Jak zmienić kontrast, odcień, nasycenie na wyświetlaczu laptopa?

Jeśli spędzasz dużo czasu przy laptopie, wiesz, jak ważne są ustawienia wyświetlacza. Zrozum je źle, a twoje oczy i mózg szybko się zmęczą. Ponadto ustawienia wyświetlania mają kluczowe znaczenie, jeśli wykonujesz edycję wideo/zdjęć, grafikę komputerową lub przygotowujesz pliki do drukowania.

Jak zmienić kontrast, odcień, nasycenie na wyświetlaczu laptopa?

Dlatego ważne jest, aby skupić się na kontraście, odcieniu i nasyceniu, które odpowiadają Twoim potrzebom. Każdy laptop, który otrzymujesz, jest dostarczany z ustawieniami wyświetlania lub profilami, które pozwalają szybko wprowadzić niezbędne poprawki. Jednak metody są nieco inne na komputerach PC i Mac. Poniższe sekcje zawierają krótki przewodnik dla każdego systemu operacyjnego.

Okna

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że kontrast, nasycenie i odcień są kontrolowane przez kartę graficzną. Oznacza to, że aby wprowadzić zmiany, musisz uzyskać dostęp do karty graficznej. Aby przejść do menu ustawień, zwykle musisz uruchomić Panel sterowania Intel Graphics, Panel sterowania NVIDIA lub Centrum sterowania AMD. Oto jak to zrobić.

Krok 1

Kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na ekranie i wybierz opcję wbudowanej karty graficznej. Niektóre laptopy mogą mieć dwie karty graficzne, ale tylko ta wbudowana ma ustawienia wyświetlania, których szukasz. Na potrzeby tego artykułu użyliśmy wbudowanej grafiki Intel, ale możesz mieć inną na swoim komputerze.

Krok 2

Po wejściu do Panelu sterowania/Centrum wybierz Ekran, przejdź do Ustawienia kolorów i kliknij, aby wejść do menu.

Jeśli używasz zewnętrznego wyświetlacza z laptopem, wybierz opcję Wbudowany wyświetlacz w obszarze Wybierz wyświetlacz. W przeciwnym razie zmiany wpłyną na drugi monitor, a nie na wyświetlacz laptopa.

Możesz teraz przesuwać suwaki jasności, kontrastu, odcienia i nasycenia w lewo lub w prawo, aby wprowadzić zmiany. Po zakończeniu kliknij Zastosuj. Możesz także wybrać opcję Zapisz profil, aby zachować ustawienia do wykorzystania w przyszłości.

Rzeczy do zapamiętania

Niektóre laptopy, a raczej karty graficzne, umożliwiają zmianę kontrastu, odcienia i nasycenia dla określonych kolorów. Na przykład grafika Intel w tym opisie umożliwia wprowadzanie indywidualnych zmian w kolorze zielonym, czerwonym lub niebieskim. Jednak ta opcja może nie być dostępna na starszym sprzęcie.

Zawsze możesz przywrócić ustawienia domyślne, jeśli zepsujesz ustawienia. Powinien istnieć przycisk lub opcja przywrócenia domyślnych ustawień jednym kliknięciem. Dla większości użytkowników domyślne ustawienia wyświetlania są w porządku. Jednak wyświetlacz może wyglądać niewyraźnie nawet po zmianie odcienia, nasycenia i kontrastu. W takim przypadku może być konieczne zresetowanie profilu kolorów wyświetlacza.

Różne karty graficzne mogą mieć różne słownictwo w menu, ale zawsze przechodzisz do ustawień związanych z wyświetlaniem i kolorami.

System operacyjny Mac

Ponieważ komputery Mac są przeznaczone głównie do manipulacji grafiką i wideo, istnieje więcej niż kilka sposobów dostosowania kontrastu, odcienia i nasycenia. Dodatkowo w systemie dostępne są gotowe profile kolorystyczne, które można stworzyć za pomocą wbudowanego kreatora.

Zmień tylko kontrast

zmień odcień, nasycenie, kontrast na wyświetlaczu laptopa

Stuknij lub kliknij Preferencje systemowe i wybierz Dostępność, a następnie wybierz Wyświetlacz w menu po lewej stronie.

Przesuń suwak obok opcji Kontrast wyświetlacza, aby go zwiększyć. Możesz także dokonać szybkich, choć dość radykalnych zmian wyświetlania, zaznaczając jedną z opcji powyżej Kontrast wyświetlacza.

Wyświetl profile

Jak już wspomniano, macOS oferuje szereg wstępnie ustawionych profili kolorów, które wpływają na ogólny odcień, nasycenie i kontrast wyświetlacza. Aby uzyskać dostęp do menu, wybierz Monitory w Preferencjach systemowych i wybierz kartę Kolor.

jak zmienić odcień, nasycenie, kontrast na laptopie

Dotknij lub kliknij jeden z profili, a od razu zobaczysz zmiany na ekranie. Jeśli wybierzesz opcję Otwórz profil, pojawi się narzędzie ColorSync, które umożliwi podgląd wszystkich wartości dla tego profilu.

Kalibracja niestandardowa

Kliknięcie Kalibruj przeniesie Cię do kreatora konfiguracji ekranu macOS. W ten sposób możesz stworzyć profil ColorSync, który pasuje do twoich potrzeb do T. Powinieneś wiedzieć, że ustawienia wymagają trochę czasu, aby dostosować i wykraczają poza tylko odcień, nasycenie i kontrast.

Ta opcja pozwala określić natywną krzywą luminescencji wyświetlacza, wybrać odpowiedź krzywej gamma i uzyskać odpowiedni punkt bieli (zimny lub ciepły). Jeśli te terminy nie są Ci znane, prawdopodobnie nie potrzebujesz niestandardowej kalibracji.

Te zaawansowane ustawienia wyświetlania są przeznaczone dla profesjonalnych projektantów i kamerzystów/fotografów. Pozwalają na niestandardowe ustawienia wyświetlania, które pasują do określonej drukarki/plotera lub dziennika wideo.

Gdy kolor nie jest jasny, ustawienia wyświetlania poprawiają jego jakość

Niezależnie od używanego systemu operacyjnego dostosowanie nasycenia, odcienia lub kontrastu nie jest trudne. To powiedziawszy, większość współczesnych laptopów jest wyposażona w czujniki, które automatycznie optymalizują ustawienia wyświetlania dla Twojego środowiska.

Ale jeśli planujesz dodać zewnętrzny wyświetlacz do swojej konfiguracji, konieczne mogą być pewne poprawki, aby dopasować kolory na obu ekranach. Możesz to zrobić za pomocą metod opisanych w tym artykule, po prostu upewnij się, że wybrałeś właściwy wyświetlacz.