Jak dodać indeks górny lub dolny w Dokumentach Google

Niezależnie od tego, czy obliczasz prędkość światła, czy piszesz roszczenie dotyczące praw autorskich, nauka dodawania indeksów górnych i dolnych jest koniecznością. Na szczęście w Dokumentach Google możesz polegać na sprytnych skrótach klawiszowych. Edytor tekstu jest dobrze znany z przyjaznych dla użytkownika funkcji formatowania.

Jak dodać indeks górny lub dolny w Dokumentach Google

W tym artykule pokażemy, jak w kilku prostych krokach dodać indeks górny lub dolny w Dokumentach Google.

Jak zrobić indeks górny w Dokumentach Google?

Po pierwsze, czym są indeksy dolne i indeksy górne? Terminy te odnoszą się do znaków, które są porównywalnie mniejsze niż tekst standardowy. Różnica polega na sposobie ich ustawienia w stosunku do linii tekstu.

Indeksy górne są przypięte wyżej niż linia bazowa, jak wskazuje przedrostek Super (łac. dla nad). Normalnie indeks górny można znaleźć w równaniach matematycznych i wzorach chemicznych. Oczywiście ich zastosowanie nie ogranicza się do badań naukowych. Czasami używamy indeksów górnych dla liczb porządkowych, tj. dat – 1., 2., 3. w przeciwieństwie do 1., 2. i 3.

Istnieje również kilka skrótów, które wymagają znaków indeksu górnego. Prawdopodobnie najlepiej znasz symbole znaku towarowego TM i praw autorskich ©.

Podsumowując, wiedza o tym, jak i kiedy używać indeksów górnych, jest ważniejsza, niż mogłoby się wydawać. Jeśli wolisz procesor Google od Microsoft Word, oto jak zrobić indeksy górne w Dokumentach Google:

 1. Wybierz znak, który chcesz dodać do indeksu górnego.

 2. Kliknij „Format” na pasku menu nad dokumentem.

 3. Kliknij „Tekst”, pierwszą opcję na liście.

 4. Po prawej stronie znajdziesz opcje formatowania tekstu. Wybierz „Indeks górny”.

Wybrany tekst zostanie teraz przypięty nieco powyżej linii tekstu. Możesz także indeksować więcej niż jedną postać na raz, chociaż nie jest to takie powszechne.

Innym sposobem dodawania indeksu górnego w Dokumentach Google jest funkcja Znaków specjalnych. Oto jak to robisz:

 1. Wybierz, gdzie chcesz wstawić znak.
 2. Kliknij „Wstaw” na pasku menu nad dokumentem.

 3. Znajdź „Znaki specjalne” i otwórz okno.

 4. Wpisz „Indeks górny” w pasku wyszukiwania.

 5. Wybierz postać, której potrzebujesz do swojego tekstu.

Funkcja Znaki specjalne oferuje przegląd najczęściej używanych znaków indeksu górnego. Jeśli nie masz zwyczaju dodawania indeksów górnych do tekstu, ta metoda będzie dla Ciebie odpowiednia.

Łatwy sposób na wykonanie indeksu górnego w Dokumentach Google?

Mówiąc prościej, najłatwiejszym sposobem wykonywania indeksów górnych w Dokumentach Google jest używanie skrótów klawiszowych. Możesz prawie sformatować cały tekst, naciskając kilka przycisków. To prawdopodobnie jedna z najlepszych funkcji Dokumentów Google.

Jeśli nie znasz skrótów klawiszowych, Dokumenty Google oferują obszerną listę. Oto jak go otworzyć:

 1. Przytrzymaj CTRL + /, jeśli jesteś użytkownikiem Windows lub Google OC. Jeśli posiadasz laptopa MAC, naciśnij ⌘ + /, aby uzyskać dostęp do listy.

 2. Po pojawieniu się listy znajdź sekcję o nazwie „Formatowanie tekstu”.

 3. Przewiń w dół, aby znaleźć „Indeks górny”.

 4. Po prawej stronie zobaczysz skrót.

Po zapamiętaniu skrótu możesz teraz przetestować go na klawiaturze. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows lub Google OC, zaznacz tekst, który chcesz dodać do indeksu górnego, i przytrzymaj CTRL +. w tym samym czasie. Dla tych z was, którzy są właścicielami komputerów MAC, po prostu naciśnij ⌘ +. na klawiaturze, aż wybrany znak zostanie zastąpiony indeksem górnym.

Jeśli klawiatura nie odpowiada, konieczne może być podjęcie pewnych środków. Zwykle oznacza to, że sterowniki klawiatury wymagają aktualizacji.

Oto, jak możesz spróbować to naprawić, jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 10:

 1. Przejdź do „Menedżera urządzeń”.

 2. Znajdź „Klawiatura” i kliknij, aby rozwinąć.

 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy „Standardowa klawiatura PS/2”, aby otworzyć menu rozwijane.
 4. Wybierz opcję „Odinstaluj”, a następnie „OK”.

 5. Po odinstalowaniu sterowników uruchom ponownie komputer.
 6. Otwórz ponownie „Menedżera urządzeń”.

 7. Kliknij „Akcja”, a następnie „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”.

 8. Zainstaluj ponownie sterowniki klawiatury.
 9. Ponownie uruchom komputer.

Po ponownym uruchomieniu komputera spróbuj ponownie użyć skrótu do indeksu górnego. Jeśli to nie zadziała, prawdopodobnie będziesz musiał uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów, aby dowiedzieć się, co jest nie tak.

Jeśli klawiatura MAC nie odpowiada, oto jak zidentyfikować problem:

 1. Przejdź do menu Apple i kliknij „Preferencje systemowe”.

 2. Przejdź do „Klawiatura”.

 3. Wybierz „Skróty”.

 4. Znajdź skrót w indeksie górnym. Jeśli jest oznaczony żółtym znakiem ostrzegawczym, nie jest obsługiwany na klawiaturze MAC.
 5. Kliknij skrót, aby dostosować go do skrótów klawiaturowych systemu macOS.

Jak indeksować w Dokumentach Google?

Jak sama nazwa wskazuje, indeksy dolne to znaki umieszczone poniżej lub w linii standardowego typu. Tłumaczenie łacińskie słowa pod jest „poniżej” lub „pod”. Zwykle można je spotkać w tekstach naukowych jako części związków chemicznych i funkcji matematycznych. Na przykład wzór cząsteczkowy wody (H20) wymaga użycia indeksu dolnego.

Oczywiście indeksy dolne nie ograniczają się do izotopów i równań. Drugim najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem tych znaków jest informatyka. Znaki są używane do reprezentowania wartości niektórych systemów liczbowych, takich jak system binarny i szesnastkowy.

Bardziej praktycznym zastosowaniem indeksów dolnych jest skrót. Zapewne natknąłeś się w oficjalnej korespondencji na: ℁ (co oznacza „zaadresowany do tematu”) lub ℀ (co oznacza konto).

Indeks dolny jest również wygodny do przedstawiania wartości procentowych (%) i na milę (‰).

Oczywiście Dokumenty Google zawierają indeksy dolne w formatowaniu tekstu. Przypomina to dodawanie indeksu górnego, więc uważaj, aby ich nie pomylić. Oto jak tworzyć subskrypcje w Dokumentach Google:

 1. Wybierz, gdzie w tekście chcesz indeksować.
 2. Kliknij „Format” na górnym pasku menu.

 3. Kliknij „Tekst”.

 4. Wybierz „Indeks dolny” z opcji formatowania tekstu po prawej stronie.

Jeśli chodzi o formatowanie całych wierszy tekstu, indeks dolny sprawdza się dobrze przy dodawaniu komentarzy. Może się to przydać, jeśli pracujesz nad projektem grupowym.

Istnieją również skróty klawiaturowe dla indeksu dolnego. Znajdziesz je na liście Dokumentów Google. Oto przypomnienie:

 1. Przytrzymaj CTRL + / jeśli masz własny Windows 10 lub Google OC. W przypadku klawiatur Apple naciśnij ⌘ + /, aby uzyskać dostęp do listy.

 2. Znajdź sekcję „Formatowanie tekstu” na liście.

 3. Poszukaj „Indeks dolny”.

 4. Przeczytaj skrót.

Wpisz skrót na klawiaturze, a jeśli to nie zadziała, wróć do poprzedniej sekcji naszego artykułu (Łatwy sposób wykonywania indeksu górnego w Dokumentach Google).

Dodatkowe często zadawane pytania

Kiedy i dlaczego potrzebujemy indeksu górnego i dolnego w Arkuszach Google

Omówiliśmy już powszechne stosowanie znaków w indeksie górnym i dolnym. Oprócz matematyki, chemii i informatyki mają też bardzo praktyczne zastosowanie.

Dokumenty Google bardzo ułatwiają dodawanie indeksów dolnych do tekstu dzięki przydatnym skrótom klawiszowym. Jeśli chodzi o Arkusze Google, aplikacja nie ma jeszcze tej funkcji.

Jednak kiedy i dlaczego potrzebujemy indeksu górnego i dolnego w Arkuszach Google, to inna sprawa. Wiele osób musi uwzględniać w swoich arkuszach kalkulacyjnych ułamki, procenty, a nawet stopnie (°C). Jeśli chcesz dodać znaki indeksu dolnego lub górnego do Arkuszy Google, możesz to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, używając symboli Unicode:

1. Otwórz przeglądarkę.

2. Wyszukaj „Symbole Unicode”. Wyniki pokażą internetowe bazy danych znaków Unicode.

3. Kliknij jedną ze stron internetowych. Najpopularniejsze strony z symbolami Unicode to odpowiednio compart.com i rapidtables.com.

4. Wpisz „Indeks górny” lub Indeks dolny” w pasku wyszukiwania wybranej witryny.

5. Skopiuj potrzebny znak i wklej go do dokumentu.

Innym sposobem na to jest zainstalowanie w przeglądarce dodatku innej firmy. Na przykład Generator indeksu dolnego i Generator indeksu górnego mają szeroki wybór znaków indeksu dolnego i górnego. To więcej niż wystarczające dla przeciętnego użytkownika.

Oto jak z nich korzystać:

1. Przejdź do Generatora indeksu dolnego/górnego, w zależności od potrzebnej postaci.

2. Wpisz numer, literę lub symbol, którego potrzebujesz w polu po lewej stronie.

3. Wersja znaku w indeksie dolnym lub górnym pojawi się w polu po prawej stronie.

4. Skopiuj znak i wklej go do swojego tekstu.

Niestety, jak na razie są to jedyne sposoby włączenia indeksu górnego i dolnego do arkusza kalkulacyjnego, ponieważ nie ma wbudowanej funkcji.

Jak na górze, tak na dole

Dodawanie indeksów dolnych i górnych do Dokumentów Google jest szybkie i bezbolesne dzięki niesamowitym opcjom formatowania tekstu. Skróty klawiaturowe są również doskonałym dodatkiem do już przyjaznych dla użytkownika funkcji Dokumentów Google.

Wspaniałą rzeczą w nauce dodawania indeksów górnych jest to, że później wiesz również, jak dodawać indeksy dolne. Jeśli chodzi o wprowadzanie znaków do tekstu, to tak jak powyżej, więc poniżej.

Czy wiesz o skrótach do indeksów dolnych i górnych? Co sądzisz o funkcjach formatowania tekstu w Dokumentach Google? Skomentuj poniżej, jeśli znasz inny sposób używania znaków w indeksie dolnym i górnym.