Kim jest Evan Spiegel? Założyciel Snapchata, który na nowo odkrył media społecznościowe

Evan Spiegel może sam nie jest powszechnie znany, jego produkt z pewnością jest. 28-letni dyrektor generalny Snap Inc i współtwórca Snapchata został w 2015 roku uznany przez Forbes najmłodszym miliarderem na świecie – choć z pewnością nie jest nowy w bogactwie.

Kim jest Evan Spiegel? Założyciel Snapchata, który na nowo odkrył media społecznościowe Zobacz powiązane Dlaczego nie możemy zostawić przyszłości miliarderom technologicznym Kim jest Mark Zuckerberg? Badamy człowieka stojącego za liderami technologicznymi Facebooka 5 bez dyplomu

Spiegel, syn dwóch prawników, urodził się w Los Angeles 4 czerwca 1990 roku i od tamtej pory jest otoczony pieniędzmi. Uczęszczał do prestiżowej (i drogiej) szkoły przygotowawczej Crossroads, do której jeździł swoim Cadillakiem Escalade, a później swoim BMW 550i.

Pomysł na Snapchat wpadł na studia na Uniwersytecie Stanforda, gdzie studiował projektowanie produktów. Był także bardzo aktywnym członkiem znanego bractwa Kappa Sigma. W rzeczywistości Spiegel poznał swoich przyszłych partnerów biznesowych Bobby'ego Murphy'ego i Reggie Brown na przyjęciu bractwa.

CZYTAJ DALEJ: Dlaczego nie możemy zostawić przyszłości miliarderom technologicznym

Pomysł jego znikającej aplikacji do przesyłania wiadomości był częścią projektu klasowego trio w 2011 roku i natychmiast został wyśmiany przez jego kolegów z klasy. Ale Spiegel, Murphy i Brown niezależnie od tego rozpoczęli pracę nad swoją aplikacją, uruchamiając swój prototyp jeszcze w tym samym roku. Znany jako Picaboo, aplikacja nie powiodła się. Marnie. Po złomowaniu trio zmieniło nazwę na Snapchata i wszyscy wiemy, jak to się udało.

Spiegel lubi zachować swoje życie prywatne, cóż, prywatne. W 2017 roku poślubił swoją dziewczynę od dwóch lat, emerytowaną modelkę Mirandę Kerr i kupił dom za 9,3 miliona funtów, który kiedyś należał do Harrisona Forda. 7 maja 2018 r. urodziło się im pierwsze dziecko, które nazwali Hart Kerr Spiegel, po dziadku Evana.

who_is_evan_spiegel_snapchat

Spiegel porzucił Stanford na krótko przed ukończeniem studiów, aby pracować na Snapchacie w pełnym wymiarze godzin. Ryzykowna decyzja, która okazała się działać na jego korzyść. W ciągu roku Snapchat przyciągnął ponad milion użytkowników dziennie.

Snapchat został doceniony za projekt i koncepcję, która łączy komunikatory, media społecznościowe i technologię AR w przyjazną dla użytkownika aplikację aparatu. To właśnie to rewolucyjne podejście do przesyłania wiadomości spowodowało eksplozję popularności Snapchata, a także jego kultowego systemu przesyłania wiadomości: wiadomości obrazkowych zwanych „snapsami”, które znikały po dziesięciu sekundach.

CZYTAJ DALEJ: Najlepsze firmy do pracy w Wielkiej Brytanii

Ale aplikacji i jej popularności nie można przypisać w całości Spiegelowi – chociaż do tego dojdziemy później.

W ciągu następnych kilku lat Snapchat nadal się rozwijał, szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Do końca 2013 roku dziennie wysyłano ponad 400 milionów zdjęć. Ten wzrost doprowadził do rebrandingu we wrześniu 2016 roku, kiedy nazwa firmy zmieniła się z Snapchat Inc na Snap Inc. To tutaj zespół ujawnił również Spectacles: inteligentne okulary, które pozwalają użytkownikom nagrywać wideo i publikować je na Snapchacie.

Snap Inc wszedł na giełdę w marcu 2017 r. z wartością 33 miliardów dolarów (25,6 miliardów funtów), co czyni Evan Spiegel najmłodszym dyrektorem generalnym spółki giełdowej w wieku 26 lat.

Obecnie jego majątek netto wynosi około 2,7 miliarda dolarów (2 miliardy funtów), choć w szczytowym momencie był wart 4 miliardy dolarów (3,1 miliarda funtów). I oczywiście nadal żyje w przepychu. Jego obecnym samochodem jest wiśniowo-czerwone ferrari, za którym zwykle podąża jego masywny element ochrony.

who_is_evan_spiegel_snapchat_spectacles

Pomimo swojego statusu dyrektora generalnego, Spiegel nie porzucił swoich czasów jako chłopak z bractwa. E-maile, które wyciekły, ujawniają mizoginiczne dowcipy, historie o oddawaniu moczu pijanym kobietom i przechwalanie się używaniem kokainy. Wiesz, naprawdę eleganckie rzeczy. Spiegel publicznie przeprosił za te uwagi, które miały miejsce podczas jego bractwa, i twierdził, że „w żaden sposób nie odzwierciedlają one tego, kim jestem dzisiaj ani moich poglądów na kobiety”. Jeszcze. Przywiązanie do twojego imienia nie jest czymś wspaniałym.

CZYTAJ DALEJ: Pięciu liderów technologii bez dyplomu

Oprócz e-maili i niegrzecznych uwag, Spiegel był także częścią ogromnego procesu, prowadzonego przez swojego starego partnera biznesowego, Reggie Browna – proces, który kosztowałby firmę miliony.

Brown twierdził, że wymyślił początkowy pomysł na Snapchat, a także kultowe logo „Ghostface Chillah”. Mimo to został pominięty, jeśli chodzi o dzielenie się własnością i zyskami. Pomimo pracy, którą podobno wykonał dla firmy na etapach rozwoju, Brown nie odgrywał żadnej roli w firmie i nie zarabiał pieniędzy na dzikim sukcesie aplikacji.

Brown pozwał Spiegela i Murphy'ego w lutym 2013 roku, ale pozew został rozstrzygnięty poza sądem w 2014 roku za 122,4 miliona funtów. W ramach ugody Brownowi przypisano koncepcję Snapchata, a Spiegel wygłosił następujące oświadczenie: „Cieszymy się, że udało nam się rozwiązać tę sprawę w sposób, który jest satysfakcjonujący dla pana Browna i Spółki. Doceniamy wkład Reggie w tworzenie Snapchata i doceniamy jego pracę w uruchomieniu aplikacji”.