Jak sprawdzić, czy Android jest aktualny?

Android jest obecnie jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych dla urządzeń przenośnych. Dostępny na wielu platformach, takich jak smartfony, tablety, a nawet niektóre inteligentne urządzenia domowe, system operacyjny jest wszechstronny i dość przyjazny dla użytkownika.

Jak sprawdzić, czy Android jest aktualny?

Jak każde oprogramowanie, musisz regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji. Programiści okresowo publikują aktualizacje, aby zapewnić użytkownikom nowe funkcje, załatać luki w zabezpieczeniach i naprawić błędy.

W tym artykule pokażemy, jak sprawdzić dostępność aktualizacji na urządzeniu z Androidem. Chociaż producenci mogą się różnić, instrukcje są prawie takie same na wszystkich urządzeniach. Przejdźmy od razu!

Jak sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania

Sprawdzenie wersji oprogramowania urządzenia jest dość proste. Niezależnie od tego, czy używasz tabletu z Androidem, Samsunga Galaxy, smartfona LG, czy czegoś innego, możesz postępować zgodnie z tymi instrukcjami.

Pamiętaj tylko, że zrzuty ekranu mogą nie pasować dokładnie do Twojego urządzenia, ale instrukcje będą nadal obowiązywać.

Aby sprawdzić dostępność nowej aktualizacji oprogramowania, wykonaj następujące czynności:

 1. Przesuń palcem w dół z górnej części ekranu i kliknij ikonę ustawień.
 2. Przewiń w dół i dotknij „Aktualizacja oprogramowania”.

 3. Stuknij w „Sprawdź aktualizacje”.

Twoje urządzenie rozpocznie wyszukiwanie wszelkich aktualizacji. Jeśli Twoje urządzenie jest już aktualne lub nie jest dostępne, po prostu powie „Bieżące oprogramowanie jest aktualne”.

Pomocna wskazówka: Jeśli nie widzisz opcji aktualizacji oprogramowania wymienionej powyżej, użyj paska wyszukiwania w ustawieniach urządzenia. Wpisz „Oprogramowanie” i wybierz odpowiednią opcję, która się pojawi.

To wszystko! Te instrukcje pomogą Ci sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania na większości urządzeń z Androidem. Jeśli dostępna jest aktualizacja, po prostu dotknij opcji, aby przeprowadzić aktualizację.

Upewnij się, że urządzenie jest podłączone do ładowarki i podłączone do Wi-Fi, w przeciwnym razie aktualizacja może się nigdy nie rozpocząć.

Na powyższych zrzutach ekranu używamy Androida 11, który jest najnowszą wersją oprogramowania w marcu 2021 roku. Interfejs Androida nie zmienił się zbytnio w ciągu ostatnich kilku lat, ale co, jeśli używasz znacznie starszej wersji?

Jak sprawdzić aktualną wersję

Jeśli jesteś ciekawy, której wersji obecnie używasz, powyższe kroki nie powiedzą Ci. Ale znalezienie wersji oprogramowania jest naprawdę proste!

Wszystko, co musisz zrobić, to wykonać następujące kroki:

 1. Przesuń palcem w dół z górnej części ekranu urządzenia i dotknij Ustawienia Cog.

 2. Przewiń w dół i dotknij „Informacje o urządzeniu”.

 3. Zobacz aktualną wersję oprogramowania Android.

Chociaż najnowszą wersją Androida jest dziś Android 11, te instrukcje niewiele się zmieniły, odkąd Android używał nazwy słodyczy w swoim oprogramowaniu.

Historia wersji Androida

Gdzie znaleźć informacje o systemie operacyjnym na urządzeniach z Androidem?

Informacje o systemie operacyjnym można znaleźć na karcie Informacje o urządzeniu w większości smartfonów i tabletów z systemem Android. Kroki mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu, ale jest to ogólna ścieżka, którą musisz obrać:

 1. Przejdź do aplikacji.
 2. Wybierz Ustawienia.
 3. Znajdź i stuknij O urządzeniu lub O telefonie.
 4. Znajdź i przeczytaj informacje dotyczące wersji Androida.
 5. Możesz też dotknąć karty Wersja Androida, aby ją rozwinąć.

  logo androida

Dodatkowa wskazówka — wersje na Androida

Oto coś, co może Ci się przydać. Systemy operacyjne Android mają różne nazwy dla poszczególnych wersji.

Jeśli Twój telefon nie wyświetla żadnych dodatkowych informacji poza numerem wersji, możesz skorzystać z poniższej listy, aby dowiedzieć się, jak nazywa się Twoja wersja Androida.

 1. Jelly Bean dla wersji od 4.1 do 4.3.1.
 2. Kit Kat dla wersji 4.4 do 4.4.4 i 4.4W do 4.4W.2.
 3. Lollipop dla wersji 5.0 do 5.1.1.
 4. Marshmallow dla wersji 6.0 do 6.0.1.
 5. Nougat dla wersji 7.0 do 7.1.2.
 6. Oreo dla wersji 8.0 do 8.1.
 7. Ciasto dla wersji 9.0

Kiedy dotarliśmy do Androida 10; wygląda na to, że nie mieliśmy już specjalnych nazw dla wersji.

Znajdowanie informacji o systemie operacyjnym dla starszych wersji

Oto kilka kroków, które powinny działać na wszystkich urządzeniach z Androidem, które mają określone oznaczenie systemu operacyjnego, jak te wymienione wcześniej.

Nugat, Oreo i Pie

 1. Przejdź do ustawień.
 2. Stuknij w Informacje o telefonie.
 3. Stuknij w Informacje o systemie.

Powinno to wyświetlić bieżący system operacyjny i wersję zainstalowaną na urządzeniu. Możesz również sprawdzić dostępność nowszych dostępnych aktualizacji, wykonując następujące czynności:

 1. Przejdź do ustawień.
 2. Uzyskaj dostęp do aktualizacji oprogramowania.
 3. Wybierz opcję Pobierz aktualizacje ręcznie lub Pobierz i zainstaluj.

Umożliwi to wyszukanie najnowszej wersji, pobranie i zainstalowanie jej w telefonie. Zwykle nowsza wersja powinna zostać zainstalowana automatycznie, jeśli Twój telefon nie jest aktualny. Jednak ta funkcja może nie być używana do instalowania aktualizacji beta systemu operacyjnego, ponieważ zwykle nie są one stabilne dla wszystkich telefonów.

Marshmallow, Lollipop i KitKat

 1. Przejdź do ustawień.
 2. Stuknij Informacje o urządzeniu.
 3. Przejdź na dół strony, aby znaleźć kartę Wersja Androida.

Jeśli chcesz rozpocząć sprawdzanie, czy są nowsze aktualizacje, oto co możesz zrobić:

 1. Przejdź do ustawień.
 2. Stuknij Informacje o urządzeniu.
 3. Stuknij Aktualizacja oprogramowania.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcją.

Spowoduje to zainicjowanie automatycznego wyszukiwania online najnowszej wersji systemu Android, która jest zgodna z Twoim urządzeniem. Nie zostanie zainstalowany automatycznie po znalezieniu, musisz to zrobić ręcznie.

Jellybean i starsze

 1. Przejdź do ustawień.
 2. Stuknij Informacje o telefonie.
 3. Stuknij Wersja Androida.

Z tej samej ścieżki możesz zamiast tego wybrać aktualizację oprogramowania zamiast wersji Androida, jeśli chcesz zobaczyć, jaka jest najnowsza wersja dostępna dla twojego systemu operacyjnego Android.

Jak widać, kroki są w zasadzie takie same. Istnieją tylko niewielkie różnice w sformułowaniu. Może się to zdarzyć również z powodu producenta, a nie tylko wersji systemu operacyjnego.

Co może Ci pokazać karta Informacje o urządzeniu?

Karta Informacje o urządzeniu lub Informacje o telefonie zawsze pokazuje wersję Androida zainstalowaną na urządzeniu. Powinien również zawierać nazwę urządzenia, numer modelu, wersję oprogramowania zabezpieczającego i datę jego wydania.

Wyświetli się mniej lub więcej informacji, w zależności od urządzenia, którego używasz. Starsze urządzenia zazwyczaj wyświetlają mniej istotne informacje w sekcji Informacje. Ale na urządzeniach korzystających z Androida Pie 9 lub nowszego, na przykład, możesz również zobaczyć zainstalowaną wersję One UI, dostawcę usług, wersję Knox, numer kompilacji i wiele więcej.

Oczywiście dla większości zwykłych użytkowników jest to nieistotna informacja.

Dlaczego ważne jest sprawdzenie wersji systemu operacyjnego?

Większość ludzi sprawdza swoją wersję systemu operacyjnego, ponieważ niektóre aplikacje nie działają poprawnie na ich urządzeniach. To znany problem, że niektóre aplikacje mogą nie reagować dobrze na starsze wersje systemu operacyjnego, co oznacza, że ​​konieczna może być aktualizacja.

Inni sprawdzają wersję systemu operacyjnego, a także inne informacje o urządzeniu, aby ustalić, czy mają w rękach legalne urządzenie. Ty również możesz użyć informacji wyświetlanych na Twoim urządzeniu i powiązać je z tym, co producent podaje na stronie internetowej swojego modelu.

Powinno to dać ci znać, czy masz oficjalny model, czy też mogłeś zostać oszukany i kupił podróbkę.

Często Zadawane Pytania

System operacyjny Android może być zagmatwany i przytłaczający. Zamieściliśmy tutaj niektóre odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Dlaczego najnowsza aktualizacja nie jest jeszcze dostępna?

Nie wszyscy użytkownicy Androida otrzymują najnowsze aktualizacje w tym samym czasie. Niezależnie od tego, czy producent jeszcze go nie wydał, czy też Twój operator telefonu komórkowego, musisz to poczekać.

W przeciwieństwie do użytkowników iOS, użytkownicy Androida nie mają takiej samej korzyści z KeyNote i dokładnej daty nowych wersji oprogramowania.

Mój telefon się nie aktualizuje. Co się dzieje?

Jeśli Twój telefon ma problemy z zakończeniem aktualizacji, może być kilka przyczyn.

Twój telefon może się nie ładować i nie jest podłączony do Wi-Fi. Podłącz go i upewnij się, że jest podłączony do stabilnej sieci Wi-Fi.

Żywotność baterii może być zbyt niska. Niech się trochę ładuje (ponad 30%) i spróbuj ponownie.

Być może skończyło Ci się miejsce na dane. Otwórz Ustawienia w telefonie i dotknij „Obsługa urządzenia” lub użyj paska wyszukiwania, aby wpisać „Pamięć”. Niestety może być konieczne wyczyszczenie niektórych danych, usunięcie aplikacji itp., aby telefon został zaktualizowany, jeśli jest Obudowa.

Czy powinienem zaktualizować moje urządzenie z Androidem?

W minionych latach krążyło wiele plotek o unikaniu aktualizacji z powodu problemów, które spowodowały. Obecnie większość ludzi aktualizuje swoje urządzenia, ponieważ ryzyko, że tego nie zrobisz, przeważa nad ryzykiem aktualizacji urządzenia.

W zależności od wieku urządzenia nadal możesz chcieć zrezygnować z nowszych aktualizacji. Na przykład, jeśli nadal używasz Note II, Android 11 jest zbyt zaawansowany dla sprzętu Twojego telefonu. Oczywiście, jeśli Twój telefon jest tak stary, prawdopodobnie nie będzie działał dziś z większością aplikacji, więc naprawdę nadszedł czas na aktualizację.

Przeprowadzenie aktualizacji nie powoduje usunięcia żadnych danych z telefonu, więc nie powinieneś się tym zbytnio martwić. Jeśli jednak aktualizacja utknie (ponieważ Wi-Fi zostało odłączone lub coś w tym stylu), może być konieczne przywrócenie ustawień fabrycznych.

Zasadniczo należy myśleć o aktualizacjach oprogramowania, tak jak wymieniają olej w swoim pojeździe. Są one niezbędne, aby Twoje urządzenie było bezpieczne i działało płynnie. Ale nie są też całkowicie pozbawione ryzyka. Jeśli masz nowsze urządzenie i przechowujesz kopię zapasową telefonu w chmurze, ryzyko aktualizacji prawdopodobnie nie wpłynie na Ciebie.

Czy utrzymujesz aktualizacje systemu operacyjnego w trybie automatycznym czy ręcznym?

Podobnie jak w przypadku większości laptopów i komputerów, urządzenia z Androidem działają lepiej, jeśli większość funkcji automatycznej aktualizacji jest wyłączona. Ale z drugiej strony ten system operacyjny jest bardziej podatny na problemy z niekompatybilnością, jeśli weźmiesz pod uwagę, ile nowych „niezbędnych” aplikacji pojawia się od programistów innych firm.

Jak zwykle zaznaczasz opcję automatycznej aktualizacji na swoim urządzeniu? Czy odznaczasz tę opcję, aby zwiększyć wydajność i ograniczyć powiadomienia, czy też trzymasz ją, aby uniknąć błędów i zawieszania się nowo zainstalowanych aplikacji? Czy kiedykolwiek musiałeś cofnąć aktualizację systemu operacyjnego, aby nadal grać w swój ulubiony tytuł? Daj nam znać w komentarzach poniżej.