Jak zmienić Gamma w Windows 10?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że obraz na wyświetlaczu wygląda w jedną stronę, a zupełnie inaczej podczas drukowania? Czynniki takie jak gamma, jasność, kontrast itp. mają ogromny wpływ na sposób wyświetlania kolorów na ekranie. Jeśli jesteś artystą lub projektantem, wiesz, jak ważne są kolory na Twoim ekranie. Obecnie dostępne są różne narzędzia do kalibracji kolorów, które mogą pomóc w dostosowaniu wyświetlacza i uzyskaniu najlepszego możliwego obrazu.

Jak zmienić Gamma w Windows 10?

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić gamma w systemie Windows 10 i dostosować inne ustawienia kalibracji kolorów, nie szukaj dalej. W tym artykule pokażemy, co możesz zrobić, aby uzyskać najdokładniejsze kolory w systemie Windows 10.

Jak zmienić Gamma w Windows 10?

Gamma to relacja koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego na ekranie. Kontroluje ilość światła emitowanego z wyświetlacza.

Jak dostosować gamma ekranu?

Jeśli chcesz dostosować gamma ekranu, wykonaj poniższe czynności, aby uzyskać dostęp do ustawień:

  1. Otwórz menu Start.

  2. Stuknij ikonę koła zębatego, aby uzyskać dostęp do ustawień.

  3. Dotknij "System".

  4. Dotknij „Wyświetlacz”.

  5. W menu „Wiele ekranów” dotknij „Zaawansowane ustawienia wyświetlania”.

  6. Dotknij „Właściwości karty graficznej dla wyświetlacza 1.”

  7. Dotknij menu "Zarządzanie kolorami".

  8. Dotknij "Zarządzanie kolorami".

  9. Dotknij menu "Zaawansowane".

  10. Dotknij „Kalibruj wyświetlacz”.

Na ekranie pojawi się kreator kalibracji kolorów wyświetlacza. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, możesz dotknąć „Jak skalibrować wyświetlacz?” aby uzyskać więcej informacji. Po zakończeniu dotknij "Dalej", aby uzyskać dostęp do kalibracji.

Pierwszą modyfikacją w menu kalibracji kolorów będzie korekta gamma.

Gamma za niska

System Windows oferuje zalecenia dotyczące wyglądu wyświetlacza z różnymi poziomami gamma. Gdy gamma jest zbyt niska, cienie wyglądają na znacznie jaśniejsze. Niska gamma sprawia, że ​​obraz wygląda na wyblakły lub płaski. Obrazowi brakuje głębi, a jasność psuje szczegóły.

Możesz dostosować swoją gamma do normalnego poziomu, przełączając suwak. Dążąc do uzyskania dobrej gamma, spróbuj dopasować obraz zalecany przez system Windows na poprzedniej stronie.

Dobra Gamma

Dobra gamma pozwala na oglądanie obrazów takimi, jakimi są. W ustawieniach systemu Windows 10 przesuwasz suwak, aby dostosować poziomy gamma. Jeśli nie masz pewności, czy ustawiłeś właściwą gamma na ekranie, zwróć uwagę na obrazek obok suwaka. Gdy gamma jest prawidłowo ustawiona, w dużych kręgach nie powinno być mniejszych kręgów. Jeśli nie masz pewności, czy masz rację, dotknij "Resetuj", aby wrócić do poprzednio ustawionej gamma lub wróć, aby spojrzeć na zalecany obraz. Po dostosowaniu gamma, dotknij "Dalej", aby przejść do dodatkowych ustawień.

Gamma za wysoka

Gdy gamma jest zbyt wysoka, obraz wygląda na znacznie ciemniejszy. Szczegóły w ciemnych obszarach obrazu są całkowicie tracone. Wysoka gamma nie ma wpływu na czerń i biel obrazu, ale kolory są całkowicie zmienione. Obraz może nawet wyglądać na bogatszy ze względu na zwiększony kontrast.

Użyj suwaka w ustawieniach systemu Windows 10, aby dostosować współczynnik gamma do normalnego poziomu.

Gamma jest obecnie zbyt wysoka na prawie wszystkich telewizorach. Celem jest uzyskanie efektu zwiększonego kontrastu i bogatszych tonów.

Sprawdź Gamma Online

Jeśli chcesz mieć pewność, że masz odpowiednią gamma w systemie Windows 10, możesz użyć różnych testów online. Jednym z nich jest test koloru ekranu W4zt. Tutaj możesz wykonać test Gamma, aby ustalić, czy ustawienia wyświetlacza są prawidłowe. Zgodnie z testem, większość stron internetowych fotografów jest ustawiona na 1.8 gamma, podczas gdy większość telewizorów jest ustawiona na 2.2. gamma.

Oprócz sprawdzania gamma, ten test online umożliwia sprawdzenie kolorów wyświetlacza za pomocą prostego zadania.

Po dostosowaniu gamma możesz użyć testu, aby sprawdzić jasność i kontrast, rozróżniając różne odcienie bieli i czerni. Jeśli twoja gamma jest ustawiona prawidłowo, nie powinno to stanowić problemu.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak dostosować jasność i kolor?

Oprócz regulacji gamma w ustawieniach Kalibracja kolorów wyświetlacza możesz także dostosować jasność i kolor wyświetlacza. Jeśli chcesz przeprowadzić kalibrację jasności i koloru, zaleca się wykonanie tego w środowisku z naturalnym światłem. W ten sposób osiągniesz najlepsze wyniki i poprawnie skalibrujesz wyświetlacz. Jeśli jesteś w ciemnym pokoju ze sztucznym światłem, możesz nie być w stanie odpowiednio dostosować wyświetlacza.

Jasność

Natychmiast po wyregulowaniu gamma możesz użyć ustawień Kalibracja wyświetlania kolorów, aby dostosować poziom jasności. Ważne jest, aby pamiętać, że nie będziesz mieć możliwości dostosowania jasności, jeśli używasz laptopa. W takim przypadku możesz dotknąć "Pomiń regulację jasności i kontrastu".

Poziom jasności określa, jak ciemny jest twój obraz. W ustawieniach system Windows wyświetli obraz z trzema różnymi poziomami jasności: zbyt ciemny, dobra jasność i zbyt jasny. W tle obrazu zobaczysz X. Użyj elementów sterujących na ekranie, aby dostosować poziomy jasności, aż będziesz w stanie odróżnić koszulę od garnituru, a X w tle będzie ledwo widoczny.

Kolor

Dostosowanie balansu kolorów oznacza dostosowanie sposobu wyświetlania różnych odcieni szarości na ekranie. Możesz przesuwać suwaki czerwony, zielony i niebieski, aby ustawić właściwy balans kolorów i zapobiec nadużywaniu określonego koloru. System Windows zawiera przykłady, jak to wygląda, gdy używanych jest zbyt wiele kolorów.

Jeśli nie chcesz kalibrować jasności i koloru, możesz dostosować je w menu wyświetlacza:

1. Otwórz menu Start.

2. Stuknij ikonę koła zębatego, aby otworzyć ustawienia.

3. Wybierz „System”.

4. Dotknij „Wyświetlacz”.

5. Zobaczysz suwak w sekcji „Jasność i kolor”. Przesuń suwak zgodnie z własnymi preferencjami.

Jak mogę dostosować umowę?

Podobnie jak jasność, nie możesz regulować poziomów kontrastu, jeśli używasz laptopa.

Poziom kontrastu określa wyrazistość świateł. Jeśli poziom kontrastu jest zbyt wysoki, jasne części obrazu będą jaśniejsze, a ciemne części ciemniejsze. Zwykle widać to na telewizorach. Chociaż wydaje się, że wysoki poziom kontrastu sprawia, że ​​obraz jest głębszy i bogatszy w kolory, w rzeczywistości niszczą szczegóły.

W ustawieniach kalibracji kolorów wyświetlania system Windows oferuje trzy wersje obrazu: niewystarczający kontrast, dobry kontrast i zbyt duży kontrast. Używając kontroli kontrastu, powinieneś ustawić kontrast tak wysoko, jak to możliwe, zwracając uwagę na koszulkę na zdjęciu. Nie powinieneś tracić możliwości dostrzeżenia zmarszczek i guzików na koszuli.

Jak zapisać nowe ustawienia kalibracji?

Jeśli dostosowałeś wszystkie ustawienia wyświetlania i chcesz zapisać nową kalibrację, powinieneś najpierw porównać ją z poprzednią kalibracją, aby ustalić różnice. Po zakończeniu wszystkich ustawień zobaczysz przyciski „Poprzednia kalibracja” i „Aktualna kalibracja”. Czasami może się wydawać, że wprowadzone zmiany nie są znaczące, więc jest to sposób na zauważenie różnic i ustalenie, czy coś jeszcze wymaga dostosowania.

Gdy masz pewność, że wszystko jest ustawione, dotknij "Zakończ". Jeśli wolisz poprzednią kalibrację, dotknij "Anuluj". Należy jednak pamiętać, że nie można przywrócić żadnych ustawień dokonanych za pomocą elementów sterujących wyświetlaniem.

Inne ustawienia wyświetlania

Ustawienia wyświetlania pozwalają dostosować rozdzielczość, jasność i kolor, układ itp. Przejdźmy do niektórych opcji.

Jak wcześniej wspomniano, pierwszą opcją w ustawieniach wyświetlania jest „Jasność i kontrast”. Tutaj możesz użyć suwaka, aby ustawić preferowane poziomy.

Druga opcja to „Światło nocne”. Jeśli często korzystasz z komputera w nocy, być może zauważyłeś, że Twoje oczy męczą się z powodu emisji niebieskiego światła z ekranu. Włączając oświetlenie nocne, Twój wyświetlacz będzie emitował cieplejsze kolory, które pomogą Ci zasnąć. Możesz dostosować siłę światła nocnego, a nawet zaplanować, kiedy chcesz, aby się włączało.

Następnie masz "Ustawienia kolorów Windows HD". Tutaj możesz dostosować i skalibrować ustawienia HDR, aby uzyskać żywszy obraz w aplikacjach i programach obsługujących HDR.

Opcje „Skala i układ” pozwalają dostosować wyświetlacz do własnych preferencji. W tym menu pierwszą opcją jest zmiana rozmiaru tekstów i aplikacji. Zalecana opcja to 125%, ale możesz wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada. W „Zaawansowanych ustawieniach skalowania” możesz wprowadzić liczbę od 100 do 500, aby jeszcze bardziej dostosować skalowanie. Jeśli niektóre aplikacje są rozmyte po skalowaniu, przełącz przycisk przełączania obok opcji „Pozwól systemowi Windows spróbować naprawić aplikacje, aby nie były rozmyte”.

Następną opcją w menu „Skala i układ” jest rozdzielczość. Każdy wyświetlacz ma zalecaną rozdzielczość na podstawie jego rozmiaru, ale istnieje wiele opcji, z których możesz wybrać, jeśli chcesz to zmienić.

Inną opcją, jaką masz, jest orientacja. Zwykle zmienia się to automatycznie w zależności od tego, czy używasz komputera, czy tabletu. Jeśli chcesz zmienić orientację, możesz wybierać między poziomym i pionowym oraz ich odwróconymi wersjami.

Zmień gamma bez dramatu

Teraz nauczyłeś się, jak zmienić gamma w systemie Windows 10. Nieprawidłowe ustawienia wyświetlania mogą wpłynąć na sposób wyświetlania kolorów. Jeśli używasz komputera do celów zawodowych, a kolory na wyświetlaczu są dla Ciebie ważne, możesz skalibrować wyświetlacz, aby upewnić się, że wszystko jest dostosowane do wyświetlania obrazów takimi, jakie są. Poza tym użyj ustawień wyświetlania, aby jeszcze bardziej dostosować swoje wrażenia.

Czy kiedykolwiek skalibrowałeś swój wyświetlacz w systemie Windows 10? Jaka część była najtrudniejsza? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.