Jak zmienić lokalizację folderu instalacyjnego dla aplikacji Windows 10?

Domyślnie wszystkie aplikacje – w tym tradycyjne aplikacje Win32, a także te, które można pobrać ze Sklepu – trafiają na główny dysk twardy komputera. Zwykle jest to dysk „C:”. Zmiana lokalizacji tych aplikacji jest łatwa i w niektórych przypadkach może być bardzo przydatna.

Jak zmienić lokalizację folderu instalacyjnego dla aplikacji Windows 10?

Najbardziej typowym powodem zmiany domyślnego dysku instalacyjnego jest brak miejsca na dysku, co jest szczególnie powszechne na laptopach z dyskami SSD. Niezwykle wymagające aplikacje najlepiej instalować na dyskach SSD, więc możesz ustawić najszybszy dysk jako domyślny dla aplikacji. Wszystko to jest bardzo łatwe w systemie Windows 10.

Aplikacje Sklepu Windows

Aplikacje Windows Store są zbudowane zupełnie inaczej niż aplikacje Win32. Przede wszystkim sposób ich instalowania i pobierania jest bardziej zbliżony do korzystania ze sklepu ze smartfonami. Microsoft wymyślił to, aby podkreślić responsywny design swoich tabletów i telefonów komórkowych. To, czy był to sprytny ruch, czy nie, jest dyskusyjne, ale upewnienie się, że wszystkie aplikacje Windows Store są zainstalowane w jednym miejscu, może pomóc w lepszym wykorzystaniu pamięci.

Instalacja na oddzielnym dysku

Jeśli system Windows 10 ułatwił jedną rzecz, ulepsza swoje nowe funkcje. Chociaż nie chcieli zbytnio zmieniać sposobu działania tradycyjnych programów i aplikacji, nowe funkcje, które wprowadzili, są znacznie prostsze do dostosowania. Doskonałym przykładem jest zmiana domyślnej lokalizacji instalacji tych aplikacji.

 1. Kliknij na pasku wyszukiwania i wpisz „Ustawienia”.

 2. Z wyników wyszukiwania wybierz Ustawienia

 3. Wybierać System z menu.

 4. W menu po lewej stronie wybierz Przechowywanie.

 5. Teraz pod Więcej ustawień przechowywania, Kliknij Zmień miejsce zapisywania nowej treści.

 6. Wybierz nową domyślną lokalizację.

Każda aplikacja pobrana ze Sklepu Windows zostanie automatycznie zainstalowana w nowej domyślnej lokalizacji. Pamiętaj, że możesz również użyć tego menu, aby zmienić lokalizację, w której zapisywane są inne typy plików, takie jak dokumenty, muzyka, zdjęcia i filmy, filmy i programy telewizyjne itp.

Przeprowadzka na inny dysk

Mimo że utworzyłeś nową domyślną lokalizację instalacji, wcześniej zainstalowane aplikacje systemu Windows nadal będą znajdować się na dysku podstawowym. Nie musisz ich odinstalowywać i instalować ponownie, aby przenieść je na inny dysk. Zamiast tego możesz przenosić aplikacje jedna po drugiej, pozostawiając niektóre na dysku głównym, jeśli chcesz.

 1. otwarty Ustawienia.

 2. Wybierać Aplikacje.

 3. Znajdować Aplikacje i funkcje.

 4. Z listy aplikacji wybierz tę, którą chcesz przenieść do nowej lokalizacji.

 5. Kliknij aplikację i wybierz Ruszaj się.

 6. Wybierz dysk, na który chcesz przenieść aplikację

Pamiętaj, że Aplikacje i funkcje lista wyświetla zarówno aplikacje Windows Store, jak i Win32. W ten sposób możesz przenosić tylko aplikacje ze Sklepu Windows. Jeśli spróbujesz przenieść aplikację Win32, Ruszaj się przycisk zostanie zastąpiony przez Modyfikować.

Aplikacje Win32

Bardziej tradycyjne aplikacje, znane użytkownikom systemu Windows od dziesięciu lat, można również zainstalować na osobnym dysku. W rzeczywistości, gdy system Windows uruchamia aplikację Win32, wyświetla monit o wybranie folderu instalacyjnego.

W przypadku aplikacji Sklepu Windows można było wybrać tylko dysk, na którym chcesz zainstalować aplikację, podczas gdy Kreator instalacji Win32 oferuje wybór dokładnej lokalizacji pliku. Oznacza to, że możesz utworzyć nowy folder dla swojej nowej aplikacji i tam ją zainstalować.

Ale w przeciwieństwie do aplikacji Windows Store, aplikacji Win32 nie można przenieść na inny dysk. Jedynym sposobem na to jest odinstalowanie, a następnie wybranie innego folderu docelowego podczas ponownej instalacji. Dzieje się tak głównie dlatego, że sposób instalowania tych aplikacji jest zupełnie inny.

Zmiana lokalizacji domyślnej

Zamiast zmieniać dysk i lokalizację za każdym razem, gdy próbujesz zainstalować aplikację Win32, możesz zmienić domyślną lokalizację. Chociaż pozwala to również wybrać dokładny domyślny folder instalacji, w przeciwieństwie do aplikacji Windows Store, proces ten jest nieco mniej przyjazny dla użytkownika. Oto, co musisz zrobić:

 1. naciskać Wygraj + R wychować Uruchomić

 2. otwarty Regedit wpisując słowo w Otwarty:

 3. Przejdź do następującej listy po lewej stronie: „HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersion”

 4. W prawym okienku otwórz wartość ProgramFilesDir/KatalogPlików Programów (x86), w zależności od tego, czy system Windows jest 32-bitowy czy 64-bitowy.

 5. Po dwukrotnym kliknięciu wartość otworzy pole edycji.

 6. Pod Dane wartości: wpisz nową żądaną lokalizację domyślną.

Czy powinieneś instalować swoje aplikacje na osobnym dysku?

Jak być może wiesz, zaawansowani technicznie użytkownicy systemu Windows zwykle zalecają dodanie co najmniej jednego dysku na swoim komputerze. Jest to przydatne z dwóch głównych powodów: więcej możliwości przechowywania i tworzenia kopii zapasowych. Oznacza to, że dodając dysk, automatycznie zwiększasz miejsce na komputerze i upewniasz się, że jest dysk twardy, na którym można wykonać kopię zapasową.

Biorąc to pod uwagę, należy zawsze pamiętać, że instalowanie aplikacji na różnych dyskach po prostu zwiększy liczbę punktów awarii na komputerze. Im więcej różnych zmiennych znajduje się na komputerze, tym większe są szanse na komplikację lub wystąpienie błędu. Sugeruje się, aby używać jednego z dysków do aplikacji (Windows Store i Win32), a drugiego do przechowywania takich rzeczy, jak filmy, muzyka, dokumenty, pliki – zasadniczo używaj drugiego dysku do wszystkiego, co nie wymaga instalacji .

Zarządzanie pamięcią masową

Bardzo ważne jest, abyś nauczył się prawidłowo zarządzać swoim miejscem do przechowywania, zwłaszcza jeśli nie masz go dużo do zrobienia. Przygotuj plan, zanim zdecydujesz, gdzie chcesz zainstalować swoje aplikacje, i upewnij się, że wiesz, gdzie wszystko jest na wypadek, gdybyś kiedykolwiek musiał zacząć korzystać z pamięci zewnętrznej.

Wolisz korzystać z aplikacji Windows Store czy Win32? Jak zarządzasz swoim miejscem do przechowywania? Czy do tworzenia kopii zapasowych używasz zewnętrznego dysku twardego? Daj nam znać w komentarzach.