Recenzja Asus P5Q Deluxe z chipsetem Intel P45

120 £ Cena w recenzji

Intel nawet nie ogłosił jeszcze oficjalnie swojego nowego chipsetu P45, ale tajwański producent Asus już rozpoczął sprzedaż swojej pierwszej gamy płyt głównych P45. Przyjrzeliśmy się P5Q Deluxe, choć istnieją tańsze i droższe opcje.

Recenzja Asus P5Q Deluxe z chipsetem Intel P45

Jak sama nazwa wskazuje, P45 jest kontynuacją chipsetu P35 – i to pomniejszym. Istotną różnicą jest obsługa 45-nanometrowych procesorów Intela, ale to nic wielkiego, ponieważ prawie wszystkie nowoczesne płyty P35 są modyfikowane przez producenta, aby obsługiwać już nowsze procesory. Jest też obsługa PCI Express 2.0, podwajająca przepustowość oryginalnej specyfikacji PCI Express, którą Intel wcześniej oferował tylko w swoim chipsecie X38.

Jednak z punktu widzenia Asusa najciekawszą cechą P45 jest jego zdolność, podobnie jak P35, do obsługi pamięci RAM DDR2 lub DDR3, a seria P5Q obejmuje zarówno płyty DDR2, jak i DDR3. Oficjalnie P45 obsługuje tylko DDR3 do 1066 MHz, ale poprzez wyostrzenie elektroniki Asus przekonał chipset do obsługi częstotliwości DDR3 do 1600 MHz.

Odchodząc od szczegółów chipsetu P45, P5Q Deluxe jest wydajną płytą z wyższej półki. Oferuje trzy gniazda PCI Express 16x z obsługą CrossFire X dla maksymalnie czterech procesorów graficznych ATi oraz cztery gniazda DIMM, które w tym modelu obsługują DDR2 z częstotliwością do 1200 MHz. Jak przystało na jego „deluxe” nomenklaturę, są tam również eSATA i FireWire, a nawet wbudowane przyciski zasilania i resetowania – choć nie ma przycisku do czyszczenia CMOS ani wyświetlacza POST, jak w przypadku płyt entuzjastów Asusa.

Do P5Q Deluxe dołącza sześć innych płyt z serii P5, cztery obsługujące DDR2 i dwie korzystające z DDR3. Różne modele mają różną obsługę PCI Express 16x, od pojedynczego gniazda P5Q i P5C do P5Q Premium z czterema gniazdami o pełnej szybkości.

Wysokiej klasy płyty główne, w tym Deluxe, są wyposażone w nowy 16-fazowy system zasilania i zarządzania Asus, który ma zwiększyć wydajność energetyczną, oraz wbudowany dysk SSD zawierający ExpressGate micro-OS, który umożliwia uruchomienie w Środowisko internetowe oparte na systemie Linux w ciągu kilku sekund. Modele z niższej półki będą wyposażone w zasilanie ośmiofazowe i wersję ExpressGate, którą można zainstalować na dysku twardym użytkownika, oferując te same funkcje, ale wolniejszy czas uruchamiania.

Wszystkie modele są również wyposażone w system Asus „Drive Xpert”, który zapewnia tworzenie kopii lustrzanych lub paskowych RAID w sposób przejrzysty dla systemu operacyjnego i który można skonfigurować z poziomu wbudowanego GUI.

Za 104 GBP P5Q Deluxe nie jest tani, ale ma dużo funkcji i nie odbiega od porównywalnie określonych płyt ze starszymi chipsetami. Dla tych, którzy mają mniejszy budżet, zwykły stary P5Q również zaczyna pojawiać się w sprzedaży detalicznej za około 75 GBP bez VAT, chociaż jest to bardziej podstawowa płyta.

Jednak dla przeciętnego użytkownika nie ma powodu, aby skakać na P45, zamiast trzymać się jego poprzedników, więc rozważ wszystkie opcje przed zakupem.

Detale

Współczynnik kształtu płyty głównej ATX
Zintegrowana grafika płyty głównej nie

Kompatybilność

Marka procesora/platformy (producent) Intel
Gniazdo procesora LGA 775
Współczynnik kształtu płyty głównej ATX
Typ pamięci DDR2, DDR3
Obsługa wielu GPU tak

Kontrolery

Chipset płyty głównej Intel P45
Liczba adapterów Ethernet 2
Prędkość adaptera przewodowego 1000 Mb/s
Chipset graficzny Nie dotyczy
Chipset audio ADI AD2000B

Złącza na pokładzie

Typ złącza zasilania procesora 8-pinowe
Główne złącze zasilania 24-stykowe ATX
Całkowita liczba gniazd pamięci 4
Wewnętrzne złącza SATA 8
Wewnętrzne złącza PATA 1
Wewnętrzne złącza stacji dyskietek 1
Łącznie konwencjonalne gniazda PCI 2
Łącznie gniazda PCI-E x16 3
Łącznie gniazda PCI-E x8 0
Łącznie gniazda PCI-E x4 0
Łącznie gniazda PCI-E x1 1

Porty tylne

Złącza PS/2 1
Porty USB (pobieranie) 6
Porty FireWire 1
Porty eSATA 1
Optyczne porty wyjściowe audio S/PDIF 1
Elektryczne porty audio S/PDIF 1
Gniazda audio 3,5 mm 6
Porty równoległe 0
9-pinowe porty szeregowe 0
Dodatkowe porty wspornika płyty montażowej 0

Diagnostyka i podkręcanie

Przełącznik zasilania na płycie głównej? tak
Przełącznik resetowania płyty głównej? tak

Akcesoria

Dostarczone kable SATA 8
Dostarczone kable IDE 1
Dostarczone kable do dyskietek 1