji Setup i przełącz na tryb routera. Niektóre routery mogą mieć tryb oznaczony jako NAT i w takim przypadku należy go wyłączyć. Musisz także wyłączyć serwer DHCP, ponieważ główny router przydziela adresy IP podłączonym urządzeniom.

Następnie musisz zmienić adres IP drugiego routera na dowolny wolny adres. Na przykład, jeśli adres IP routera głównego to 192.168.30.1, przypisz adres 192.168.30.2 do drugiego routera.

Nie zapominaj, że routery muszą mieć tę samą maskę podsieci. Gdy skończysz, naciśnij Zapisz i wyjdź z przeglądarki.

Połącz dwa routery

Gdy konfiguracja jest poza drogą, nadszedł czas, aby połączyć routery za pomocą kabla Ethernet lub Cat-5. Główny router zwykle ma 5 portów, a port WAN należy podłączyć do modemu IPS.

Wybierz jeden z dostępnych portów LAN na każdym routerze, nawiąż połączenie i gotowe.

Drugi router do sieci bezprzewodowej

Korzyści i wady

Jak już wspomniano, drugi router zwiększa zasięg sieci bezprzewodowej, a przy użyciu tej samej metody można nawet połączyć szeregowo kilka routerów. Ale powinieneś wiedzieć, że prędkość Twojego Internetu może ucierpieć, zwłaszcza jeśli masz tylko jedno połączenie wychodzące.

W tym samym czasie dwa routery w tej samej sieci umożliwiają dostęp do wszystkich udostępnianych plików w całej sieci. Możesz przenosić, kopiować i wklejać pliki lub odtwarzać muzykę, filmy i zdjęcia na dowolnym podłączonym komputerze lub urządzeniu mobilnym.

Jednak udostępnianie plików wiąże się z pewnymi kwestiami bezpieczeństwa. Każdy, kto ma dostęp do Twojej sieci bezprzewodowej, może również uzyskać dostęp do plików. Więcej podłączonych urządzeń oznacza więcej zagrożeń bezpieczeństwa, dlatego tak ważne jest instalowanie oprogramowania antywirusowego.

Rozszerz zakres

Nie musisz znać się na technologii, aby dodać drugi router do swojej sieci bezprzewodowej. Ponadto, jeśli masz stary router, zawsze możesz zmienić jego przeznaczenie, aby uzyskać lepszy zasięg Wi-Fi.

Pamiętaj jednak, że wpływa to na siłę sygnału Wi-Fi. Nie powinno to jednak stanowić większego problemu, chyba że korzystasz z usług przesyłania strumieniowego i innych aplikacji intensywnie korzystających z Wi-Fi.