Co to jest eCall? Wyjaśnimy, co właściwie robi przycisk SOS w Twoim samochodzie

Prawodawstwo europejskie promuje bezpieczeństwo pojazdów w różnych obszarach, a eCall jest jednym z bardziej intrygujących aspektów. Nazwa eCall to skrót od Emergency Call, a system został zaprojektowany tak, aby dzwonić do służb ratunkowych w celu poinformowania ich o wystąpieniu incydentu.

Co to jest eCall? Wyjaśnimy, co właściwie robi przycisk SOS w Twoim samochodzie

Obecnie BMW, Volvo i PSA Peugeot Citroen mają w swoich samochodach systemy SOS, które w razie wypadku mogą wezwać służby ratunkowe. Jednak celem systemu eCall jest, aby był on standardowo montowany we wszystkich samochodach sprzedawanych w UE od kwietnia 2018 r.

Zobacz powiązany przegląd BMW i8 Coupé (2017): Supersamochód XXI wieku napędzany technologią hybrydową Nowy Nissan Micra 2017 pokazuje, jak daleko zaszła technologia samochodowa Najlepsze samochody elektryczne 2018 Wielka Brytania: Najlepsze pojazdy elektryczne na sprzedaż w Wielkiej Brytanii

eCall to rozszerzenie bieżącej obsługi połączeń alarmowych. Ogólnoeuropejski numer służb ratunkowych to 112 – w tym w Wielkiej Brytanii, obok 999 – ale dalsze zmiany doprowadziły do ​​wprowadzenia E112, który może automatycznie wysyłać informacje o lokalizacji do służb ratunkowych, jeśli zadzwonisz z telefonu komórkowego.

System eCall opiera się na E112, ponieważ może automatycznie dzwonić do służb ratunkowych i dostarczać im satelitarne informacje o lokalizacji GPS, a także szczegółowe informacje o tym, czy w samochodzie zostały uruchomione poduszki powietrzne. To z kolei przygotowałoby służby na wypadek, który miał miejsce.

Deklarowana korzyść z eCall polega na tym, że może skrócić czas reakcji w nagłych wypadkach, zwiększając szansę na przeżycie każdej osoby uczestniczącej w wypadku, która została poważnie ranna. Badania podczas rozwoju eCall wykazały, że reakcja służb ratowniczych na wypadek może zostać zmniejszona o 40 procent na obszarach miejskich, a reakcja na obszarach wiejskich może zostać poprawiona o 50 procent.

Wadą systemu eCall jest jego zależność od technologii globalnego pozycjonowania GPS. W związku z tym istnieją dostrzegalne obawy dotyczące prywatności, ponieważ nie ma gwarancji, że technologii nie można „zaprojektować odwrotnie” w celu śledzenia pojazdu, jeśli nie doszło do wypadku. Ponadto wbudowany mikrofon jest częścią elektroniki systemu i istnieją obawy, że można go użyć do podsłuchiwania samochodu w dowolnym momencie.

Tak czy inaczej, wraz z większą liczbą łączności w nowych samochodach, dodanie funkcji eCall może tylko zwiększyć szanse, że służby ratunkowe będą w stanie przyjść Ci z pomocą, gdyby najgorsze stało się Tobie i Twoim pasażerom.

Ta historia pojawiła się pierwotnie w Auto Express.

Obraz: Wikimedia Commons