Jak dodać napisy w VLC Media Player

Jeśli chodzi o oglądanie filmów lub słuchanie muzyki na komputerze lub w strumieniu internetowym, nie ma lepszej opcji niż VLC, platforma wideo o otwartym kodzie źródłowym, która ułatwia odtwarzanie dowolnego typu pliku zapisanego na urządzeniu. VLC działa na prawie każdej możliwej do wyobrażenia platformie, od Windows i Mac, od Androida po iOS, a nawet obsługuje dystrybucje Linuksa, takie jak Ubuntu. Jeszcze lepsza niż kompatybilność z systemem operacyjnym jest szeroka biblioteka kodeków wsparcia i typów plików VLC. Jako odtwarzacz multimedialny i platforma, VLC jest w stanie odczytać prawie każdy plik wideo lub audio, a nawet odtwarzać treści z płyt DVD, CD i platform strumieniowych online za pomocą kompatybilnego adresu URL.

Teraz, gdy prawie każdy ma kamerę HD (w postaci swojego smartfona), tworzenie własnych domowych filmów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. To, co kiedyś było domeną tych z drogimi kamerami Handycam lub nawet większymi potwornościami VHS, jest teraz dostępne dla nas wszystkich. Na dobre lub na złe, każdy może zrobić domowy film z przyzwoitą jakością obrazu.

Napisy są przydatne do wielu rzeczy, w tym do rozumienia filmów w języku obcym, dodawania przejrzystości stłumionej mowie lub dodawania efektów dramatycznych lub komediowych. Dodanie ich do odtwarzacza multimedialnego VLC jest proste.

Jak dodać napisy w VLC media player-2?

Dodaj napisy w odtwarzaczu multimedialnym VLC

Możesz nie być tego świadomy, ale w rzeczywistości bardzo łatwo jest dodać napisy do dowolnego filmu w VLC, pobierając plik online. Więc jeśli zdarzy ci się mieć plik zawierający film lub odcinek programu telewizyjnego, prawdopodobnie będziesz w stanie znaleźć je w Internecie. Zobaczmy, jak to zrobić.

Pobierz napisy i używaj ich w odtwarzaczu multimedialnym VLC

Jeśli oglądasz filmy lub programy telewizyjne w języku obcym, nie wszystkie wersje będą miały dostępne napisy. Na szczęście strony internetowe stron trzecich oferują pliki napisów do pobrania, które można dodać do VLC. Dwie znane mi są Subscene i Opensubtitle. Są też inni.

 1. Odwiedź wybraną witrynę z napisami i pobierz potrzebny plik filmowy lub telewizyjny.
 2. Przenieś lub zapisz go w tym samym pliku co wideo.
 3. Otwórz VLC albo kliknij osobno prawym przyciskiem myszy plik wideo i wybierz „Otwórz za pomocą…”.

VLC powinien pobrać plik z napisami i automatycznie dodać go do odtwarzania. Jeśli początkowo nie rozumie nazwy pliku lub coś nie działa tak, jak powinno, możesz ręcznie dodać plik.

 1. Otwórz plik wideo w VLC.
 2. Wybierz Napisy z górnego menu.
 3. Wybierz ścieżkę podrzędną i odpowiedni plik na liście.

VLC powinien teraz wyświetlać napisy wraz z filmem. Jeśli nie widzi pliku z napisami, wybierz „Dodaj plik z napisami” z menu Napisy i ręcznie wybierz pobrany plik. VLC powinien go podnieść i odtworzyć.

Jak dodać napisy w VLC media player-3

Jeśli napisy nie są odtwarzane poprawnie, przed lub za rzeczywistym wideo, możesz dostosować opóźnienie odtwarzania napisów, używając klawiszy G i H na klawiaturze, aby przełączać się między opóźnieniami 50 ms.

Dodaj napisy do własnych filmów

Jeśli tworzysz własne filmy i chcesz dodać napisy, możesz. Możesz użyć edytora tekstu lub określonej aplikacji do tworzenia napisów. Będziesz musiał zapisać plik w formacie .srt, który jest standardem dla ścieżek napisów. Stwórzmy własny plik z napisami w Notepad++. Możesz użyć dowolnego edytora tekstu, o ile zapiszesz go jako plik .srt. Notepad ++ to mój edytor tekstu, który automatycznie zapisuje wszystko, co wpisujesz w pamięci, co jest przydatne do tworzenia większych plików.

Podczas tworzenia ścieżki napisów użyj następującego formatu. Jest to uniwersalny format SRT, który większość odtwarzaczy multimedialnych powinna być w stanie zrozumieć. Na pewno działa w VLC. Sama liczba to kolejność odtwarzania tytułów. Znacznik czasu jest podany w minutach, sekundach i milisekundach. Kontroluje to, kiedy i jak długo wyświetlane są napisy. Za pierwszym razem pojawia się, a za drugim znika z ekranu. Trzeci wiersz to tekst, który chcesz wyświetlić.

Aby stworzyć własną ścieżkę napisów: Możesz użyć HTML w pliku .srt, jeśli chcesz dodać efekty do napisów. Jeśli znasz swój kod HTML, możesz się świetnie bawić! W przeciwnym razie napisy pojawią się na ekranie jako zwykły biały tekst.

 1. Otwórz Notepad ++ lub swój ulubiony edytor tekstu.
 2. Wklej powyższy format do nowego pliku i zapisz jako .srt.
 3. Odtwórz swój film i dodaj napisy pasujące do znacznika czasu w odtwarzaczu.
 4. Dodaj nową linię, nowy znacznik czasu i nowy podtytuł dla każdego podpisu, który chcesz wyświetlić na ekranie.
 5. Opłucz i powtarzaj, aż dojdziesz do końca miejsca, w którym mają się pojawiać napisy.

Ręczne tworzenie własnych napisów jest pracochłonne, ale niezbędne, jeśli tworzysz własne filmy i chcesz dodać do nich napisy. Nawet jeśli używasz aplikacji napisów, nadal będziesz musiał ręcznie wprowadzać napisy, ale przeglądasz i piszesz w tym samym oknie. Istnieje kilka przyzwoitych darmowych programów do tworzenia napisów, a Google jest twoim przyjacielem w tym.