Aby nadążyć za Microsoft PowerPoint i Apple Keynote, Prezentacje Google dodały funkcję audio, która pomaga w projektowaniu bardziej interaktywnych prezentacji. Możesz dodać dźwięk z filmów z YouTube, usług strumieniowych, takich jak SoundCloud, lub własnego pliku. W przypadku własnych plików Prezentacje obsługują różne formaty, więc nie ma potrzeby konwertowania plików przed wstawieniem ich do prezentacji.
Niezależnie od preferowanego źródła dźwięku, ten artykuł zapewni obszerny przewodnik dla każdej metody. Jeśli jednak chcesz korzystać z dźwięku SoundCloud lub YouTube, należy zachować ostrożność. Niektóre utwory są chronione prawami autorskimi, więc najlepiej wybrać dźwięk, który należy do kategorii Creative Commons lub jest w domenie publicznej.
Notatka: Poniższe wyjaśnienia zakładają, że masz już prezentację. Jako przykład wykorzystaliśmy szablon Propozycji Konsultingu.
Dodawanie własnego dźwięku
Krok 1
Jak wskazano, nie ma potrzeby konwertowania dźwięku do formatu MP3 lub innych formatów, co było konieczne przed najnowszą aktualizacją pakietu Google Productivity Suite. Po prostu dodaj plik do Dysku Google i upewnij się, że oznaczono go etykietą, aby ułatwić nawigację, chociaż i tak powinien pojawić się w sekcji Ostatnie.

Krok 2
Aby dodać plik, kliknij „Wstaw” na pasku menu Slajdy i wybierz „Dźwięk”. Spowoduje to natychmiastowe przejście do wszystkich dostępnych plików audio na dysku. Przewiń listę, wybierz tę, której chcesz użyć, i kliknij "Wybierz" w lewym dolnym rogu, aby potwierdzić.

Krok 3
Domyślnie ikona dźwięku pojawia się w lewym górnym rogu, ale może to nie być idealna pozycja dla wszystkich. Aby zmienić położenie ikony, przeciągnij ją i upuść w żądanym miejscu docelowym na slajdzie.

Istnieje również możliwość powiększenia lub zmniejszenia ikony, przeciągając i wyciągając jeden z małych niebieskich kwadratów wokół niej. Gdy zmienisz położenie ikony, pojawi się siatka nawigacyjna ułatwiająca określenie położenia ikony w stosunku do innych elementów slajdu.
Krok 4
Prezentacje Google umożliwiają zmianę ustawień odtwarzania, które są domyślnie dostępne po kliknięciu. Wybierz ikonę audio, kliknij "Formatuj" (na pasku menu) i wybierz "Opcje formatowania". Otwórz sekcję „Odtwarzanie dźwięku” i wybierz „Automatycznie”, przesuń suwak, aby zmniejszyć/zwiększyć głośność i upewnij się, że zaznaczono opcję „Zatrzymaj przy zmianie slajdu”.

Wskazówka: Aby sprawdzić, czy wszystko działa dobrze, otwórz ten slajd w trybie Prezentacja.
Dodawanie dźwięku z YouTube
Krok 1
Aby to zadziałało, musisz przekonwertować wideo z YouTube na format audio. Chwyć link wideo YouTube, klikając Udostępnij, a następnie Kopiuj link i wklej go do konwertera online. Na potrzeby tego artykułu użyliśmy //ytmp3.cc/, ale każdy inny konwerter powinien działać poprawnie.

Notatka: Niektórzy ludzie chcą wyciąć ten krok i dodać wideo z YouTube zamiast audio. Ale wideo jest odtwarzane w postaci małej miniatury na slajdzie, co może odwrócić uwagę widza od prezentacji.
Krok 2
Ten krok jest taki sam, jak opisano wcześniej. Dodajesz plik audio do Dysku Google, przejdź do „Wstaw”, wybierz „Audio” i wybierz MP3, który zawiera tylko dźwięk z YouTube. I znowu, obowiązują te same zasady formatowania – przeciągnij i upuść ikonę, aby zmienić jej położenie, i użyj „Opcji formatu”, aby dostosować odtwarzanie.
Czy możesz ukryć ikonę dźwięku?
Oczywiście, że możesz, a to może się przydać, zwłaszcza przy włączonej opcji automatycznego odtwarzania. Wybierz ikonę, wybierz „Rozmieść” z paska menu i kliknij „Zamów”.

Wybierz „Przesuń do tyłu” lub „Przesuń na spód”, aby ukryć ikonę za innym elementem. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest ukryć go za logo firmy lub obrazem/elementem, a nie za tekstem.
Korzystanie z usług przesyłania strumieniowego
Istnieją dwa sposoby dodawania dźwięku do Prezentacji Google z usług przesyłania strumieniowego. Możesz pobrać łącze, klikając opcję Udostępnij pod melodią lub podcastem i dodać dźwięk jako łącze. Wymaga to jednak połączenia z Internetem podczas prezentacji i musisz wyjść z prezentacji, aby odtworzyć dźwięk.
Nie trzeba dodawać, że najlepiej jest pobrać dźwięk i osadzić go w slajdzie, jak opisano wcześniej. Tylko krótkie przypomnienie: prześlij na Dysk, kliknij „Wstaw”, wybierz „Dźwięk” i wybierz swoją melodię. Pamiętaj jednak, że niektóre utwory są objęte prawami autorskimi lub pobieranie ich może wymagać zapłaty, więc uważaj na to, czego zdecydujesz się użyć.
Spraw, aby Twoje slajdy mówiły same za siebie
Dodawanie dźwięku do slajdów może mieć bardzo wiele celów. Może być użyty jako bezpośrednie odniesienie do osoby/wykładu, który możesz chcieć zacytować lub po prostu dodać podkład muzyczny dla uzyskania dramatycznego efektu.
Lubisz używać dźwięku w swoich prezentacjach? Jeśli tak, to do czego najczęściej go używasz? Podziel się wskazówkami i trikami z resztą społeczności w sekcji komentarzy poniżej.