Porównanie ekranów iPhone 6 i iPhone 6 Plus

ekran: iPhone 6 vs iPhone 6 Plus główny

Porównanie ekranów iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Postaw iPhone'a 6 i iPhone'a 6 Plus w śmiertelnej bitwie, a największym wyróżnikiem między nimi są ich ekrany: to tutaj dwa smartfony Apple różnią się najbardziej, nie tylko rozmiarem, ale także liczbą pikseli i gęstością.

Ekran iPhone'a 6 jest mniejszy z dwóch urządzeń, mierząc w dość skromnie brzmiącym 4,7 cala; jest to zaledwie 0,8 cala mniejszy niż 5,5-calowy wyświetlacz iPhone'a 6 Plus w stylu phablet. To może nie wydawać się dużo, ale pod względem rzeczywistego widocznego obszaru ekranu, iPhone 6 Plus jest o 37% większy: umieść dwa telefony obok siebie, a różnica jest w dzień i w nocy.Zobacz też: iPhone 6 kontra Samsung Galaxy S5.

Oba ekrany nie są jednak po prostu większą i mniejszą wersją tego samego panelu LCD – istnieje wiele zarówno subtelnych, jak i bardziej znaczących różnic między nimi. Najłatwiejszym z nich jest gęstość pikseli i właśnie tutaj Apple szczęśliwie ignoruje swoje pierwotne rozumowanie stojące za wyświetlaczem Retina – urządzenie o przekątnej 5,5 cala ma teraz ekran o większej gęstości pikseli niż jakiekolwiek inne urządzenie Apple na świecie.

Ekrany iPhone 6 vs iPhone 6 Plus: liczba pikseli

Na papierze iPhone 6 Plus ma lepszy ekran niż dwa urządzenia: jego ekran o rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli z łatwością przewyższa wyświetlacz iPhone'a 6 o wymiarach 750 x 1334 pikseli.

Interesującą metryką są tutaj pomiary w pikselach na cal (ppi); Apple twierdził wcześniej, że ekran iPhone'a z wyświetlaczem Retina o rozdzielczości 326 ppi ma tyle pikseli, ile ludzkie oko może zobaczyć podczas normalnego korzystania ze smartfona – i to nie jest przesadą. Dlatego interesujące jest to, że Apple wyposażył iPhone’a 6 w standardowy wyświetlacz Retina 326ppi, a iPhone’a 6 Plus w wyświetlacz Retina HD o rozdzielczości 401ppi.

W praktyce jednak różnica jest zauważalna, jeśli nie dramatyczna. Obrazy wyglądają nieco ostrzej na iPhonie 6 Plus, a co najważniejsze, przeglądanie stron internetowych jest znacznie wygodniejsze na wyświetlaczu iPhone'a 6 Plus dzięki połączeniu większej gęstości pikseli i większego fizycznego wyświetlacza.

Ekrany iPhone'a 6 kontra iPhone'a 6 Plus: wydajność

Z technicznego punktu widzenia istnieją również niewielkie różnice w wydajności ekranów, przy czym iPhone 6 wypada nieco lepiej. Przetestowaliśmy oba wyświetlacze za pomocą naszego kolorymetru X-Rite i1Display Pro oraz kopii oprogramowania do kalibracji i profilowania wyświetlaczy typu open source, dispcalGUI.

iPhone 6 miał imponujący start z maksymalną jasnością 585 cd/m2 i współczynnikiem kontrastu 1423:1. Kontynuowano, uzyskując doskonałą dokładność kolorów i dane dotyczące gamy: odnotowaliśmy średnią Delta E wynoszącą 1,74 i maksymalne odchylenie 3,64, a panel odtworzył 95% gamy kolorów sRGB.

Wyniki iPhone’a 6 Plus też były dobre – choć nie aż tak imponujące. Opublikował maksymalną jasność 493 cd/m2 i współczynnik kontrastu 1293:1. Panel naszego iPhone'a 6 Plus również odtwarzał nieco szerszy zakres kolorów niż nasz iPhone 6, a jego panel IPS pokrywał 95,5% gamy kolorów sRGB. Wadą? W części dotyczącej dokładności kolorów w naszych testach pozostał w tyle za swoim mniejszym stabilnym kolegą, z gorszą średnią Delta E wynoszącą 2,85 i znacznie większym maksymalnym odchyleniem wynoszącym 5,33.

W rzeczywistości jednak ciężko byłoby zauważyć rzeczywistą różnicę między tymi ekranami. Mimo że iPhone 6 Plus jest nieco mniej wierny pod względem kolorów niż iPhone 6, zauważyliśmy tylko niewielką tendencję do rozjaśniania kolorów i odcieni szarości – innymi słowy, nic poważnego.

Werdykt: iPhone 6 Plus wygrywa

Oba wyświetlacze są spektakularne, ale jeśli możesz pogodzić się z dodatkową objętością słuchawki, za każdym razem wybralibyśmy iPhone'a 6 Plus – może nie jest tak dokładny w kolorze, jak jego mniejszy brat, ale jakość obrazu pozostaje doskonała pod każdym względem, i jego większy wyświetlacz i większa gęstość pikseli robią różnicę w codziennym użytkowaniu.

Zobacz też: jaki jest najlepszy smartfon 2014 roku?