Oto jak działa ranking Apex Legends

Wprowadzona podczas drugiego sezonu Apex Legends drabinka rankingowa jest miejscem, w którym gracze mogą sprawdzić swoje umiejętności w meczach rywalizacyjnych z przeciwnikami o podobnych umiejętnościach. Kolejka rankingowa ma kilka znaczących różnic w stosunku do zwykłych kolejek w grze. Nowszych graczy zachęcamy do doskonalenia umiejętności strzelania, poznawania map i zdobywania wiedzy na temat wszystkich elementów gry, zanim wpadną w świat gier rankingowych.

Oto jak działa ranking Apex Legends

Jeśli uważasz, że jesteś gotowy do gry rankingowej w Apex Legends, oto zestawienie tego, co musisz wiedzieć, aby zacząć.

Jak działają rankingowe legendy Apex?

Ogólna rozgrywka meczów rankingowych nie różni się zbytnio od standardowego trybu gry Trios. Możesz ustawić się w kolejce samodzielnie lub maksymalnie dwóm innym graczom w drużynie i grać na mapie przeciwko 19 innym drużynom (zazwyczaj). Jednak na tym podobieństwa się kończą.

Wszyscy gracze są podzieleni na poziomy w kolejce rankingowej na podstawie zdobytych RP (punktów rankingowych). Istnieje w sumie siedem poziomów: brązowy, srebrny, złoty, platynowy, diamentowy, mistrzowski i drapieżnik Apex. Pierwsze pięć poziomów ma po cztery dywizje, przy czym czwarta dywizja jest najniższa w każdym poziomie. Apex Predator to specyficzny poziom, liczący tylko 750 najlepszych graczy na platformę. Oto wymagania RP dla dywizji IV każdego poziomu (lub mistrzowskiego):

 • Brąz: 0 RP
 • Srebro: 1200 RP
 • Złoto: 2800 RP
 • Platyna: 4800 RP
 • Diament: 4200 RP
 • Mistrz: 10 000 RP
 • Apex Predator: 750 najlepszych graczy z ponad 10 000 RP

Gracze są zazwyczaj dobierani z przeciwnikami o tej samej randze. W przypadku partii za umieszczenie partii bierze się pod uwagę najwyższy osiągnięty poziom. Gracze powyżej poziomu platyny nie mogą ustawiać się razem w kolejce z graczami o dwa poziomy niżej. Oznacza to, że gracze na poziomie platynowym mogą grać tylko z graczami diamentowymi i złotymi w kolejce rankingowej.

Jak zarobić lub stracić RP?

Za każdym razem, gdy zaczynasz mecz, tracisz trochę RP w oparciu o swój obecny poziom. Gracze z brązu nie tracą żadnych RP za grę, co pozwala im powoli awansować z wystarczającą liczbą rozegranych gier. Dla wszystkich pozostałych poziomów ilość RP utraconych na początku meczu jest następująca:

 • Srebro: 12 RP
 • Złoto: 24 RP
 • Platyna: 36 RP
 • Diament: 48 RP
 • Mistrz i drapieżnik Apex: 60 RP

Ta strata RP nie może zmusić cię do zejścia na niższy poziom. W praktyce oznacza to, że jeśli osiągniesz poziom platyny, na przykład w splicie rankingowym, nie możesz w tym splicie zejść do złota. Gracze mogą porzucić dywizje, jeśli stracą wystarczająco dużo RP, aby zejść poniżej granicy dywizji. Gracze Apex Predators mogą również stracić swój status, jeśli przestaną znajdować się w najlepszych 750, zgodnie z ich RP.

Gracze mogą zdobywać RP w grze na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest bycie jedną z 13 najlepszych stojących drużyn. Im bliżej jesteś na szczycie; tym więcej RP zdobędziesz. Maksymalna ilość zdobytych w ten sposób RP wynosi 100, jeśli jesteś zwycięzcą meczu.

Innym sposobem na zdobywanie RP jest zabijanie lub asystowanie. Zabicie jest proste. Wszystko, co musisz zrobić, to oddać ostatni strzał przeciwnikowi, który go pokona. Zadanie obrażeń przeciwnikowi, którego ktoś inny zabije, najwyżej 10 sekund później, liczy się jako asysta. Crypto może również otrzymywać asysty, lokalizując wrogów swoim dronem. Każde zabójstwo lub asysta da ci RP, maksymalnie do sześciu zabójstw na mecz. Kwota, którą otrzymują gracze, zależy od pozycji ich drużyny na koniec meczu, od 10 RP, jeśli jesteś poniżej 10 miejsca, do 25 za wygraną. Wszystkie zyski RP są obliczane dla twojej drużyny po zakończeniu gry.

Zyski RP oznaczają, że zwycięzca meczu otrzyma do 250 RP, jeśli zdobędzie co najmniej sześć eliminacji podczas meczu, pomniejszone o koszt wejścia na jego obecny poziom.

Ze względu na rosnące koszty RP dołączania do meczu i coraz wyższe wymagania dotyczące osiągania wyższych dywizji i poziomów, gracze na szczycie drabinki muszą mieć wysoki współczynnik zabójstw/śmierci i przetrwać długo w swoich meczach, jeśli chcą wspinać się po schody.

Zaniechanie i kary

W przeciwieństwie do zwykłych gier, kolejka rankingowa kładzie duży nacisk na graczy pozostających do ostatniej możliwej chwili. W tym celu porzucenie gry, podczas gdy twoi koledzy z drużyny wciąż mają szansę na ożywienie, zablokuje ci możliwość grania w jakąkolwiek kolejkę gry. Kara zaczyna się od 10 minut za pierwsze wykroczenie i zwiększa się za kolejne odstępstwa w krótkim czasie. Gracze mogą bezpiecznie opuścić grę, jeśli minie 150 sekund po tym, jak koledzy z drużyny podniosą sztandar, ale go nie odrodzą, lub jeśli skończy się czas ich sztandaru.

Porzucenie gry powoduje również utratę wszelkich RP, które zdobyłbyś w tym meczu.

Jeśli gracz odłączy się od gry przed rozpoczęciem fazy dropshipa, jego przydzieleni (dobierani) koledzy z drużyny mogą opuścić grę bez powiązanej kary za wyjście lub utraty RP za dołączenie do meczu. Członkowie drużyny z graczem, który się rozłączył, zostaną ukarani karą „porzucenia”.

Mapy i splity rankingowe

Mecze nierankingowe obracają dwie mapy co kilka godzin, aby urozmaicić rozgrywkę i umożliwić graczom korzystanie z większej liczby opcji podczas gier. Jednak gry rankingowe wykorzystują jedną mapę dla wszystkich meczów przez połowę każdego sezonu, co nazywa się splitem.

Podział rankingowy zwykle występuje w połowie trzymiesięcznego sezonu. Podział również miękkie resetuje postępy wszystkich poziomów, obniżając ich o dwa do trzech poziomów, w zależności od tego, gdzie się znajdują na końcu podziału i ich RP. W ten sposób gracze muszą nadal rozgrywać mecze rankingowe w każdym podziale, jeśli chcą pozostać na szczycie swojej gry i rankingów.

Nagrody rankingowe

Na koniec każdego sezonu rankingowego gracze otrzymują nagrody w oparciu o najwyższy poziom osiągnięty podczas dowolnych dwóch splitów w sezonie. Wszyscy gracze otrzymują odznakę informującą o ich najwyższym osiągniętym poziomie. Gracze na poziomie złotym i wyższym otrzymują specjalny urok, aby upamiętnić ich pozycję. Gracze na poziomie Diamentu i wyższym otrzymują specjalną ścieżkę nurkową do wykorzystania w następnym sezonie. Ścieżka nurkowania jest pokolorowana zgodnie z osiągniętym poziomem i widoczna dla wszystkich graczy, gdy właściciel opuszcza statek.

Dodatkowe często zadawane pytania

Dlaczego ciągle tracę swoją rangę drapieżnika Apex?

Ponieważ Predatory Apex muszą znajdować się wśród 750 najlepszych graczy na swojej platformie, mogą stracić swój poziom, jeśli ktoś inny zdobędzie więcej RP. Ukończenie gier bez zdobycia dużej ilości RP naraża cię również na ryzyko powolnej utraty rang ze względu na wygórowany koszt 60 RP za wejście do każdego meczu.

Ile RP kosztuje granie rankingowe w Apex Legends?

Za każdym razem, gdy wchodzisz do gry, natychmiast zaczynasz ze stratą RP, chyba że jesteś w kręgu brązowym. Dla wszystkich pozostałych poziomów straty RP skalują się z poziomem:

• Srebrni gracze tracą 12 RP po dołączeniu

• Złoci gracze tracą 24 RP

• Platynowi gracze tracą 36 RP

• Diamentowi gracze tracą 48 RP

• Drapieżniki Mistrzów i Apex tracą 60 RP

Aby zrównoważyć tę stratę RP, musisz zdobyć odpowiednią liczbę obalenia (maksymalnie sześć na mecz) i przetrwać, aby znaleźć się co najmniej w 13 najlepszych drużynach.

Jaki jest najszybszy sposób na awans w Apex Legends?

Nie ma wypróbowanej i prawdziwej formuły, która pozwoliłaby szybko awansować. Ponieważ zyski RP są powiązane z twoim udziałem w zabójstwach i przetrwaniem, musisz uzyskać mieszankę obu, jeśli chcesz awansować. Niektórzy gracze wolą rzucać się w towarzystwie wielu innych ludzi i próbować zdobyć kilka wczesnych zabójstw i zdobyć przewagę śnieżną. Dla innych lepsze jest zdobywanie przyzwoitych łupów i informacji.

Najpewniejszym sposobem na zdobycie RP jest unikanie walk za wszelką cenę i czekanie na zdobycie najwyższych miejsc. Ta metoda jest powolna, jeśli ludzie nie eliminują się szybko, a ty tracisz przyzwoitą część RP z obaleń, ale jest to jedna z najprostszych i najbardziej niezawodnych metod na zdobycie trochę RP w każdej grze.

Stawanie się lepszym w grze, poprawianie swojej pozycji i strzelania oraz nauka współpracy z innymi graczami w drużynie da ci największą szansę na wygraną.

Jaka jest dobra ranga w Apex Legends?

Według statystyk z sezonu 8, 35,6% graczy jest na poziomie srebrnym i brązowym, kolejne 31,8% na złotym, a 26,16% na platynowym. Gracze na poziomie diamentowym i wyższym stanowią tylko 6,2% bazy graczy, czyli mniej więcej jeden na 16 graczy znajduje się w tych rangach.

Ogólnie rzecz biorąc, osiągnięcie platyny nie powinno być zbyt trudne, jeśli masz czas na ulepszenie niektórych podstawowych umiejętności i wygrywanie większej liczby RP, niż tracisz. Gracze w Master stanowią tylko 0,4% bazy graczy, co czyni go ostatecznym celem dla konkurencyjnego gracza, ale nieosiągalnym dla większości ludzi.

Jak działa podział rankingowy?

Podziały rankingowe występują mniej więcej w połowie sezonu rankingowego. Wszyscy gracze otrzymują swoje RP częściowo zresetowane, gdy dojdzie do podziału, zwykle spadając o 2 do 3 poziomów w dół. To jedyny sposób na zepchnięcie nieaktywnych graczy w dół listy poziomów i umożliwienie awansu nowym talentom w szeregach.

Kiedy nastąpi podział rankingowy, aktywna mapa zmienia się do końca sezonu rankingowego.

Awansuj w Apex Legends

Jeśli uważasz, że masz to, czego potrzeba, aby zostać najlepszym graczem Apex Legends, musisz sprawdzić swoje umiejętności w kolejce rankingowej gry. System losujący postawi cię przeciwko przeciwnikom o podobnym poziomie umiejętności, a od ciebie (i twoich dwóch kolegów z drużyny) zależy, czy uda ci się zdobyć kilka eliminacji, przeżyć i zdobyć trochę RP.

Jaka jest twoja najwyższa pozycja w Apex Legends? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.