Recenzja BT Smart Hub: po prostu najlepszy router dostarczony przez ISP

Recenzja BT Smart Hub: po prostu najlepszy router dostarczony przez ISP

Obraz 1 z 10

bt-smart-hub-award_0

BT Smart Hub włączony
BT Smart Hub z bliska
Porty BT Smart Hub
Nazwa użytkownika i hasło BT Smart Hub
Przycisk WPS BT Smart Hub
Mapa termiczna siły sygnału BT Smart Hub i Sky Q
Mapa termiczna siły sygnału BT Smart Hub
Przepustowość bliskiego zasięgu BT Smart Hub
Przepustowość dalekiego zasięgu BT Smart Hub
50 £ Cena podczas przeglądu

BT Smart Hub to bez wątpienia najlepszy router, jaki kiedykolwiek wyprodukowała firma. Może nie wygląda na dużo, ale jest szybki, ma przyzwoity zasięg i jest łatwy w użyciu. Nie jest w stanie dorównać najlepszym produktom Wi-Fi typu mesh pod względem pełnego zasięgu i niezawodności, ale w porównaniu z większością innych routerów bezprzewodowych dostarczanych przez dostawców usług internetowych to bestia — i to pomimo faktu, że nie ma już ponad rok i połowa.

Pytanie brzmi, jak dobrze jest to dokładnie? Czy inwestycja w nowy router może naprawdę poprawić wydajność twojego połączenia internetowego w domu tak znacząco, czy też wszystko sprowadza się do wielkości twojego domu, z czego jest zbudowany i jak duże są zakłócenia w twojej okolicy?

Odpowiedź na te pytania jest taka, że ​​to zależy, podobnie jak w przypadku wszystkich routerów bezprzewodowych, ekstenderów i produktów sieciowych typu mesh. Ale z pewnością nie zaszkodzi mieć najpotężniejszy router, na jaki możesz sobie pozwolić, a BT Smart Hub, jak zobaczymy, jest więcej niż mocny. To znaczący krok naprzód w porównaniu z większością urządzeń dostarczanych przez ISP.

CZYTAJ DALEJ: Sky Q – usługa premium Sky jest świetna do telewizji i Wi-Fi

Cena, funkcje i konfiguracja

Najpierw dobra wiadomość. BT Smart Hub jest w bardzo przystępnej cenie, nawet dla niektórych klientów BT za darmo (choć tylko pozornie dla nowych klientów, którzy nie skorzystali z żadnego rabatu). Obecni klienci mogą dokonać aktualizacji za jedyne 50 funtów – a jak na router o tej mocy, to niesamowita cena.

Najnowszy router domowy firmy BT ma łącznie siedem anten wewnętrznych, umożliwiając łączność bezprzewodową 4×4 MIMO 802.11ac w paśmie 5 GHz i 3×3 MIMO w paśmie 2,4 GHz. Oznacza to teoretyczną prędkość maksymalną wynoszącą odpowiednio 1700 Mb/s i 450 Mb/s – ogromna poprawa w stosunku do maks. 1300 Mb/s i 300 Mb/s w poprzednim Home Hub oraz bardziej podstawowej technologii 3×3 MIMO w Virgin Media Hub 3 i centrum Sky Q.

BT Smart Hub rozwija się również na inne sposoby. Ma cztery porty Gigabit Ethernet z tyłu, gdzie Sky Hub ma tylko dwa, a także jeden port USB 2 do udostępniania danych na pamięci USB. Ani routery Virgin, ani Sky Q nie mają tej funkcji. Jeśli ważny jest dla Ciebie silny sygnał Wi-Fi, jesteś już klientem BT i brakuje Ci środków na przejście na pełną konfigurację Sky Q lub Netgear Orbi, ten router jest bardzo kuszącą propozycją.

[galeria:3]

Jak skonfigurować BT Smart Hub, aby uzyskać najszybszą wydajność?

Jeśli chodzi o konfigurację, nie może być prostsze. Jeśli masz ADSL, po prostu odłącz stary router BT z gniazdka telefonicznego, podłącz nowy Smart Hub, a następnie włącz go. Ci, którzy mają szczęście mieć światłowód do domu, będą musieli zamiast tego podłączyć kabel Ethernet do portu Ethernet 1. Nie ma dedykowanego portu WAN, jak miało to miejsce w przypadku Home Hub 5 – nieco zaskakujący downgrade, ale nie taki, który będzie miał znaczący wpływ na większość ludzi.

Gdy to zrobisz, po prostu wyciągnij plastikową zakładkę z boku routera i zaloguj się do nowej sieci bezprzewodowej, korzystając z wydrukowanych na niej szczegółów.

Konfiguracja routera również jest prosta. Firma BT ulepszyła interfejs użytkownika, dzięki czemu zrozumienie wszystkich różnych opcji i ustawień jest łatwiejsze niż wcześniej. Chciałbym jednak, aby dostawcy usług internetowych przestali łączyć ze sobą identyfikatory SSID. Zrobił to ostatni BT Home Hub, podobnie jak ten, a to oznacza, że ​​nigdy nie masz pewności, czy Twoje urządzenia łączą się z (potencjalnie szybszą) siecią 5 GHz czy 2,4 GHz.

[galeria:4]

Jeśli chcesz zachować połączenia wymagające dużej przepustowości – takie jak przesyłanie strumieniowe wideo – w najszybszej sieci, a inne w wolniejszej, będziesz musiał przeprowadzić małą operację ustawień i oddzielić dwie sieci. Jest to dość łatwe do zrobienia:

  • Wpisz 192.168.1.254 w przeglądarce internetowej.
  • Kliknij pole Sieć bezprzewodowa na środku strony.
  • Kliknij pole Zmień ustawienia u góry ekranu.
  • Wprowadź hasło administratora — jest wydrukowane na wyjmowanej, wysuwanej zakładce po prawej stronie Smart Hub.
  • Na następnej stronie poszukaj przełącznika „Oddzielne pasma” w prawym górnym rogu. Kliknij, wybierz Zapisz i czekaj. Po wprowadzeniu zmian może być konieczne ponowne zalogowanie się do sieci Wi-Fi. Użyj klucza bezprzewodowego, jak nadrukowano na plastikowej wypustce.

Dobrze jest również zobaczyć, że konfiguracja i utrzymanie kontroli dostępu na routerze jest stosunkowo proste, co jest trudne do zrobienia w systemie Sky bez wiedzy o sieci. Musisz szukać ustawienia – znajduje się w sekcji Zaawansowane – ale gdy już go znajdziesz, łatwo jest ograniczyć dostęp do Internetu o określonych porach dnia dla wyznaczonych urządzeń.

[galeria:5]