Bufferbloat: napraw swoją wolną sieć

Bufferbloat to ból. To nie tylko ból, ponieważ sieje spustoszenie w wydajności sieci. Nie jest łatwo zdiagnozować. Narzędzia takie jak Flent pomagają, ale ogólnie Bufferbloat wygląda na wolne połączenia i ogromne opóźnienia. Nie musi to jednak oznaczać, że te rzeczy są spowodowane buforowaniem.

Bufferbloat: napraw swoją wolną sieć

Bufferbloat jest w rzeczywistości wynikiem tego, że router wykonuje swoją pracę, ale jest przeciążony. Routery muszą zarządzać przepływem ruchu i negocjować, które pakiety mają priorytet. Ten system planowania buforuje pakiety, aby umieścić je w kolejce do przesłania, gdy urządzenie docelowe jest gotowe i osiągnęło swoje miejsce w kolejności dystrybucji. Jeśli ten harmonogram zbytnio się buforuje, ugrzęźnie i spowoduje skok opóźnienia i wpłynie na ogólną szybkość transferu. To jest bufferbloat, dosłownie rozdęty bufor pakietów.

Dlaczego to jest problem?

Spowalnia połączenie. W rzeczywistości tworzy przerwy w połączeniu. Przerwy te są szczególnie zauważalne i przeszkadzają w bardziej intensywnych działaniach, takich jak VOIP, przesyłanie strumieniowe wideo i gry online. Tak więc, jeśli jesteś graczem online lub kochasz Netflix, bufferbloat Wola zrujnować twój dzień.

Test na Bufferbloat

Testowanie pod kątem buforowania nie zawsze jest bardzo jasne, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Po pierwsze, prosty test ping w okresie obciążenia sieci może pomóc wskazać, czy masz duże opóźnienia. Wyślij ping do komputera przez sieć i zobacz, jak bardzo wzrosło Twoje opóźnienie. Gwałtowny wzrost lub lepiej niespójne skoki opóźnienia mogą być wskaźnikiem.

Nadęte wyniki DSLReports

Następnie możesz sprawdzić test prędkości DSLReports. W rzeczywistości testuje buforowanie i może dać dość dokładną ocenę Twojej sieci.

Możesz także użyć narzędzia takiego jak Flent. Flent może testować punkty w Twojej sieci, a także na serwerach zewnętrznych. Wykresy nie zawsze są najłatwiejsze do odczytania, ale zwracaj uwagę na duże różnice i wykresy, które wyglądają, jakby były wszędzie nabazgrane. Powiązany artykuł zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat tego, czego nie chcesz widzieć.

Łagodzenie problemu

Twoja sieć jest więc rozdęta. Co możesz zrobić? Cóż, możesz całkowicie zrzucić WiFi i podłączyć swój dom. Byłoby miło, ale nie każdy może to zrobić. Musisz więc ponownie skonfigurować router, aby zmniejszyć rozdęcie.

Większość wysokiej jakości routerów i routerów z niestandardowym oprogramowaniem układowym ma w swoich ustawieniach sekcję QoS (Quality of Service). W tej sekcji znajdziesz ustawienia zarządzania planowaniem pakietów, które mogą pomóc w kontrolowaniu przerostu bufora. Jest tam kilka podstawowych ustawień, ale musisz ustawić prawidłowe wartości.

Otwórz przeglądarkę i przejdź do witryny z testami szybkości. Uruchom test kilka razy, aby uzyskać średnią prędkość wysyłania i pobierania. Następnie weź każdą z tych prędkości i pomnóż ją przez 1000. Weź wynik dla każdej z nich i pomnóż przez 0,95. Zachowaj każdy zapis.

DD-WRT QoS

Teraz wróć do ustawień QoS. Włącz QoS, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Ustaw dyscyplinę kolejkowania pakietów na FQ_CODEL , jeśli jest dostępna. Jeśli nie, wypróbuj zwykły kod CODE . Nie jest tak dobry, ale nadal może pomóc. Na koniec ustaw prędkość łącza w górę i w dół na te, które obliczyłeś na podstawie średnich przesyłania i pobierania. Zapisz i zastosuj swoje ustawienia.

Spróbuj ponownie przetestować połączenie. Twoja prędkość może wynosić około 95% poprzedniej, ale rozrost bufora powinien zostać znacznie zmniejszony.

Jeśli to nie zadziała, po drodze może pojawić się inny problem. Rozpocznij testowanie połączeń między urządzeniami w Twojej sieci. Jeśli wszystko inne zawiedzie, weź pod uwagę, że twój modem może być problemem lub wcale nie jest to buforowanie, a zamiast tego możesz mieć problem z zakłóceniami.