Apple MacBook (2016) kontra Microsoft Surface Pro 4: pojedynek o wadze poniżej 1 kg

Jeśli masz około 1000 funtów wypalających dziurę w kieszeni i chcesz ultralekkiego, przenośnego urządzenia, nie powinieneś się dziwić, że jesteś sparaliżowany niezdecydowaniem. Wiem, że byłbym. Jednak w tej cenie można śmiało powiedzieć, że Apple MacBook i Microsoft Surface Pro 4 są tak dobre, jak to tylko możliwe.

Apple MacBook (2016) kontra Microsoft Surface Pro 4: pojedynek o wadze poniżej 1 kg

Jeśli masz problem z wyborem między wagą piórkową Apple a lekką potęgą Microsoftu, możesz uznać to za pomocną dłoń, której potrzebujesz. Tutaj znajdziesz dogłębne porównanie każdego aspektu każdego urządzenia, przedstawiając parę łeb w łeb w każdej kategorii, od rozmiaru i wagi po akcesoria i możliwości rozbudowy.

Rozmiar i waga

Apple MacBook (2016) tył

Wbrew pozorom te dwa urządzenia nie są aż tak różne. Obaj ważą około kilograma, dzielą 12-calowy wyświetlacz o podobnej wielkości i są tak ładnie skonstruowane, jak tylko można sobie wyobrazić. To szczytowe osiągnięcie wzornictwa w swoich dziedzinach.

„Pod względem rozmiaru i wagi naprawdę nie ma zbyt wiele do oddzielenia tych dwóch”.

Jeśli chodzi o rozmiar i wagę, tak naprawdę nie ma zbyt wiele do oddzielenia tych dwóch. Surface Pro 4 jest lżejszy i waży 766 g (wersja Core m3) i 786 g (wersje Core i5/i7), ale to tylko wtedy, gdy zostawisz w domu najważniejszą osłonę Type Cover. Z klawiaturą Type Cover zapiętą z przodu, Surface Pro 4 waży 1,06 kg. Apple MacBook waży 920g.

Podobna historia dotyczy wymiarów obu urządzeń. Surface Pro 4 jest około centymetra szerszy i kilka milimetrów głębszy niż MacBook, ale zatrzaskując Type Cover z przodu, grubość zwiększa się z 8,5 mm do 13,4 mm. MacBook ma grubość 13,1 mm. Niewiele jest do wyboru między nimi.

Zwycięzca: REMIS

CZYTAJ DALEJ: Dell XPS 13 vs MacBook Pro 13: Który flagowy ultraprzenośny laptop króluje?

Projekt i użyteczność

Recenzja Microsoft Surface Pro 4

Zobacz powiązane Najlepsze smartfony 2018 Dell XPS 13 vs MacBook Pro 13: Który flagowy ultraprzenośny laptop króluje?

Ogromna różnica polega na tym, że podczas gdy MacBook jest tradycyjnym laptopem, Surface Pro 4 to tablet wyposażony w rysik, który – z pomocą opcjonalnych przypinanych klawiatur Microsoftu – może również pełnić funkcję laptopa. Microsoft twierdzi, że jest to „tablet, który może zastąpić laptopa”, a dla niektórych osób może tak być.

Nie ma cienia wątpliwości, że Surface Pro 4 jest bardziej wszechstronny z tych dwóch. To sprawny tablet wyposażony w rysik, który może służyć jako użyteczny laptop, a jeśli jesteś początkującym artystą lub po prostu uwielbiasz pisać odręczne notatki bezpośrednio na ekranie, to jest to klasa sama w sobie. Przypnij opcjonalną osłonę Type Cover, a otrzymasz przyzwoity, jeśli nie niesamowicie wspaniały, touchpad i klawiaturę do zabawy.

„Surface Pro 4 jest bardziej wszechstronny z tych dwóch”.

O ile nie zamierzasz w pełni wykorzystać wszechstronności Surface Pro 4, Apple MacBook jest zdecydowanie mocniejszym laptopem. Zapomnij o rysiku, a większość ludzi nawet nie zauważy braku ekranu dotykowego: gładzik Force Touch jest po prostu najlepszy w swojej klasie, a szereg responsywnych, wielopalcowych gestów sprawia, że ​​MacBook to czysta przyjemność. Szerokie klawisze o krótkim skoku mogą nie każdemu przypadać do gustu, ale osobiście uważam, że jest świetna – i wolę ją od Type Cover do Surface Pro 4.

Zdecydowanie największą zaletą MacBooka jest jednak to, że jest wygodniejszy w użyciu – i znacznie bardziej na kolanach. Podczas gdy MacBook ma solidną, stabilną podstawę, która ułatwia użytkowanie w większości sytuacji, Surface Pro 4 opiera się na regulowanej podpórce, a Type Cover nie ma sztywności, aby naprawdę dobrze pracować na kolanach.

Zwycięzca: REMIS

Jakość wyświetlania

Główny obraz Apple MacBook (2016)

Bez wchodzenia w sedno obu wyświetlaczy, zarówno Apple, jak i Microsoft należy pogratulować – są one prawie tak dobre, jak to tylko możliwe. Oba są wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości DPI, dzięki czemu zapewniają wystarczającą ostrość pikseli dla najbardziej wymagających gałek ocznych, a ponieważ oba są w stanie odtworzyć prawie wszystkie kolory z gamy sRGB, a także dokładnie, nie ma na co narzekać. Cokolwiek wybierzesz, naprawdę będziesz bardzo szczęśliwy.

„Surface Pro 4 firmy Microsoft wąsko zajmuje prowadzenie”.

Podziel specyfikacje i wydajność każdego wyświetlacza, a Surface Pro 4 firmy Microsoft wąsko zajmuje prowadzenie. Oprócz wyższej jasności maksymalnej (388 cd/m2 do 335 cd/m2 w MacBooku), ma znacznie wyższy współczynnik kontrastu, co zapewnia nieco ostrzejszy i bardziej solidny obraz (1218:1 w stosunku do 805:1 w MacBooku). Pakowany jest również w kilka dodatkowych pikseli, aby przebić 226ppi MacBooka z gęstością pikseli 267ppi, ale nie jest to szczególnie zauważalne w codziennym użytkowaniu.

Inną różnicą jest to, że obie firmy zastosowały bardzo różne współczynniki wyświetlania: MacBook używa wyświetlacza 16:10, podczas gdy Surface Pro 4 używa wyświetlacza 3:2. Czemu? Cóż, ponieważ Surface Pro 4 jest tabletem, musi zapewniać wystarczającą ilość miejsca na ekranie zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej, dlatego preferowany jest grubszy, bardziej kwadratowy wyświetlacz.

ZWYCIĘZCA: Surface Pro 4

Ciąg dalszy na stronie 2: Wydajność, żywotność baterii i stosunek jakości do ceny