Recenzja ATI Radeon HD 4550

46 £ Cena w recenzji

HD 4550 to skromniejsza sprawa niż większość produktów ATI – jest mała, dyskretna i wprost skierowana do tych, którzy chcą małej, dyskretnej karty do komputera kina domowego (HTPC).

Recenzja ATI Radeon HD 4550

W związku z tym firma ATI wprowadziła kilka funkcji, które powinny zainteresować HD 4550 fanów mediów. Karta jest dostępna na przykład z pasywnym chłodzeniem, dzięki czemu działa absolutnie cicho – co ma kluczowe znaczenie, gdy jakikolwiek hałas z komputera w centrum multimedialnym może rozpraszać.

Jeśli się również rozejrzysz, ta 40-funtowa karta może być wyposażona w wyjścia HDMI obsługujące dźwięk przestrzenny 7.1 i spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości pojawią się karty wyposażone w DisplayPort. Fizycznie HD 4550 jest stosunkowo mały, więc wciśnięcie go do obudowy HTPC nie powinno stanowić dużego problemu.

Ponadto HD 4550 jest biegły w obsłudze Blu-ray. Nasze testy – przeprowadzone na maszynie o niskiej specyfikacji z GPU wykonującym większość pracy – wykazały obciążenie procesora średnio na poziomie 35%, gdy HD 4550 dekodował film Blu-ray

Chociaż w nasze cztery tytuły gier można było grać przy najniższych wybranych ustawieniach, karta nie radziła sobie z żadną z tych gier na umiarkowanych poziomach jakości. Dzięki HD 4550 będziesz odtwarzać tylko klasyki z dużą szczegółowością.

To samo dotyczy wielu tańszych kart testowanych w tym miesiącu – jedyną kartą multimedialną, która naprawdę poradzi sobie z każdą grą, jest Nvidia 9500 GT. Ta karta nie jest jednak tak wydajna, jeśli chodzi o zadania multimedialne, więc wybralibyśmy HD 4550 zamiast tego GPU, mając na uwadze te funkcje – lub po prostu zaoszczędź trochę gotówki i zamiast tego zdobądź HD 4350.

Podstawowe specyfikacje

Interfejs karty graficznej PCI Express
Typ chłodzenia Bierny
Chipset graficzny ATi Radeon HD 4550
Częstotliwość rdzenia GPU 600 MHz
Pojemność pamięci RAM 512 MB
Typ pamięci GDDR3

Normy i kompatybilność

Obsługa wersji DirectX 10.1
Obsługa modeli cieniowania 4.1
Kompatybilność z wieloma GPU Dwukierunkowy CrossFireX

Złącza

Wyjścia DVI-I 1
Wyjścia DVI-D 0
Wyjścia VGA (D-SUB) 1
Wyjścia S-Video 0
Wyjścia HDMI 0
Złącza zasilania karty graficznej Nie dotyczy

Benchmarki

Wydajność 3D (kryzys) wysokie ustawienia 7fps