Jak zmienić DPI w Photoshopie

Jeśli chcesz drukować wysokiej jakości zdjęcia, DPI lub punkty na cal, to jeden z podstawowych parametrów, o których należy pamiętać. Optymalizacja DPI wpływa na wyrazistość i jakość drukowanego zdjęcia.

Jak zmienić DPI w Photoshopie

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zmienić DPI w Photoshopie, nie szukaj dalej. W tym artykule nauczymy Cię, jak to zrobić na kilka sposobów i omówimy, o czym należy pamiętać podczas pracy z DPI.

Jak zmienić DPI w programie Photoshop Elements

 1. Otwórz żądany obraz w Photoshopie.
 2. Wybierz „Obraz” w menu Photoshop Elements.

 3. Dotknij "Zmień rozmiar".
 4. Dotknij „Rozmiar obrazu”.

 5. Jeśli chcesz zmienić rozmiar lub rozdzielczość obrazu i zmienić liczbę pikseli, zaznacz pole wyboru „Ponownie próbkuj obraz”. Jeśli nie chcesz zmieniać liczby pikseli, pozostaw to pole niezaznaczone.

 6. Wprowadź żądaną wartość DPI w sekcji „Rozdzielczość”.

 7. Dotknij "OK".

Czy mogę zmienić DPI w Photoshop Express?

Niestety, jeśli masz aplikację Photoshop Express, nie będziesz mógł zmienić DPI. Możesz dostosować rozmiar obrazu i wybrać preferowaną jakość, ale aplikacja nie pozwala na zmianę DPI.

Jak zmienić DPI w Photoshopie na iPadzie

 1. Otwórz żądany obraz w Photoshopie.
 2. Stuknij ikonę koła zębatego, aby otworzyć kartę "Właściwości dokumentu".
 3. Dotknij „Rozmiar obrazu”.
 4. W sekcji „Rozdzielczość” wprowadź żądaną wartość DPI.
 5. Dotknij "OK".

Jak zmienić DPI w Photoshopie bez zmiany rozmiaru?

 1. Otwórz żądany obraz w Photoshopie.
 2. Wybierz "Obraz" w menu Photoshopa.

 3. Dotknij "Zmień rozmiar".
 4. Dotknij „Rozmiar obrazu”.

 5. Upewnij się, że pole wyboru „Resample Image” nie jest zaznaczone.

 6. Zmień DPI w sekcji „Rozdzielczość”.

 7. Dotknij "OK".

Rozmiar obrazu i liczba pikseli pozostaną takie same, a wysokość i szerokość obrazu odpowiednio się zmieni.

Jak zmienić DPI podczas eksportu do programu Photoshop

Photoshop ma różne opcje zapisywania i eksportowania obrazów. Między innymi masz opcję „Eksportuj jako”. Należy zauważyć, że firma Adobe stworzyła domyślną rozdzielczość eksportowania 72 DPI. Jeśli zmienisz rozdzielczość obrazu na 300 DPI i naciśniesz „Eksportuj jako”, aby go zapisać, rozdzielczość automatycznie zmieni się na 72 DPI. Dzieje się tak, ponieważ opcja „Eksportuj jako” usuwa metadane obrazu.

Ponieważ ilość DPI ma znaczenie tylko podczas drukowania obrazu, Adobe zakłada, że ​​użyjesz opcji "Eksportuj jako" tylko w Internecie. Dlatego podczas zmiany DPI w Photoshopie najlepiej skorzystać z opcji „Zapisz jako”.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy DPI to to samo co PPI?

DPI to nie to samo co PPI. DPI lub punkty na cal to ilość drukowanych punktów na jeden cal podczas drukowania przez drukarkę. Służy do opisywania, ile kropek atramentu jest umieszczanych na papierze przez drukarkę w celu utworzenia obrazu.

PPI lub piksele na cal to liczba pikseli w jednym calu obrazu wyświetlanego na monitorze. PPI służy do przygotowania obrazów do druku.

Te dwa terminy są często używane zamiennie z różnych powodów. Po pierwsze, nawet jeśli PPI odnosi się do obrazu na ekranie, może wpływać na jakość drukowanego obrazu. Jeśli obraz zawiera mniej pikseli, nie będzie miał zbyt wielu szczegółów, a jakość zostanie obniżona. Im więcej pikseli, tym lepiej. Po drugie, zarówno DPI, jak i PPI są związane z klarownością obrazu. DPI to wygląd obrazu po wydrukowaniu, PPI to wygląd obrazu na ekranie.

Podczas gdy PPI wpływa na jakość drukowanego obrazu, DPI w żaden sposób nie wpływa na jakość obrazu na ekranie. Odnosi się tylko do jakości obrazu podczas drukowania.

Dlatego kiedy mówimy, że zmieniamy DPI w Photoshopie, w rzeczywistości zmieniamy PPI, który wpływa na drukowany obraz i jest przekształcany na DPI po wydrukowaniu.

Dlaczego miałbym chcieć zmienić DPI?

Ponieważ DPI jest związane z drukowanym obrazem, zmiana i optymalizacja ma wpływ na czystość i jakość obrazu. Zmieniając go, zapobiegasz rozmazaniu, zamazaniu i niewyraźności obrazów. Jeśli twój obraz jest ustawiony do drukowania w prawidłowej rozdzielczości DPI, otrzymasz obraz z płynnymi przejściami, wyraźnymi krawędziami i większą liczbą szczegółów.

DPI jest szczególnie ważne, jeśli jesteś projektantem, fotografem, architektem lub pracujesz z obrazami wysokiej jakości.

Jakie jest optymalne DPI?

Optymalne DPI dla obrazów wyświetlanych tylko na ekranach to 72. Jeśli nie chcesz drukować obrazu, nie ma potrzeby zmiany DPI, ponieważ nie wpływa to na jakość obrazu na ekranie. Co więcej, zmiana DPI może tylko powiększyć obraz, co utrudni przesyłanie.

Jeśli drukujesz obraz i chcesz go w wysokiej rozdzielczości, obraz musi mieć co najmniej 300 DPI.

Spraw, aby Twój obraz był krystalicznie czysty

Optymalizacja DPI i PPI bezpośrednio wpływa na czystość i jakość obrazu. Nauka zmiany DPI w Photoshopie jest łatwa i nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w pracy z programem. Jeśli nie masz programu Photoshop, możesz skorzystać z jednego z bezpłatnych narzędzi online, aby zmienić DPI i zapewnić najlepszą jakość zdjęć.

Czy często dostosowujesz DPI? Jakiego programu/narzędzia używasz? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.