Data wydania, cena i nowe funkcje systemu Mac OS X Yosemite

Data wydania OS X Yosemite

Data wydania, cena i nowe funkcje systemu Mac OS X Yosemite

Nowy system operacyjny Mac, OS X Yosemite, został zaprezentowany światu na konferencji Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) w czerwcu tego roku. Następnie został udostępniony do testowania zarejestrowanym programistom, a następnie udostępniony pierwszemu milionowi użytkowników, którzy zapisali się do programu testów beta w dniu 25 czerwca. Zobacz naszą wersję zapoznawczą dla programistów OS X Yosemite: najpierw zajrzyj tutaj.

Data wydania OS X 10.10 Yosemite: kiedy zostanie wydany Yosemite?

Apple obiecał, że jesienią możemy spodziewać się premiery OS X 10.10 Yosemite.

Chociaż nie podano żadnej oficjalnej daty, kod podglądu przeszedł już kilka wydań, a programiści zostali teraz udostępnieni „kandydatowi złotego mistrza”. Według Pogranicze, może to oznaczać, że nowy system operacyjny jest bliski uruchomienia, ponieważ „złoty mistrz” to zwykle wersja wysyłana użytkownikom za pośrednictwem aktualizatora w Mac App Store. Jednak część nazwy „kandydat” wskazuje, że wciąż jest kilka błędów do naprawienia.

Połącz to z silnymi plotkami, że iPad Air 2 zadebiutuje 21 października i nietrudno wyobrazić sobie Tima Cooka uruchamiającego oba jednocześnie – zwłaszcza, że ​​Yosemite jest bardziej związany z iOS 8 niż jakakolwiek poprzednia wersja systemu operacyjnego, ponieważ omówimy poniżej.

Apple lubi również wzbudzać podekscytowanie swoimi premierami, a pojawienie się nowego iPada może nie być tak ekscytujące, jak kiedyś – jak sugerują spadające dane dotyczące sprzedaży – więc podwojenie wydarzenia miałoby sens również z marketingowego punktu widzenia.

Cena systemu OS X 10.10 Yosemite: ile będzie kosztować uaktualnienie do wersji Yosemite?

W przeszłości Apple oferował najnowszą wersję OS X obecnym użytkownikom za niewielką opłatą. Obecna wersja systemu operacyjnego (10.9 Mavericks) była jednak bezpłatną aktualizacją dla wszystkich użytkowników systemu Snow Leopard lub nowszego, korzystających ze zgodnego sprzętu.

Nie mamy powodu oczekiwać, że to się zmieni: przewidujemy, że system OS X 10.10 Yosemite będzie dostępny do bezpłatnego pobrania dla wszystkich użytkowników.

Wymagania systemowe systemu OS X 10.10 Yosemite

Chociaż system OS X prawdopodobnie pozostanie wolny, do jego zainstalowania będziesz potrzebować zgodnego komputera Mac.

Modele, które będą mogły zainstalować system OS 10.10 Yosemite to:

iMac (połowa 2007 r. lub później); MacBook (13-calowy aluminiowy, koniec 2008 r.), (13-calowy, początek 2009 r. lub nowszy); MacBook Pro (13-calowy, połowa 2009 r. lub nowszy), (15-calowy, połowa/koniec 2007 r. lub nowszy), (17-calowy, koniec 2007 r. lub nowszy); MacBook Air (koniec 2008 r. lub nowszy); Mac Mini (początek 2009 lub nowszy); Mac Pro (początek 2008 lub nowszy); Xserve (początek 2009).

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać funkcję Continuity (szczegóły poniżej), potrzebujesz komputera Mac obsługującego Bluetooth LE. To są:

iMac (koniec 2012 r. lub nowszy); MacBook Pro (połowa 2012 r. lub później); MacBook Pro z wyświetlaczem Retina (wszystkie modele); MacBook Air (połowa 2011 r. lub później); Mac Mini (połowa 2011 r. lub później); Mac Pro (koniec 2013 lub nowszy).

Nowe funkcje systemu OS X Yosemite:

Co nowego w OS X 10.10 Yosemite: omówienie

Jeśli obawiałeś się, że OS X 10.10 przyniesie duże kontrowersyjne zmiany w systemie Mac OS, tak jak zrobił to Microsoft Windows 8, nie musisz się martwić. Jak zwykle Apple zachował rdzeń systemu operacyjnego bez zmian i dodał tylko kilka nowych dzwonków i gwizdków.

Co nowego w OS X 10.10 Yosemite

W tym przypadku dzwonki i gwizdki obejmują nowy schemat kolorów, przebudowę Centrum powiadomień i większą integrację iCloud, wraz z wprowadzeniem iCloud Drive. Firma Apple dodała również nowe możliwości do aplikacji Mail, Finder i Spotlight oraz wprowadziła „Handoff” – która wchodzi w zakres nowych funkcji Continuity, które omówimy poniżej.

Co nowego w OS X 10.10 Yosemite: ciągłość

Być może najbardziej ekscytującą nową funkcją systemu OS X 10.10 Yosemite jest to, co Apple nazywa „ciągłością”, systemem, który pozwala wszystkim urządzeniom Apple ściślej współpracować.

W praktyce oznacza to, że możesz rozpocząć zadanie, takie jak napisanie wiadomości e-mail lub dokumentu, na urządzeniu z systemem iOS 8, a następnie przełączyć się na komputer Mac (lub inne urządzenie mobilne), płynnie kontynuując od miejsca, w którym zostało przerwane, z urządzenia automatycznie wiedzą, kiedy znajdują się w pobliżu siebie. Apple nazywa tę funkcję Handoff: działa z usługami SMS i MMS, a nawet umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych na komputerze Mac.

Kolejną nową funkcją Continuity jest Instant Hotspot, która „sprawia, że ​​korzystanie z hotspotu iPhone'a jest tak łatwe, jak połączenie z siecią Wi-Fi”.

Co nowego w OS X 10.10 Yosemite: Centrum powiadomień i Spotlight

Co nowego w OS X 10.10 Yosemite

Centrum powiadomień widzi duże zmiany w najnowszej wersji. Szczególną różnicą jest to, że istnieje nowy styl podobny do systemu iOS dla widoku „Dzisiaj”, który według Apple zapewnia „szybkie spojrzenie na wszystko, co musisz wiedzieć, dzięki widżetom kalendarza, pogody, akcji, przypomnień, zegara światowego i społeczności sieci.” Firma Apple potwierdziła, że ​​możesz również pobierać nowe widżety z App Store, aby dalej dostosowywać Centrum powiadomień.

W międzyczasie Spotlight przeniósł się na przód i na środek nowego pulpitu, przynosząc wyniki wyszukiwania z Wikipedii, Map, Bing, App Store, iTunes Store, iBooks Store, najlepszych witryn internetowych i źródeł wiadomości.

Co nowego w OS X 10.10 Yosemite: iCloud Drive i Finder

iCloud Drive to kolejna ważna funkcja, która jest w pełni zintegrowana z Finderem. Użytkownicy Dropbox uznają tę ofertę za znajomą, ponieważ oferuje ona przechowywanie plików i folderów w chmurze dla klientów stacjonarnych i mobilnych; obiecano również klienta dla systemu Windows, aby umożliwić synchronizację plików na różnych platformach. Apple nie powiedziało, czy ta usługa będzie dostępna na Androida, ale podejrzewamy, że tak nie będzie, ponieważ Apple nie wydało wcześniej żadnego oprogramowania dla konkurencyjnego systemu operacyjnego Google.

Usługa iCloud będzie bezpłatna z 5 GB przestrzeni dyskowej, poza którą Apple zaoferuje wiele poziomów dodatkowej przestrzeni dyskowej za miesięczną lub roczną opłatą.

Co nowego w OS X 10.10 Yosemite: Poczta

Apple zaktualizował również swoją usługę Mail, aby uwzględnić Mail Drop, który integruje się z iCloud Drive. Nowa funkcja umożliwia wysyłanie załączników do 5 GB bezpośrednio z programu Mail, przesyłając pliki do iCloud. Dla innych użytkowników Apple Mail pliki będą wyświetlane jako zwykłe załączniki, podczas gdy użytkownicy innych klientów poczty e-mail otrzymają łącze do pobrania do serwerów Apple iCloud Drive.

Zobacz też: Jaki jest najlepszy laptop 2014 roku?