Jak naprawić zamrożony ekran na telefonie z Androidem

Bez względu na to, jaki masz telefon z Androidem lub jak nowy jest, system operacyjny może czasami zawiesić się lub po prostu przestać działać znikąd. Niezależnie od tego, czy Twój Android zamroził się na ekranie blokady, czy się nie wyłączy, te usterki mogą być bardzo frustrujące. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Jak naprawić zamrożony ekran na telefonie z Androidem

W tym artykule omówimy różne powody, dla których Twój Android mógł się zawiesić i co możesz zrobić, aby to naprawić.

Co robić, gdy Android przestaje odpowiadać

Gdy Twój Android „zawiesza się”, oznacza to, że przestał odpowiadać, a dotknięcie ekranu nie daje żadnych wyników.

Może być wiele powodów, dla których Twój Android przestał działać. W większości przypadków masz do czynienia z wolnym procesorem lub brakiem pamięci. Mówiąc dokładniej, gdy mniej niż 10% Twojego miejsca jest wolne, Twój telefon prawdopodobnie zacznie się zawieszać. Z drugiej strony być może zainstalowałeś aplikację, która zużywa zbyt dużo mocy obliczeniowej na Twoim Androidzie i powoduje opóźnienia.

Te problemy zwykle występują w starszych telefonach, ponieważ po pewnym czasie po prostu zwalniają. Złożone aplikacje i bardziej zaawansowane wersje systemów operacyjnych mogą być zbyt trudne dla Twojego starszego urządzenia z Androidem.

Ponowne uruchomienie urządzenia również może załatwić sprawę, ale istnieją również inne rozwiązania, które warto wypróbować. Na przykład zwolnienie miejsca i wyczyszczenie pamięci podręcznej telefonu jest zawsze dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli urządzenie nie jest opóźnione. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie pomaga, ostatnią opcją może być przywrócenie Androida do oryginalnych ustawień.

Android zatrzymany na ekranie blokady

W wielu przypadkach Twój Android może się zawiesić, gdy jest nadal zablokowany lub na ekranie startowym. Bardziej niepokojące jest to, że jest zamrożone na ekranie blokady, ponieważ uniemożliwia to zrobienie czegokolwiek. Najlepszą rzeczą do zrobienia w tym momencie jest wyłączenie urządzenia. Aby ponownie uruchomić telefon, wystarczy:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż się wyłączy. Może to zająć od 10 do 30 sekund.
 2. Poczekaj kilka minut.
 3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż włączy się ponownie.

Jeśli to nie zadziała, będziesz musiał wymusić ponowne uruchomienie telefonu. Robisz to, naciskając i przytrzymując jednocześnie przyciski zasilania i zmniejszania głośności. Gdy telefon zostanie ponownie włączony, powinien działać poprawnie.

Ekran jest zamrożony i nie chce się wyłączyć

Wymuszone ponowne uruchomienie to zwykle szybka naprawa, ale co, jeśli zamrożony Android się nie wyłączy? Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój Android przestał działać z powodu nieodpowiadającej aplikacji, możesz zrobić kilka rzeczy, aby to naprawić:

 • Naciśnij kilka razy przycisk home

  Spowoduje to natychmiastowe przejście do ekranu głównego telefonu. Następnie usuń wszystkie ostatnio przeglądane i otwierane aplikacje, dotykając małego kwadratu w lewym dolnym rogu ekranu. Zwykle możesz wyczyścić wszystko, dotykając „x” na środku ekranu.

 • Usuń lub wymuś zatrzymanie uszkodzonej aplikacji, która powoduje opóźnienia w telefonie

  Głównym winowajcą tego problemu są zwykle aplikacje, które zajmują dużo miejsca. W ten sposób wymuszasz zatrzymanie aplikacji:

  1. Przejdź do Ustawień telefonu.

  2. Znajdź „Aplikacje” na liście.

  3. Stuknij w zakładkę „Uruchomiona aplikacja”.

  4. Znajdź aplikację, która powoduje opóźnienia w telefonie.

  5. Dotknij przycisku „Wymuś zatrzymanie” na stronie szczegółów.

Jeśli zastanawiasz się, które aplikacje spowalniają Twój telefon, zwykle są to te, które zajmują najwięcej pamięci. Aby dowiedzieć się, które aplikacje należy wymusić, przejdź do zakładki „Pamięć” w ustawieniach telefonu i sprawdź ilość pamięci, jakiej wymaga każda aplikacja.

 • Wyczyść pamięć podręczną telefonu i pliki cookie

  Może to nie tylko odmrozić urządzenie, ale może też przyspieszyć jego działanie. Tak to się robi:

  1. Otwórz Google Chrome na swoim telefonie.

  2. Stuknij trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu.

  3. Wybierz „Historia” z listy opcji.

  4. Wybierz „Wyczyść dane przeglądania”.

  5. Zaznacz pole „Obrazy i pliki w pamięci podręcznej”.

  6. Przejdź do „Wyczyść dane”.

 • Wyjmij baterię z telefonu ręcznie

  Może to nie być możliwe, jeśli masz nowszy model telefonu, więc najpierw upewnij się, że bateria jest wymienna. Po prostu zdejmij obudowę z tyłu telefonu, wyjmij baterię, odczekaj chwilę, a następnie włóż baterię ponownie. Chociaż ta metoda jest przestarzała, czasami działa. Na pewno wyłączy Twój telefon, ponieważ nie może działać bez baterii.

Android zatrzymany na ekranie startowym

Jeśli Twój Android jest zawieszony na ekranie startowym, możliwe, że nie ma wystarczającej mocy. Jeśli tak jest, podłącz go i poczekaj, aż zostanie naładowany. Przynajmniej 10 minut powinno wystarczyć, ale im dłużej czekasz, tym lepiej.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić w tym momencie, jest wymuszenie ponownego uruchomienia. Tak to się robi:

 1. Przytrzymaj jednocześnie przyciski zasilania i zmniejszania głośności przez około 20 sekund.
 2. Poczekaj kilka minut.
 3. Włącz go ponownie, przytrzymując przycisk zasilania.

To nie tylko sprawi, że Twój telefon będzie działał normalnie, ale także automatycznie wyczyści pamięć i pamięć podręczną z pamięci twojego Androida. Jeśli nie chcesz wymusić ponownego uruchomienia telefonu, możesz także włączyć "Tryb awaryjny". Po ponownym uruchomieniu telefonu pojawi się monit „Uruchom ponownie w trybie awaryjnym”. Po prostu wybierz „OK”.

Ta metoda działa na wszystkich Androidach z systemami operacyjnymi 6.0 Marshmallow lub nowszymi. Jeśli chcesz wyłączyć „Tryb awaryjny”, ponownie uruchom telefon.

Android zatrzymany podczas aktualizacji oprogramowania układowego

Aktualizacja systemu telefonu zajmuje co najmniej 30 minut i ważne jest, aby nie dotykać ani nie odłączać kabla USB podczas aktualizacji. Co jednak zrobić, jeśli zawiesza się na początku lub w trakcie aktualizacji oprogramowania?

Jeśli wskaźnik aktualizacji nie poruszył się przez godzinę lub dłużej, nie masz innego wyjścia, jak zatrzymać aktualizację systemu. Najskuteczniejszym sposobem na to jest ponowne uruchomienie urządzenia. Jeśli to nie zadziała, może być konieczne ponowne uruchomienie go na siłę. Po ponownym włączeniu spróbuj ponownie zaktualizować system.

Android zawieszony w trybie odzyskiwania

Tryb odzyskiwania włącza się, naciskając różne przyciski, w zależności od modelu telefonu. Na przykład w przypadku telefonów Samsung musisz jednocześnie przytrzymać i nacisnąć przycisk zasilania, przycisk home i przycisk zwiększania głośności. Z drugiej strony w przypadku telefonów Sony należy jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania i przycisk zwiększania głośności.

Jeśli Twój Android jest zamrożony w trybie odzyskiwania, wymuszenie ponownego uruchomienia to szybka naprawa. Jeśli to nie zadziała, może być konieczne wyczyszczenie wszystkich danych z telefonu. Oznacza to, że utracisz wszystkie wiadomości, kontakty i wszelkie pliki, które możesz mieć w telefonie.

Aby to zrobić, po prostu wybierz opcję czyszczenia danych / przywracania ustawień fabrycznych, gdy telefon jest nadal w trybie odzyskiwania. Spowoduje to zresetowanie telefonu do oryginalnych ustawień.

Uruchom ponownie swój Android

Wiele czynników może wpływać na słabą wydajność Androida, od braku miejsca do przechowywania po uszkodzoną aplikację. Najlepszym sposobem na odblokowanie Androida jest wymuszenie jego ponownego uruchomienia. Po ponownym włączeniu usuń wszelkie niepotrzebne aplikacje, pamięć podręczną lub cokolwiek innego, co może uniemożliwiać normalne działanie systemu Android.

Czy kiedykolwiek próbowałeś wcześniej naprawić zamrożonego Androida? Jak rozwiązałeś ten problem? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.