Recenzja Apple AirPort Time Capsule

Recenzja Apple AirPort Time Capsule

Obraz 1 z 2

Kapsuła czasu Apple AirPort

Kapsuła czasu Apple AirPort
250 £ Cena podczas przeglądu

Brak szybkich adapterów USB i brak wsparcia ze strony producentów komponentów do laptopów oznacza, że ​​jak dotąd nie widzieliśmy sensu w uaktualnianiu do routera 802.11ac. Kiedy więc Apple zaktualizowało swoją gamę Time Capsule i MacBook Air do 802.11ac, chcieliśmy zobaczyć, jak szybko może działać.

Time Capsule oferuje jednoczesną dwupasmową sieć Wi-Fi – jak można się spodziewać po każdym szanującym się routerze 802.11ac – „sześcioelementową matrycę anten kształtujących wiązkę” (teoretycznie zdolną do skupienia sygnału na podłączonych urządzeniach) oraz trzy przestrzenne strumienie o maksymalnej przepustowości 1,3 Gbit/s.

Kapsuła czasu Apple AirPort

Połączyliśmy się z Time Capsule za pomocą MacBooka Air 13in z 2013 roku przez 802.11ac i skopiowaliśmy 4,77 GB dużych plików wideo zarówno do niego, jak i z niego. Z bliskiej odległości osiągnęliśmy stałą szybkość transferu 27 MB/s; w odległości 40m, z drewnianą ścianą i oknem z podwójnymi szybami, która spadła do 2,1MB/sek. To pasuje do dowolnego routera 802.11ac, który testowaliśmy do tej pory, w połączeniu z ich własnymi adapterami USB.

Nowa kapsuła czasu również została przeprojektowana.

Jest zbudowany z solidnego, błyszczącego białego plastiku, jak poprzednio, ale zamiast być płaski i przysadzisty, teraz wygląda bardziej jak nowoczesny pojemnik na herbatę. Gdzie indziej niewiele się zmieniło. Wewnątrz znajduje się pojedynczy mechaniczny dysk twardy 3,5 cala, 2 TB lub 3 TB, którego nie można wymienić. Z tyłu w układzie pionowym znajdują się trzy porty Gigabit Ethernet LAN, jeden port Gigabit Ethernet WAN i port USB 2 do udostępniania pamięci USB lub drukarki.

Konfiguracja jest tak łatwa jak zawsze: podłącz go do sieci i uruchom narzędzie Airport Utility na komputerze Mac, a natychmiast będzie dostępne jako serwer plików i miejsce docelowe kopii zapasowej Time Machine. Jako cel Time Machine będzie przechowywać migawki całego systemu, tworząc kopie zapasowe o godzinie co godzinę; jako serwer plików, możesz przeciągać do niego pliki i foldery za pomocą Findera.

Kapsuła czasu Apple AirPort

Podobnie jak w poprzednich wersjach, Time Capsule służy nie tylko do bezprzewodowego tworzenia kopii zapasowych komputerów Mac – może również zastąpić główny router (jeśli korzystasz z połączenia kablowego Virgin) i działać jako podstawowy serwer plików dla komputerów PC. Jest bardzo prosty w administrowaniu, ale brakuje mu funkcji, których oczekujemy od najlepszych dysków NAS i routerów zorientowanych na komputery PC.

Chociaż możesz konfigurować sieci dla gości i stosować ograniczenia internetowe oparte na przedziałach czasowych dla poszczególnych klientów, nie ma serwera strumieniowego przesyłania multimediów ani definiowanej przez użytkownika funkcji QoS, ani żadnego sposobu definiowania kont użytkowników i alokacji pamięci. Nie ma też opcji RAID, ponieważ jest to urządzenie z jednym dyskiem.

Nowa Time Capsule jest niewątpliwie znaczącym ulepszeniem pod względem wydajności i oferuje dużo za te pieniądze – router 802.11ac i dysk NAS 2 TB za 249 funtów to bardzo dobry zakup. Ale zakres jego ogólnego odwołania jest ograniczony. Zwiększenie prędkości jest dostępne tylko dla osób z najnowszym MacBookiem Air i nie ma wystarczającej liczby dodatków, aby uzasadnić aktualizację z istniejącej Time Capsule. Tymczasem ograniczona liczba funkcji oznacza, że ​​użytkownikom komputerów PC lepiej jest kupić oddzielny router i dysk NAS.

Podstawowe specyfikacje

Pojemność 2,00 TB
Prędkość adaptera przewodowego 1000 Mb/s

Usługi

Serwer FTP? nie
Serwer mediów UPnP? nie
Serwer druku? nie
Hosting? nie
Klient BitTorrenta? nie
Czasowe wyłączenie/uruchomienie? nie

Znajomości

Porty Ethernet 4
Połączenie USB? tak
interfejs eSATA nie

Fizyczny

Wymiary 98x98x168mm (WDH)

Bezpieczeństwo i administracja

Gniazdo blokady Kensington? nie
Wsparcie administracyjne dla użytkowników nie
Wsparcie administracyjne dla grup nie
Wsparcie administracyjne dla przydziałów dyskowych nie