Routery Asus: jak się zalogować i zmienić adres IP

Routery Asus są obecnie jedną z bardziej popularnych opcji łączności internetowej. Są proste w użyciu, dość ekonomiczne i działają świetnie! Podobnie jak większość routerów, istnieje wiele rzeczy, które możesz dostosować i zmienić, aby udoskonalić swoją sieć.

Routery Asus: jak się zalogować i zmienić adres IP

Po skonfigurowaniu nowego routera Asus rozważ zmianę wewnętrznego adresu IP. Proces jest łatwiejszy niż myślisz i na dłuższą metę ochroni Cię.

Co to jest adres IP?

IP oznacza protokół internetowy i jest sposobem na identyfikację konkretnej maszyny (takiej jak komputer) w Internecie. Adres IP składa się z szeregu cyfr i kropek. Jeśli znasz adres IP maszyny, możesz komunikować się z nią bezpośrednio przez Internet.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO! Zdobądź ExpressVPN. Bezpieczny i przyjazny dla przesyłania strumieniowego.

30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

Jak to się ma do mojego routera?

Twój router ma dwa adresy IP: wewnętrzny i zewnętrzny. Nazywany również lokalnym adresem IP, adres wewnętrzny umożliwia dostęp do panelu sterowania routera i wprowadzanie niezbędnych zmian w jego konfiguracji.

O ile już go nie zmieniłeś, twój wewnętrzny adres IP jest ustawiony na standard fabryczny. W przypadku routerów Asus jest to zwykle 192.168.1.1 lub 192.168.0.1.

Dlaczego powinienem zmienić swój wewnętrzny adres IP?

Nie musisz tego zmieniać, ale zapewni to dodatkowy poziom bezpieczeństwa na wypadek, gdyby ktoś uzyskał dostęp do danych logowania routera. Nie będą mogli się zalogować bez znajomości Twojego adresu IP. Ale jeśli Twój wewnętrzny adres IP pozostanie w tym samym standardzie fabrycznym, nie będzie im trudno to rozgryźć.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO! Zdobądź ExpressVPN. Bezpieczny i przyjazny dla przesyłania strumieniowego.

30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

Jak zmienić swój wewnętrzny adres IP?

Na początek pokażemy Ci, jak zmienić adres IP. Ale jeśli nie masz pewności, jak się zalogować lub gdzie znaleźć swój istniejący adres IP, poniżej znajdują się sekcje, które poprowadzą Cię przez te kroki.

Proces zmiany adresu IP routera Asus może się nieco różnić w zależności od typu posiadanego routera Asus. Jednak powinno być w dużej mierze podobne.

  1. Zaloguj się do routera na swoim komputerze.
  2. Kliknij LAN na pasku bocznym.
  3. Kliknij IP sieci LAN u góry strony.
  4. Aktywuj pole oznaczone Adres IP kursorem.

  5. Wprowadź nowy numer.
  6. Kliknij Zastosować.

Ale jak zalogować się do mojego routera Asus?

Nie wiesz, jak się zalogować? Wszystko, czego potrzebujesz, to nazwa użytkownika, hasło i wewnętrzny adres IP. Jeśli go nie zmieniłeś, wypróbuj ustawienia domyślne wymienione w tym artykule.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO! Zdobądź ExpressVPN. Bezpieczny i przyjazny dla przesyłania strumieniowego.

30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

  1. Otwórz przeglądarkę internetową.
  2. Wpisz swój adres IP w miejscu, w którym normalnie wpisujesz adres internetowy.
  3. naciskać Wchodzić.
  4. Zaloguj się używając swojej nazwy użytkownika i hasła.

Jak znaleźć swój adres IP?

Aby wykonać dowolne z powyższych instrukcji, musisz znać swój aktualny adres IP. Istnieje kilka sposobów na znalezienie tego adresu numerycznego. Jeśli nie wiesz, gdzie go znaleźć, czytaj dalej. Mamy wiele rozwiązań wymienionych w tej sekcji.

Znajdź swój adres IP w systemie Windows lub Mac

Jeśli Twój komputer jest podłączony do routera Asus, możesz szybko i łatwo znaleźć swój adres IP.

Użytkownicy komputerów Mac mogą postępować zgodnie z tymi instrukcjami:

opcja 1

Znajdź ikonę Wi-Fi w prawym górnym rogu komputera Mac. Użyj klawiatury i przytrzymaj klawisz Option, klikając ikonę WiFi. Pojawi się rozwijane menu. Twój adres IP jest tam wymieniony.

Opcja 2

Kliknij ikonę Apple w prawym górnym rogu. Następnie kliknij „Preferencje systemowe”. Następnie kliknij ikonę „Sieć”. Kliknij „Zaawansowane”. Obie karty TCP/IP i DNS powinny pokazywać adres IP routera.

Znajdź adres IP routera na komputerze

Użytkownicy komputerów PC mogą łatwo znaleźć adres IP routera Asus, wykonując następujące czynności:

Otwórz Centrum sterowania na swoim komputerze (możesz je znaleźć w menu Start lub po prostu wpisz w polu wyszukiwania). Kliknij hiperłącze „Wyświetl stan sieci i zadania” w sekcji „Sieć i Internet”.

Kliknij nazwę swojej sieci w prawym górnym rogu. Następnie kliknij „Szczegóły”. Tutaj zostanie wyświetlony adres IP Twojego routera.

Znajdź swój adres IP na smartfonie

Urządzenia Apple pokażą również adres IP routera. Niestety, użytkownicy Androida nie mają możliwości wyświetlenia tych informacji na swoich telefonach bez aplikacji innej firmy.

Znajdź adres IP – iPhone

Użytkownicy iPhone'a powinni wykonać następujące kroki:

Otwórz Ustawienia na swoim iPhonie i dotknij „WiFi”. Stuknij nazwę swojej sieci Wi-Fi. Adres IP routerów pojawi się po prawej stronie „Router”.

Następnie co się dzieje?

Prawdopodobnie utracisz połączenie z Internetem zaraz po zastosowaniu zmian. Po prostu uruchom ponownie router, aby przywrócić połączenie. Może być również konieczne ponowne uruchomienie komputera i dowolnego innego urządzenia, które korzysta z routera w celu uzyskania dostępu do Internetu. Wtedy oczywiście będziesz chciał gdzieś zapisać ten adres IP.

Często Zadawane Pytania

W zależności od tego, jak dobrze znasz router, mogą być wszystkie potrzebne informacje. Ale jeśli nadal masz pytania, czytaj dalej!

Czy zmiana adresu IP jest bezpieczna?

Absolutnie! Aktualizacja adresu IP z pewnością zwiększy bezpieczeństwo Twojej sieci. Ale upewnij się, że nie zapomnisz, na co go zmieniłeś. W przeciwnym razie możesz napotkać problemy z logowaniem i zmianą ustawień sieci w przyszłości.