Jak dodać pogłos w programie Reaper

Reaper to jedna z najpopularniejszych i najczęściej używanych cyfrowych stacji roboczych audio (DAW). W związku z tym zapewnia kompleksowy zestaw efektów i filtrów, które możesz dodać do swoich utworów. Jednak ten DAW jest przeznaczony przede wszystkim dla muzyków, którzy potrzebują profesjonalnego oprogramowania do produkcji muzyki.

Jak dodać pogłos w programie Reaper

Dlatego może być trudno znaleźć drogę do wszystkich opcji. Poniższe sekcje koncentrują się na dodawaniu pogłosu w programie Reaper i mają na celu zapewnienie łatwego przewodnika, który pozwoli uniknąć prób i błędów.

Zanim zaczniesz

W przewodniku założono, że już załadowałeś utwór do programu Reaper i jest on gotowy do miksowania. Tak więc kroki nie będą obejmować czynności związanych z otwieraniem, przygotowywaniem lub rejestrowaniem ścieżek w oprogramowaniu.

Pogłos jest częścią podstawowych efektów dostępnych w programie Reaper i nie musisz instalować wtyczek ani pakietów efektów innych firm. Oprócz pogłosu w podstawowym pakiecie znajdują się wtyczki typu flanger, delay i kompresja, żeby wymienić tylko kilka.

Dodawanie pogłosu

Jak już wspomniano, pogłos jest częścią arsenału Reapera. Oprócz dodawania efektów do ścieżek, oprogramowanie umożliwia dodawanie efektów, w tym pogłosu, do elementów. Ale ten temat zasługuje na własny artykuł, więc pozostaniemy przy dodawaniu efektu do ścieżki.

Mając to na uwadze, artykuł zawiera porady i wskazówki, jak dodawać więcej efektów, organizować je i poprawiać.

Krok 1

Najpierw musisz kliknąć przycisk FX w głównym oknie ścieżki. Spowoduje to wyświetlenie menu zawierającego wszystkie dostępne ścieżki i wtyczki.

dodaj pogłos w reaper

Aby szybko zlokalizować pogłos, kliknij pole wyszukiwania obok „Listy filtrów” i wpisz „pogłos”. Wyniki wyszukiwania zawierają wszystkie pogłosy dostępne w oprogramowaniu.

jak dodać pogłos w programie Reaper - zrzut ekranu oficjalnej strony 2

Krok 2

Znajdź pogłos, którego chcesz użyć i kliknij go dwukrotnie, aby dodać efekt do ścieżki. Jak już wspomniano, ten filtr wpłynie na całą ścieżkę i wszystkie jej elementy. Po dodaniu efektu mały przycisk FX zmienia kolor na zielony i możesz zobaczyć dodane efekty po najechaniu na niego.

Krok 3

W tym momencie możesz uzyskać dostęp do okna dostosowywania pogłosu i dostosować ustawienia domyślne do swoich preferencji. Główny suwak wzmocnienia znajduje się po prawej stronie okna i masz więcej opcji tuż pod przebiegiem efektów.

dodaj pogłos

Notatka: Aktywny efekt lub wtyczka mają zaznaczone pole przed nazwą. Jeśli odznaczysz to pole, ten efekt zostanie pominięty na całej ścieżce.

Dodawanie większej liczby wtyczek na górze pogłosu

Jedną z najlepszych rzeczy w programie Reaper jest to, że bardzo łatwo jest dodać więcej wtyczek, gdy pierwsza jest już na miejscu. Aby to zrobić, kliknij przycisk Dodaj w lewym dolnym rogu okna efektu i wybierz jeden z listy.

Efekty są umieszczane jeden po drugim w kolejności, w jakiej zostały dodane, i łatwo je przesuwać w górę i w dół. Najedź na efekt, który chcesz przenieść, kliknij i przytrzymaj, a następnie przesuń go w górę lub w dół. Oczywiście możesz też zmienić właściwości efektu i ominąć tylko jedną z nich.

Wskazówka: Aby szybko przejść do pogłosu lub dowolnego innego efektu, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk FX i wybierz jeden z rozwijanego okna. Aby uzyskać lepszą kontrolę i użyteczność, rozważ zorganizowanie efektów w folderach.

Organizowanie efektów pogłosu w folderach

Jeśli lubisz pogłos, możesz umieścić wszystkie powiązane efekty i wtyczki w jednym folderze. Po otwarciu okna „Dodaj efekty”, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce i wybierz „Utwórz nowy folder”.

Stwórz nowy folder

Nazwij folder Reverb i kliknij pasek wyszukiwania, aby zawęzić wybór do wszystkich efektów pogłosu. Wybierz wszystkie wtyczki pogłosu i przenieś je do nowego folderu.

Teraz możesz przejść do folderu i usunąć te, których prawdopodobnie nie użyjesz. Ta czynność nie powoduje trwałego usunięcia wtyczek; usuwa je tylko z folderu, który właśnie utworzyłeś.

Porada eksperta: Użyj powyższej metody, aby utworzyć folder Ulubione. Następnie przeciągnij i upuść wszystkie wtyczki, których często używasz, do nowego folderu. W ten sposób uzyskasz super szybki dostęp, ponieważ Ulubione pojawiają się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przycisku FX.

Tworzenie łańcuchów FX

Reaper umożliwia tworzenie łańcucha efektów z efektów wybranych dla ścieżki. W tym celu należy otworzyć aktywne filtry/wtyczki, zaznaczyć je i kliknąć prawym przyciskiem myszy na zaznaczenie.

łańcuchy FX

Wybierasz „Zapisz wszystkie efekty jako łańcuch…” i gotowe. Możesz wybrać wszystko oprócz pogłosu i wyizolować go jako łańcuch efektów. W takim przypadku wybierasz „Zapisz wybrany FX jako łańcuch…”

Tworząc łańcuchy, upewnij się, że podajesz im dokładne nazwy, aby ułatwić nawigację i edycję. Jeśli zdecydujesz się użyć tylko pogłosu, możesz zapisać efekt, klikając go prawym przyciskiem myszy.

Strzelanie do Grammy

Ten krótki samouczek zarysowuje powierzchnię tego, co jest dostępne w programie Reaper. Ważną rzeczą jest to, że dodanie pogłosu jest stosunkowo łatwe, gdy zrozumiesz niezbędne działania. Jednak dostosowanie efektów w celu maksymalnego wykorzystania ścieżki to zupełnie inna kwestia.

Od jak dawna używasz programu Reaper? Jaki rodzaj muzyki produkujecie? Opowiedz nam więcej o swoich muzycznych przedsięwzięciach w komentarzach poniżej.