Recenzja Brother MFC-6490CW

Recenzja Brother MFC-6490CW

Obraz 1 z 3

it_photo_6067

it_photo_6066
it_photo_6065
217 £ Cena podczas przeglądu

Drukarka A3 to przydatna rzecz. Pozwala drukować małe obrazy w formacie plakatu, wielostronicowe broszury na jednym arkuszu, a nawet może być używany w środowiskach przedprodukcyjnych do drukowania pełnowymiarowych dwustronicowych wydruków próbnych. Ale większość ludzi nie posiada ich ani nie prowadzi, ponieważ zajmują tak dużo miejsca i są po prostu zbyt drogie.

Urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-6490CW jest inne. Przy wymiarach 540 x 488 x 323 mm (WDH) jest zaskakująco kompaktowy jak na urządzenie, które oferuje zarówno drukowanie, jak i skanowanie w formacie A3. Wyjątkowa jest również cena 189 GBP (bez VAT). To jedyna wielofunkcyjna drukarka atramentowa A3, jaką kiedykolwiek widzieliśmy — większość innych jest laserowa, a ceny liczone są w tysiącach.

Oprócz rozmiaru i atrakcyjnej ceny, Brother ciężko pracował również nad tym, aby MFC-6490CW był łatwy w użyciu: jest tam panel wypełniony wyraźnie oznaczonymi przyciskami i jeden z największych ekranów LCD, jakie widzieliśmy w drukarce.

Jest to panoramiczny wyświetlacz LCD o przekątnej 3,3 cala, a dodatkowa szerokość jest dobrze wykorzystana: obrazy są wyświetlane z dodatkowymi informacjami, a wiele dostępnych opcji jest wyświetlanych z wygodnym wyjaśnieniem ich działania. Istnieją również dwie tace wejściowe o łącznej pojemności 400 arkuszy A3 oraz duża płyta A3 i automatyczny podajnik dokumentów umieszczony nad dobrze wyposażonym panelem.

it_photo_6066

Dostępne są różne funkcje, które zwiększają wszechstronność MFC-6490CW. Czytnik kart obsługuje pamięci CF, SD, MS i xD, jest port USB na dyski flash lub aparat z obsługą PictBridge, a także jest Ethernet i obsługa sieci bezprzewodowych 802.11bg. A wejściowy pojemnik na papier ma ogromną pojemność 400 arkuszy.

Jest więc przyzwoity zestaw funkcji, ale wydajność Brothera jest mniej imponująca. Podczas drukowania naszego monochromatycznego dokumentu A4 z ustawieniami roboczymi Brother radził sobie z 9 str./min i brakowało jakości, z wyblakłą grafiką i nieprecyzyjnym tekstem.

Przy normalnych ustawieniach jakość była lepsza, ale napisy nadal nie były wystarczająco wyraźne, a prędkość drukowania spadła do przeciętnych 5 stron na minutę, nieznacznie szybciej niż nasz ulubieniec z listy A, Canon Pixma MP610. Ustawienie najwyższej jakości było jedynym, które zapewniało całkowicie akceptowalne dokumenty, ale Brother był w stanie obsłużyć tylko 2 str./min w tym trybie.

W podobnie przeciętny sposób drukowano kolorowe dokumenty. Nieco ponad dwie i pół strony na minutę to wystarczająca prędkość przy normalnej jakości — to szybciej niż pięć maszyn w naszych ostatnich laboratoriach all-in-one — i znowu jakość nie była genialna. Gradienty były prążkowane, kolory wyblakły, a jednolite obszary poplamione. Ponownie przejście na ustawienia najwyższej jakości poprawiło sprawę, ale wydrukowanie naszego pięciostronicowego dokumentu ISO zajęło prawie sześć minut.

Druk fotograficzny był rozczarowujący. Zarówno tryb normalny, jak i najlepszy dawały rozsądne wyniki, ale pod względem surowej jakości wyjściowej była niższa niż osiągana przez A-listę Pixmy. Kolory w najlepszej jakości wykazywały trochę za dużo czerwonego odcienia jak na nasz gust, a czas 3 minut 29 sekund jest zbyt wolny. Tylko trzy maszyny, w tym Brother DCP-150C, wyprodukowały zdjęcie 6 x 4 cale wolniej w naszych ostatnich laboratoriach.

Nasze testy skanowania i kopiowania dały mieszane wyniki. Dokument testowy A4 ISO, zeskanowany w rozdzielczości 150 dpi, był doskonale czytelny i trwał 17 sekund – wynik średni. A Brother potrzebował nieco ponad 25 sekund na zeskanowanie naszego fotomontażu w formacie A4 z rozdzielczością 300 ppi – wynik mniej niż w przypadku Pixmy MP610 o osiem sekund, ale wciąż szybszy niż większość innych. Jakość była odpowiednia, ale z bliska widać było odrobinę ziarnistości i utratę szczegółów.

Kopiowanie przy normalnych i najlepszych ustawieniach jakości znowu dawało średnie czasy – odpowiednio nieco powyżej i poniżej trzech stron na minutę – ale jakość, zwłaszcza podczas kopiowania grafiki, była słaba, a kolory i grafika wydawały się niewyraźne, wyblakłe i niejednolite.

Podstawowe specyfikacje

Kolor? tak
Rozdzielczość drukarki ostateczna 6000 x 1200dpi
Zintegrowany ekran TFT? tak
Maksymalny rozmiar papieru A3
Funkcja dupleksu nie

Koszty eksploatacji

Koszt za stronę A4 mono 1,8p
Koszt za kolorową stronę A4 5,2p

Moc i hałas

Wymiary 213x192x127mm (WDH)

Specyfikacja kopiarki

Faks? tak

Testy wydajności

Szybkość drukowania w czerni (zmierzona) 9ppm
Szybkość druku w kolorze 3ppm

Obsługa mediów

Pojemność podajnika 400 arkuszy

Łączność

Połączenie USB? tak
Połączenie Ethernet? tak
Połączenie Bluetooth? nie
Połączenie WiFi? tak
Port PictBridge? tak

Media Flash

Czytnik kart SD tak
Czytnik Compact Flash tak
Czytnik kart pamięci tak
Czytnik kart xD tak

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista? tak
Obsługiwany system operacyjny Windows XP? tak