Jak zmienić adres MAC na urządzeniu z Androidem?

Adresy Mac identyfikują Twoje urządzenia w sieci, dzięki czemu serwery, aplikacje i internet wiedzą, dokąd wysyłać pakiety danych, a niektórzy używają go również do śledzenia aktywności Twojego urządzenia. Zmiana adresu Mac urządzenia jest często pożądana ze względu na niewidoczność (ukrywanie się przed innymi użytkownikami i innymi urządzeniami), uzyskanie korzyści z innych urządzeń, zapobieganie bezpośredniemu hakowaniu i nie tylko. Ten samouczek pokazuje, jak zmienić adres MAC na urządzeniu z Androidem, aby uzyskać większą prędkość przepustowości, mniej ograniczeń aplikacji, mniej działań związanych ze śledzeniem, a nawet możliwość zatrzymania bezpośredniego hakowania. Na końcu znajduje się również kilka często zadawanych pytań wyjaśniających, czym jest adres MAC, do czego służy i dlaczego chcesz go zmienić.

Najważniejsze powody zmiany adresu MAC

Czasami możesz chcieć, aby urządzenie omijało listy kontroli dostępu na routerach lub serwerach, aby ukryć je przed innymi urządzeniami i użytkownikami w sieci. Innym razem możesz chcieć, aby Twoje urządzenie wyglądało jak inne, nawet jeśli tak nie jest. Innym terminem na określenie tego przejścia jest podszywanie się pod komputery Mac, które odbywa się zarówno w uzasadnionych, jak i nielegalnych celach.

Jeśli Twój dostawca usług internetowych lub domena lokalna ogranicza przepustowość urządzenia, użycie aplikacji lub priorytet na podstawie zidentyfikowanego adresu Mac, zmiana go na adres Mac innego urządzenia oszuka dostawcę usług internetowych. Ten proces umożliwia sfałszowanemu urządzeniu czerpanie korzyści z drugiego urządzenia. Oczywiście musiałbyś użyć tylko jednego z dwóch urządzeń korzystających z tego samego adresu MAC.

Co więcej, w zależności od okoliczności w tej samej sieci, co Twoje urządzenia, istnieją hakerzy. Niebezpieczeństwo występuje zarówno w szkołach, publicznych sieciach Wi-Fi, jak i miejscach pracy. Podszywanie się pod adres Maca zapobiega bezpośredniemu włamaniu, ponieważ osoba podszywająca się nie może uzyskać bezpośredniego dostępu do Twojego urządzenia bez rzeczywistego adresu. Pomyśl o tej sytuacji jako o użyciu czyjegoś numeru ubezpieczenia społecznego. Numer ten daje sprawcy bezpośredni dostęp do wniosków kredytowych i nie tylko, dzięki posiadaniu rzeczywistego numeru SSN. Innymi słowy, haker podszywa się pod Ciebie!! Tak jak numer SSN identyfikuje Cię globalnie, adres Mac identyfikuje Twoje urządzenie w sieci.

Możesz się zastanawiać, dlaczego ważne jest, aby ludzie nie mogli śledzić twoich działań online za pomocą twojego dostępu MAC. Cóż, jeśli haker ma Twój adres MAC, może podszywać się pod Ciebie i popełniać różne przestępstwa, używając Twojego adresu MAC lub okraść Cię. Naprawdę nie chciałbyś tego, prawda?

W większości sieci ograniczenia dostępu są oparte na adresie IP urządzenia, ale gdy ktoś ma Twój adres MAC, może łatwo obejść takie ograniczenia bezpieczeństwa adresu IP.

Możesz posunąć się tak daleko, jak zmienić adres MAC karty sieciowej i wprowadzić ograniczenie na podstawie adresów MAC łączących się z nią, jeśli chcesz to zrobić.

Zmiana adresu MAC za pomocą dostępu root na urządzeniu

Przełączanie adresu Maca można wykonać tylko na urządzeniach z Androidem, na których masz uprawnienia roota. Najpierw sprawdź dostępność roota na swoim urządzeniu z Androidem. Pobierz bezpłatną aplikację Root Checker z Google Play.

Nie martw się, aplikacja jest prosta i w zasadzie uruchamiasz po pobraniu, a następnie dotykasz przycisku „Zweryfikuj root”. Ten proces pokazuje status roota na twoim urządzeniu i zobaczysz, czy dostęp do roota jest obecnie włączony.

Jeśli aplikacja Root Checker potwierdziła, że ​​Twoje urządzenie ma uprawnienia administratora, po prostu czytaj dalej. Jeśli nie, przejdź do następnej sekcji, w której pokazujemy, jak zmienić adres MAC na urządzeniu z Androidem bez uprawnień administratora.

 1. Zainstaluj BusyBox z Google Play.
 2. Zainstaluj emulator terminala na Androida z Google Play.
 3. Uruchom aplikację i wpisz emulator terminala „ta” (co oznacza „super” użytkownik), a następnie naciśnij „Enter”.

 4. Jeśli urządzenie poprosi o zezwolenie aplikacji na dostęp do roota, stuknij w "Pozwalać na."
 5. Rodzaj „Pokaz linków IP” a potem uderzył "Wchodzić" ponownie, abyś mógł zapisać nazwę interfejsu swojej aktualnej sieci. W celach demonstracyjnych będziemy odnosić się do nazwy interfejsu sieciowego jako HAL9000.
 6. Rodzaj "łącze ip busybox HAL9000” (zastąp HAL9000 faktyczną nazwą sieci, którą zapisałeś wcześniej).
 7. Twój aktualny adres MAC zostanie wyświetlony.
 8. Aby zmienić adres, wpisz „konfiguracja zajętości HAL9000 hw ether XX:XX:XX:YY:YY:YY” w terminalu, zastępując „XX:XX:XX:YY:YY:YY” nowym adresem MAC, a następnie naciśnij "Wchodzić."

Masz teraz nowy adres Maca przypisany do Twojego urządzenia. Pamiętaj, że zmiana jest trwała, nawet po ponownym uruchomieniu telefonu z Androidem.

Zmiana adresu MAC bez dostępu root na urządzeniu

 1. Iść do „Ustawienia”.
 2. Stuknij w "O telefonie."
 3. Wybierać "Status."

 4. Zobaczysz swój aktualny adres MAC i sugerujemy zapisanie go, ponieważ będziesz go potrzebować później, gdy będziesz chciał go zmienić.
 5. Pobierz darmową aplikację z Google Play o nazwie Terminal Emulator na Androida.
 6. Uruchom aplikację i wpisz polecenie „Pokaz linków IP” i naciśnij "Wchodzić." Następnie zobaczysz nazwę swojego interfejsu sieciowego. Ponownie, w celach demonstracyjnych, nazwiemy twój interfejs sieciowy nazwą „HAL9000”, ale powinieneś wpisać rzeczywistą nazwę twojego interfejsu sieciowego.
 7. Rodzaj „Ustaw łącza ip HAL9000 XX:XX:XX:YY:YY:YY” i zastąp „XX:XX:XX:YY:YY:YY” swoim nowym adresem MAC.

Masz teraz nowy adres Mac dla swojego urządzenia, z tą różnicą, że ta procedura (bez rootowania) trwa tylko do ponownego uruchomienia telefonu.

Podsumowując, zmiana adresu Maca nie jest trudna. Wymaga tylko kilku aplikacji i kilku poleceń. Nie zapominaj jednak, że opcja „bez rootowania” jest tylko tymczasowa, dopóki nie uruchomisz ponownie telefonu. Nawet jeśli masz dostęp do roota, może się okazać, że przydaje się metoda bez rootowania, na przykład gdy korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi przez kilka godzin lub chcesz uzyskać wyższą prędkość Internetu i dostępność portów w sieci Wi-Fi znajomego sieć. Korzystanie z opcji rootless pozwala urządzeniu na automatyczny powrót do poprzedniego stanu później bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek ręcznych zmian.

Co to w ogóle jest adres MAC?

Adres MAC (Media Access Control) to unikalny identyfikator dołączany do każdego kontrolera interfejsu sieciowego (NIC), niezależnie od tego, czy jest to karta sieciowa Ethernet, czy bezprzewodowa. Jeśli adres protokołu internetowego (IP) zmieni się dla danej karty sieciowej, adres MAC nadal pozostanie, identyfikując urządzenie w sieci. Oznacza to, że masz taką kartę sieciową, podobnie jak smartfon, phablet lub tablet z Androidem. Adres MAC umożliwia identyfikację każdego urządzenia, które łączy się z Internetem lub siecią lokalną, za pomocą unikalnego 12-znakowego kodu.

Do czego służy adres MAC?

Urządzenia NIC zawierają unikalne adresy MAC. Pakiety IP wysyłane przez Internet są wysyłane z adresu MAC, a te pakiety są wysyłane na inny adres MAC. Odbierające urządzenie NIC sprawdza, czy docelowe pakiety są zgodne z jego adresem. Jeśli adres nie jest taki sam, pakiety są odrzucane. Ten proces zapewnia, że ​​wszystkie urządzenia w sieci otrzymają prawidłowe pakiety IP.

Oprócz internetowych i sieciowych procesów transmisji danych adresy MAC są wykorzystywane przez dostawców usług internetowych (ISP), takich jak operatorzy kablowi i operatorzy komórkowi, do kontrolowania przepustowości i innych funkcji na określonym urządzeniu. Adresy MAC są również używane do śledzenia skradzionych urządzeń, a wiele aplikacji wymaga od nich interakcji z urządzeniem, na przykład oprogramowanie w chmurze. Ponadto usługi lokalizacyjne wykorzystują adres MAC urządzenia, takie jak Mapy Google. Najważniejsze jest to, że adresy MAC są niezbędne, aby właściwe urządzenie otrzymało właściwe dane, a komunikujące się urządzenie lub aplikacja współdziałały z właściwym.