Jak wsadowo konwertować pliki multimedialne w VLC

Ogromna różnorodność plików multimedialnych dostępnych na komputery PC, laptopy i urządzenia mobilne jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. To świetnie, ponieważ każda konkretna nisza ma format, który pozwala zoptymalizować go do odtwarzania na wszystkich urządzeniach, które nosimy ze sobą, ale jest to również okropne, ponieważ od czasu do czasu znajdujesz plik wideo, który po prostu nie będzie odtwarzany Twoje konkretne urządzenie.

Jak wsadowo konwertować pliki multimedialne w VLC

A zdarza się, że pliki multimedialne, które mamy pod ręką, są naprawdę nieodpowiednie dla urządzenia, którego chcemy użyć, na przykład jeśli masz ogromny plik .mkv o wysokiej jakości, ale chcesz go odtworzyć na starszym smartfonie i naprawdę potrzebujesz do przekonwertowania na MP4. Na szczęście istnieje narzędzie, które rozwiązuje oba te problemy.

VLC to niesamowity program. Jest to mały odtwarzacz multimedialny, zużywa bardzo mało zasobów systemowych, może odtwarzać prawie każdy popularny format multimedialny, a także jest darmowy i open source. Co więcej, ma świetne wersje mobilne zarówno na iOS, jak i na Maca, dzięki czemu przeglądanie w porannych dojazdach jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Program jest bezpłatny, jest stale rozwijany i wspierany, ma ogromną rzeszę fanów, którzy bardzo poważnie podchodzą do kwestii utrzymania programowania, a ponadto jest bogaty w funkcje i łatwy w użyciu.

Jest to jeden z najlepszych dostępnych programów – i możemy go użyć do konwersji plików multimedialnych na wygodniejsze lub lepsze formaty podczas uruchamiania. W tym samouczku pokażę, jak używać VLC do zbiorczej konwersji plików multimedialnych.

Jak wsadowo konwertować pliki multimedialne w VLC-2?

Batch konwertuj pliki multimedialne w VLC

Konwersja wsadowa w VLC działa tak samo, niezależnie od tego, czy konwertujesz audio, czy wideo. Proces jest dokładnie taki sam i składa się tylko z kilku kroków. Sam proces konwersji może jednak zająć trochę czasu – szczególnie pliki wideo są bardzo duże i nawet potężne komputery potrzebują czasu, aby nad nimi pracować. Wiele zależy od typu pliku, jego rozmiaru, formatu, z którego i na który konwertujesz, oraz specyfikacji komputera.

Kompilacja i konwersja do edycji wideo zajmuje dużo pamięci roboczej. Jeśli twój komputer ma dużo pamięci RAM i przyzwoity procesor, czas konwersji będzie stosunkowo krótki. Jeśli używasz starszego komputera, potrwa to dłużej. Konwersja MP4 trwa dłużej niż MP3, częściowo ze względu na rozmiar pliku, ale także zawarte w nim informacje. Więc bądź cierpliwy!

Oto jak wsadowo konwertować pliki multimedialne w VLC.

  1. Otwórz VLC.

  2. Wybierz Media i „Otwórz wiele plików”.

  3. Kliknij Dodaj i wybierz wszystkie pliki, które chcesz przekonwertować.

  4. Kliknij małą strzałkę w dół obok przycisku Odtwórz w prawym dolnym rogu.

  5. Wybierz Konwertuj.

  6. Wybierz format, w którym jest napisane Profil.

  7. Pliki zostaną automatycznie zapisane w lokalizacji oryginalnego pliku do konwersji.

  8. Wybierz Start, aby rozpocząć proces.

W zależności od liczby konwertowanych plików, ich typu, rozmiaru i komputera proces ten może zająć mniej niż minutę lub kilka godzin. VLC działa szybko, ale chodzi o coś więcej niż tylko surową moc obliczeniową.

Użyj pliku wsadowego do konwersji plików multimedialnych w VLC

Videolan.org, ludzie stojący za VLC, stworzyli również serię plików skryptów, które używają PowerShell lub CMD w systemie Windows lub terminala w systemie Linux, aby wsadowo konwertować pliki w VLC. Jeśli wolisz robić rzeczy za pomocą skryptu, który automatyzuje żmudny proces transkodowania wielu filmów naraz, ta strona dotycząca transkodowania wielu filmów VLC jest dla Ciebie.

Jako fan PowerShell, systemu zarządzania automatyzacją i konfiguracją firmy Microsoft, wypróbowałem tę metodę, a także powyższą metodę menu i działała dobrze.

Po prostu otwórz PowerShell jako administrator i wklej do niego:

$outputExtension = ".mkv"

$bitrate = 8000

$kanały = 4

foreach($inputFile w get-childitem -recurse -Filter *.MP4)

{

$outputFileName = [System.IO.Path]::GetFileNameWithoutExtension($inputFile.FullName) + $outputExtension;

$outputFileName = [System.IO.Path]::Combine($inputFile.DirectoryName, $outputFileName);

$programFiles = ${śr:ProgramFiles(x86)};

if($programFiles -eq $null) { $programFiles = $env:ProgramFiles; }

$processName = $programFiles + "VideoLANVLCvlc.exe"

$processArgs = "-I dummy -vvv `"$($inputFile.FullName)`" --sout=#transcode{acodec=`"mp3`",ab=`"$bitrate`",`"channels=$channels`"}:standard{access=`"plik`",mux=`"wav`", dst=`"$outputFileName`"} vlc://quit"

proces startowy $processName $processArgs -czekaj

}

Możesz ustawić skrypt do pracy z wieloma typami plików, audio lub wideo. Będziesz musiał zmodyfikować outputExtension, aby dopasować plik, z którego konwertujesz, i koniec wiersza „foreach”, aby pasował do żądanego formatu wyjściowego.

VLC to o wiele więcej niż tylko odtwarzacz multimedialny, tak bardzo, że nie mogę uwierzyć, że jest to darmowa aplikacja o otwartym kodzie źródłowym, dostępna do bezpłatnego pobrania, bezpłatna w użyciu, bez żadnych zobowiązań. Chociaż pozostaje bezpłatny (a programy typu open source zwykle pozostają bezpłatne), zawsze będzie moim ulubionym odtwarzaczem multimedialnym i aplikacją, której używam do zbiorczej konwersji plików multimedialnych.

Jeśli masz jakieś opinie na temat VLC, zostaw komentarz poniżej!