Scrum: Czym jest system Scrum i jak zacząć na tablicy Scrum

Jeśli oglądasz rugby, wiesz, że scrum obejmuje mnóstwo graczy ciasno zgromadzonych w błocie, walczących o piłkę. System workflow „Scrum” niestety w niczym takim nie jest. Mniej chodzi o zmaganie się w błocie z wrogami, a więcej o wykonywanie zadań w wydajny i terminowy sposób.

Scrum, podobnie jak podobny system Kanban, to zwinny framework do utrzymywania dobrze zorganizowanego miejsca pracy. Jest szczególnie popularny w tworzeniu oprogramowania i działa dobrze w zespołach liczących około trzech do dziewięciu osób, ale można go zastosować w prawie każdym miejscu pracy. O ile nie pracujesz jako gracz rugby, w takim przypadku prawdopodobnie spowoduje to zamieszanie.

Scrum: Czym jest system Scrum?

Scrum został po raz pierwszy wprowadzony jako termin w 1986 roku, w Harvard Business Review artykuł autorstwa Hirotaki Takeuchiego i Ikujiro Nonaki. Dwóch autorów faktycznie opisuje system w kategoriach rugby, gdzie pracownicy działają jak drużyna, która „próbuje pokonać dystans jako jednostka, podając piłkę tam i z powrotem”.

U podstaw systemu Scrum leży podejście polegające na zmaganiu się zespołu w celu wspólnej pracy nad konkretnymi, osiągalnymi celami w ustalonych odstępach czasu. Zamiast mieć dziesięć osób pracujących nad różnymi, niepowiązanymi ze sobą zadaniami bez wyraźnego punktu końcowego, Scrum stara się przyciągnąć ludzi do wspólnej pracy nad dodatkowymi zadaniami.

CZYTAJ DALEJ: Co to jest Kanban?

Opiera się to na kilku rolach w zespole Scrumowym. Na górze znajduje się właściciel produktu, który reprezentuje interesariuszy produktu. Poniżej znajduje się scrum master, który jest zasadniczo kierownikiem projektu odpowiedzialnym za wdrożenie systemu Scrum. Poniżej znajduje się sam zespół programistów.

jakie_jest_role_scrum

Podstawowy przepływ pracy wygląda tak: właściciel produktu tworzy rejestr produktu, który działa jak lista życzeń, nad którymi należy pracować. To trafia do zespołu scrumowego, a scrum master wybiera z tego zaległości szereg zadań, nad którymi będzie pracował. W żargonie Scruma nazywa się to „historiami”. Te historie są następnie skupiane podczas „sprintu”; okres czasu, w którym programiści pracują nad tymi celami i tylko tymi celami.

Pod koniec sprintu praca powinna być zakończona. Zdarza się, że przegląd ocenia, czy sprint zakończył się sukcesem, jest to informacja zwrotna do właściciela produktu i cały cykl zaczyna się od nowa.

Tablica Scrum: fizyczna czy cyfrowa?

Zarządzanie zespołem Scrum ma tendencję do obracania się wokół jakiejś formy tablicy Scrum, która pomaga wizualizować przepływ pracy. Może to być duża, fizyczna tablica, podzielona na kolumny prac do wykonania, prac w toku i prac zakończonych. Może alternatywnie obejmować jakiś rodzaj tablicy cyfrowej, na przykład firm takich jak Trello i Asana.

Zobacz powiązane Dlaczego Londyn jest najlepszym miejscem do zostania programistą aplikacji w 2018 r. Jak założyć firmę: najważniejsze wskazówki dotyczące sukcesu

Na przykład w Trello tworzysz kolumny dla różnych etapów przepływu pracy i wypełniasz je kartami wyszczególniającymi różne zadania. Fizyczna wersja tej tablicy byłaby zorganizowana w podobny sposób, choć z większą ilością karteczek samoprzylepnych. W obu przypadkach tablica stanie się punktem ciężkości „sprintu”, w którym skupimy się na ukończeniu wszystkich etapów zadania w określonym czasie. Sprint może trwać dwa tygodnie lub kilka dni.

what_is_scrum_2

Jak pokazuje ta scena z Doliny Krzemowej HBO, celem jest generalnie, aby Twoi programiści pracowali nad zadaniami (przepraszam, „historiami”), prowadzonymi w ramach przepływu pracy Scrum.

Scrum kontra Kanban

Powiązanym systemem ze Scrumem jest Kanban, który również obraca się wokół kolorowych karteczek samoprzylepnych i słów, takich jak „zwinny przepływ pracy”. Największą różnicą między Scrumem a Kanbanem jest to, że ten ostatni jest procesem ciągłym, w którym pracownicy biorą karty na wszystkie strony, kiedy tylko mogą. W Scrumie praca nad planszą obraca się wokół ustawionych „sprintów”.

Role w Kanbanie są również luźniejsze, podczas gdy Scrum szczególnie lubi nazwy takie jak „scrum master”, prawdopodobnie dlatego, że brzmią mniej nudno niż „menedżer projektu”, mimo że zasadniczo są tym samym. Scrum ma również tendencję do organizowania regularnych sesji nadrabiania zaległości, zwanych scrumami, podczas których postęp w przepływie pracy jest omawiany przez… zgadliście: mistrza scrum.