Nie widać folderów współdzielonych na komputerze z systemem Windows 10 — jak to naprawić

Jedną z najpotężniejszych funkcji dostępnych w nowoczesnych komputerach jest korzystanie z sieci lokalnych, które umożliwiają udostępnianie filmów lub plików muzycznych na wszystkich urządzeniach w domu lub biurze. Możesz użyć sieci, aby skonfigurować serwer multimediów, udostępniać drukarki i skanery lub po prostu udostępniać pliki między dwoma komputerami. Chociaż w zasadzie łączenie komputerów w sieć jest dość proste, w praktyce może być uciążliwe, aby działały poprawnie. Częstym problemem jest niezdolność jednego komputera do wyświetlania folderów współdzielonych na innym komputerze. W systemie Windows 10 problem ten został w dużej mierze naprawiony, ale nadal występuje.

Nie widać folderów współdzielonych na komputerze z systemem Windows 10 — jak to naprawić

Starsze wersje systemu Windows obsługiwały sieci lokalne, aż do systemu Windows for Workgroups 3.11 w 1993 roku. Aż do systemu Windows 8.1, w rzeczywistości sieć w systemie Windows można było śmiało opisać jako koszmar, przedstawiający problem po problemie. Jeśli uruchomiłeś sieć na tych wcześniejszych systemach operacyjnych, w rzeczywistości naprawdę nie chciałeś niczego zmieniać, bojąc się, że twoja niepewnie działająca sieć znów się rozpadnie.

Na szczęście system Windows 10 znacznie usprawnił ten proces. Nadal występują problemy, ale tworzenie sieci i udostępnianie zasobów w sieci nie jest już tak bolesnym doświadczeniem, jak kiedyś. Windows 10 uprościł proces tworzenia sieci, więc teraz wystarczy skonfigurować udział sieciowy i teoretycznie działa to jak urok.

Konfigurowanie udostępnionego folderu sieciowego w systemie Windows 10

Jedną z najczęstszych przyczyn usterek sieciowych w systemie Windows 10 jest nieprawidłowa konfiguracja. Pomimo tego, że jest to najprostsza możliwa sieć Windows, nadal bardzo łatwo jest popełnić błąd. Oto jak należy skonfigurować sieć Windows.

 1. Otwórz Eksploratora Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy folder, który chcesz udostępnić i wybierz Nieruchomości. Właściwości folderu
 2. Następnie wybierz Dzielenie się patka. Właściwości udostępniania folderów
 3. Teraz kliknij Udział… przycisk. Właściwości udziału folderu
 4. Wprowadź osoby, którym chcesz zezwolić na dostęp do swoich plików w wyskakującym okienku, które się pojawi lub możesz wybrać Wszyscy z menu rozwijanego, jeśli nie masz określonych użytkowników w swojej sieci domowej. Kliknij Dodać po zakończeniu. Właściwości udziału folderu 2
 5. W razie potrzeby zmodyfikuj poziom uprawnień w oknie. Czytać da użytkownikom możliwość czytania plików; Odczyt/zapis pozwoli im modyfikować lub usuwać pliki. Właściwości udziału folderu 3
 6. Kliknij Udział gdy zakończono. Właściwości udziału folderu 4
 7. Zanotuj linki do udostępnionych katalogów, będą one potrzebne do uzyskania dostępu do folderów w sieci. Kliknij Gotowe po zakończeniu wszystkiego i skopiowaniu linków.

Po skonfigurowaniu udziału powinieneś mieć do niego dostęp z innego komputera. Otwórz Eksploratora Windows, wybierz Sieć z lewego panelu, wybierz plik i zaloguj się przy użyciu swoich poświadczeń. Otóż ​​to!

Komputer nie widzi folderów współdzielonych w systemie Windows 10

Jeśli poprawnie skonfigurujesz udostępnianie, Twój komputer powinien widzieć foldery udostępnione w systemie Windows 10. Jeśli ich nie widzisz, wykonaj te sprawdzenia.

 1. Upewnij się, że komputery korzystają z tej samej sieci i wersji IP, tj. IPv4 lub IPv6. Większość sieci domowych używa IPv4, więc najprawdopodobniej będziesz chciał to sprawdzić.
 2. Upewnić się Wykrywanie sieci jest włączony na wszystkich komputerach.
 3. Upewnić się Udostępnianie plików i drukarek jest włączony na wszystkich komputerach.
 4. Przełącznik Włącz udostępnianie chronione hasłem wyłączyć i ponownie przetestować.
 5. Upewnij się, że logujesz się przy użyciu tego samego konta, które zostało wprowadzone podczas dodawania użytkowników do udostępniania.
 6. Jeśli używasz Zapory Windows Defender, otwórz aplikację Zapora, wybierz Dozwolone aplikacje i zapewnić Udostępnianie plików i drukarek może przejść.

Jeśli żadna z tych opcji nie działa, upewnij się, że wszystkie usługi sieciowe są uruchomione. Wszystkie poniższe usługi powinny być ustawione na Automatycznie i być aktualnie uruchomione:

 • Klient DNS
 • Host dostawcy wykrywania funkcji
 • Publikacja zasobów wykrywania funkcji
 • Dostawca grupy domowej
 • Słuchacz grupy domowej
 • Grupowanie sieci równorzędnych
 • Wykrywanie SSDP
 • Host urządzenia UPnP

Mimo że grupa domowa została usunięta z systemu Windows 10, nadal jest wymieniana w całym systemie operacyjnym.

Jeśli Twój komputer nadal nie widzi folderów udostępnionych w systemie Windows 10, sprawdź poświadczenia na komputerze, z którego próbujesz uzyskać dostęp do plików.

 1. otwarty Panel sterowania. Panel sterowania
 2. Teraz wybierz Konto użytkownikaz menu. Menu panelu sterowania
 3. Następnie kliknij Menedżer poświadczeń. Menu kont użytkowników
 4. Następnie wybierz Poświadczenia Windows > Dodaj poświadczenia Windows. Poświadczenia Windows
 5. Dodaj adres IP komputera, na którym znajduje się plik oraz nazwę użytkownika i hasło administratora tego komputera, a następnie wybierz ok zapisać.

Upewnij się, że dodałeś adres IP oraz nazwę użytkownika i hasło administratora komputera, na którym znajdują się pliki. Następnie teoretycznie możesz uzyskać dostęp do udziału, wpisując adres sieciowy w Eksploratorze na innych komputerach, np. \192.168.0.52Hasło administratora.

Jeśli to wszystko się nie powiedzie, zawsze dostępne jest narzędzie do rozwiązywania problemów z folderami współdzielonymi. Wybierz Ustawienia, Aktualizacje i zabezpieczenia, Rozwiąż problemy i wybierz Foldery współdzielone. Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z tego miejsca.

Uzyskiwanie dostępu do folderu udostępnionego, który nie jest chroniony hasłem

 1. Wpisz „kontrola” w pasku wyszukiwania systemu Windows i wybierz Panel sterowania lub możesz przejść do strony Ustawienia. Panel sterowania
 2. Następnie wybierz Sieć i Internet. Ustawienia sieci
 3. Teraz wybierz Centrum sieci i udostępniania. Centrum sieci i udostępniania
 4. Z Centrum sieci i udostępniania, wybierać Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania. Zaawansowane ustawienia udostępniania
 5. Zapewnić Wykrywanie sieci oraz Udostępnianie plików i drukarek są włączone dla sieci prywatnej, gościnnej lub publicznej i wszystkich sieci.
 6. Zaznacz pole obok Włącz automatyczną konfigurację urządzeń podłączonych do sieci w stosownych przypadkach. Ustawienia udostępniania sieci
 7. Teraz pod Wszystkie sieci, przełącznik Wyłącz udostępnianie chronione hasłem. Ustawienia udostępniania sieci 2
 8. Pod Wszystkie sieci, pamiętaj, aby włączyć Udostępnianie folderów publicznych. Ustawienia folderu udostępnionego
 9. Kliknij Zapisz zmiany aby zastosować nowe ustawienia.

Współdzielone foldery w systemie Windows 10

Sieć w systemie Windows 10 jest po prostu znacznie trudniejsza niż powinna. Jeśli Twój komputer nie widzi folderów współdzielonych w systemie Windows 10, jedna z tych poprawek powinna zapewnić Ci gotowość do pracy. Wszyscy pracowali dla mnie.

Mamy dla Ciebie więcej zasobów sieciowych!

Zastanawiasz się, jaki router powinieneś kupić? Sprawdź nasz przewodnik dotyczący odpowiedniego routera bezprzewodowego do swoich potrzeb.

Masz problemy z siecią Wi-Fi? Oto nasz przewodnik rozwiązywania problemów z sieciami bezprzewodowymi.

Chcesz bezpieczniejszą sieć? Oto jak skonfigurować zabezpieczenia WPA2 Enterprise w swojej sieci.

Zastanawiasz się nad bezpieczeństwem sieci? Oto przewodnik po tym, co oznacza WPS w Twojej sieci.

Mamy również samouczek na temat tego, czym jest niestandardowe oprogramowanie układowe.

Czy sugestie pomogły rozwiązać Twój dylemat? Czy masz inne sugestie lub wskazówki dotyczące pomocy w pracy z siecią w systemie Windows 10? Podziel się nimi ze społecznością w komentarzach poniżej!