Jak automatycznie usunąć historię przeglądania w Firefoksie

Jak każda inna przeglądarka, Firefox przechowuje wszystkie dane przeglądania, w tym pamięć podręczną, pliki cookie, historię, a także wyszukiwane słowa kluczowe. Jeśli korzystasz z komputera publicznego, zaleca się usunięcie danych zaraz po zakończeniu przeglądania, aby trzymać je z dala od wścibskich oczu. To powiedziawszy, możesz również rozważyć zrobienie tego samego, jeśli dzielisz komputer z przyjacielem lub członkiem rodziny.

Jak automatycznie usunąć historię przeglądania w Firefoksie

Ręczne usuwanie historii Firefoksa to spacer po parku. Ale nie musisz się martwić, ponieważ przeglądarka pozwala zautomatyzować cały proces. Za kilka minut będziesz mógł dostosować wszystkie niezbędne ustawienia i trwale chronić swoją przeglądarkę przed niepotrzebnymi plikami.

Jak sprawić, by lis działał automatycznie?

Przejdź do prawego górnego rogu okna przeglądarki i kliknij ikonę hamburgera (trzy poziome linie), aby otworzyć menu.

historia przeglądania w Firefoksie

Wybierz Preferencje, a następnie kliknij opcję Prywatność i bezpieczeństwo po lewej stronie. Przejdź do "Firefox będzie" w sekcji Historia i wybierz "Użyj ustawień niestandardowych dla historii", znajduje się na dole menu rozwijanego.

usuń historię przeglądania w firefox

Pamiętaj, aby zaznaczyć pole przed „Wyczyść historię po zamknięciu Firefoksa”. Możesz również wybrać rodzaj danych, które chcesz usunąć, klikając Ustawienia.

automatycznie usuwaj historię przeglądania w firefox

Oprócz aktywnych loginów możesz chcieć zachować wszystkie ustawienia jako domyślne. Gdy skończysz, kliknij OK, aby potwierdzić i pomyślnie ustawiłeś automatyczne usuwanie historii.

Rzeczy do zapamiętania

W przypadku, gdy przeglądarka normalnie się nie zamyka, automatyczne usuwanie nie zadziała. Aby upewnić się, że historia zostanie usunięta, ponownie uruchom przeglądarkę i zamknij ją tak, jak zwykle.

Jeśli Twój Firefox jest w trybie automatycznego przeglądania prywatnego, nie rejestruje żadnej historii. Historię ze zwykłego okna można usunąć tylko z tego okna.

Przydatne dodatki

W rzeczywistości nie potrzebujesz żadnych dodatków, aby automatycznie usuwać historię Firefoksa. Jednak niektóre z nich mają dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne. Oto nasze dwa najlepsze typy.

Automatyczne usuwanie historii

History AutoDelete ma kilka funkcji, które pozwalają na większą automatyzację niż jest to dostępne domyślnie. Na przykład możesz wybrać określone domeny, które mają zostać automatycznie usunięte. Istnieje również możliwość zachowania najnowszej historii i usunięcia tylko starych danych.

Dodatek posiada ikonę, która pokazuje, ile razy dana domena pojawiła się w historii. Dodatkowo posiada licznik z całkowitą liczbą usuniętych elementów. Interfejs użytkownika jest łatwy w nawigacji i przyjazny dla użytkownika, ale na razie dodatek nie działa w systemie Android Firefox.

Czyszczenie historii (kasowanie historii)

Oprócz określonego przedziału czasu, History Cleaner oferuje również opcję zdefiniowania strefy, z której należy usunąć dane. Strefy odnoszą się do trzech różnych źródeł danych i obejmują chronione witryny internetowe, normalne witryny internetowe i strefę rozszerzenia.

Zwykłe strony internetowe są dość oczywiste. Chronione witryny internetowe to te, które instalujesz jako hostowane aplikacje, a strefa rozszerzeń odnosi się do zainstalowanych spakowanych aplikacji i rozszerzeń. Dzięki tym dodatkowym strefom History Cleaner zapewnia więcej funkcji w porównaniu do domyślnego Firefoksa.

Uwaga: oba dodatki otrzymały ostatnie aktualizacje w 2019 r. Jednak więcej osób korzysta z funkcji automatycznego usuwania historii i ma nieco lepszą ocenę.

Ręcznie wyczyść historię

Teraz, gdy wiesz, jak automatycznie wyczyścić historię, dlaczego nie przyjrzeć się, jak zrobić to ręcznie.

Wybierz menu Biblioteka, a następnie Historia i kliknij Wyczyść najnowszą historię. Pojawi się wyskakujące okienko z kilkoma ustawieniami, które możesz dostosować do swoich preferencji. Menu „Zakres czasu do wyczyszczenia” daje możliwość wybrania ostatniej godziny, dwóch godzin, czterech godzin, dnia lub wszystkiego.

jak usunąć historię przeglądania w Firefoksie

W sekcji Historia możesz odznaczyć dowolny rodzaj danych, które chcesz zachować. Ale zaleca się, aby zachować wszystko tak, jak jest, i może po prostu odznaczyć opcję Aktywne logowanie. Po zakończeniu kliknij Wyczyść teraz, aby potwierdzić i gotowe.

Usuń tylko jedną witrynę z historii Firefoksa

Powiedzmy, że chcesz dostać prezent dla swojej partnerki i zatrzeć ślady, aby ona lub on niczego nie podejrzewali. Możesz usunąć tylko ten link i utrzymać partnera w nieświadomości niespodzianki.

Przejdź do menu Biblioteka, wybierz Historia i kliknij "Pokaż całą historię" (jest na dole). Wpisz nazwę witryny, którą chcesz usunąć, w pasku wyszukiwania i naciśnij Return. Wybierz dokładną stronę z wyników i kliknij ją, przytrzymując Ctrl. Aby usunąć witrynę, kliknij „Zapomnij o tej witrynie”.

Wesoły lis to lis wolny od pamięci podręcznej

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić historię przeglądania w przeglądarce mobilnej Firefox, jest to bardzo proste. Przejdź do strony Historia i kliknij "Wyczyść dane przeglądania" u dołu i to wszystko. Nie ma opcji automatyzacji, ale może stać się dostępna wraz z przyszłą aktualizacją jednego z dodatków do automatycznego czyszczenia.