Jak zmienić zmodyfikowaną datę folderu

Gdy tylko dokonasz zmian w folderze, system zarejestruje go i zapewni dokładne znaczniki czasu. Na pierwszy rzut oka wprowadzenie zmian w tych informacjach wydaje się niemożliwe. Jednak z pomocą aplikacji innej firmy lub prostego polecenia terminala (dla użytkowników komputerów Mac) możesz zmienić datę modyfikacji na dowolną.

Jak zmienić zmodyfikowaną datę folderu

Ale dlaczego miałbyś chcieć wprowadzić zmiany?

Pozwala to na lepszą organizację plików i folderów, zwłaszcza jeśli chcesz powiązać je z konkretnym wydarzeniem. Z drugiej strony możesz nie chcieć, aby klient wiedział, kiedy nastąpiły ostatnie modyfikacje. W każdym razie poniższe sekcje zawierają wyczerpujący przewodnik krok po kroku, jak to zrobić.

Użytkownicy Windows

Krok 1

Użytkownicy systemu Windows muszą pobrać i zainstalować BulkFileChanger. Jest to bezpłatne oprogramowanie narzędziowe, które umożliwia tworzenie list folderów i plików na komputerze oraz wprowadzanie żądanych zmian w atrybutach, czasie ich utworzenia i modyfikacji i nie tylko.

Aby być precyzyjnym, ten program może zmienić atrybuty pliku/folderu na systemowy, tylko do odczytu lub ukryty. Możesz także eksportować w formatach CSV lub TXT lub kopiować pliki do schowka.

Krok 2

Uruchom BulkFileChanger, wybierz Plik z paska menu i wybierz Dodaj pliki. Teraz możesz wybrać folder lub plik, którego chcesz użyć. Powinieneś zobaczyć go na liście w głównym oknie aplikacji.

Aby zainicjować zmiany, kliknij Działania na pasku menu i wybierz „Zmień czas/atrybuty”. Skrót klawiaturowy to F6.

Krok 3

Poniższe okno zawiera sekcje Data/godzina pliku i Atrybuty pliku. W obszarze Data/godzina pliku możesz użyć pól rozwijanych, aby dostosować utworzony, zmodyfikowany i dostępny czas. Możesz też użyć opcji po prawej stronie, aby dodać godziny, minuty i dni do znacznika czasu.

Domyślnie określony czas jest w GMT i istnieje również funkcja szybkiego kopiowania znaczników czasu z jednego pliku lub folderu do drugiego. Zaznacz pole powyżej „Kopiuj czas z” i wybierz Zmodyfikowane, Utworzone lub Udostępnione z pola obok. Następnie zaznacz pole przed czasem docelowego przedmiotu.

Krok 4

Po wybraniu żądanych znaczników czasu kliknij przycisk „Zrób to”. Folder lub plik będzie odzwierciedlał zmiany.

Użytkownicy macOS

Nie potrzebujesz specjalnej aplikacji, aby zmienić datę modyfikacji folderu Mac. Jedyne wymagania to proste polecenie Terminal i ścieżka docelowa folderu. Oto niezbędne kroki.

Krok 1

Naciśnij cmd + spację na klawiaturze i wpisz „Terminal”, a następnie naciśnij Enter, aby uruchomić aplikację. W przeciwnym razie możesz uzyskać dostęp do Launchpada, przejść do Narzędzia i kliknąć tam Terminal.

Jak zmienić zmodyfikowaną datę folderu

Krok 2

W tym momencie musisz określić ścieżkę do folderu, który Cię interesuje. Najłatwiej to zrobić, przeciągając i upuszczając folder do okna Terminala.

Zmień datę modyfikacji folderu

Krok 3

Wprowadź wymagane polecenie, a format jest następujący.

touch -mt RRRRMMDDggmm.ss (ścieżka pliku)

Polecenie wpływa na narzędzie dotykowe, które jest odpowiedzialne za ustawianie i modyfikowanie czasów i dat folderów/plików. Należy to zauważyć RRRRMMDDggmm.ss sekcja odnosi się do roku, miesiąca, dnia, minut i sekund.

Kiedy zaczniesz dodawać cyfry zamiast liter, nie zapomnij o kropki przed SS. Na przykład, jeśli chcesz ustawić datę na 9 października 1997 r., o godzinie 09:03, wpisz na przykład 199710090903.27.

Notatka: Po przeciągnięciu i upuszczeniu folderu przesuń kursor przed nim i po prostu skopiuj i wklej polecenie oraz wpisz odpowiednie liczby. Użyj klawiszy strzałek, aby przesunąć kursor, ponieważ mysz / touchpad nie działa w Terminalu. Ścieżka pliku nie wymaga nawiasów. Są tam dla celów gramatycznych.

Krok 4

Naciśnij Enter po wpisaniu wszystkiego, a data modyfikacji i utworzenia zmieni się natychmiast. Powinieneś także wiedzieć, że ta sama metoda i polecenie dotyczą również plików. Przeciągnij i upuść plik, aby uzyskać ścieżkę, a następnie powtórz powyższe kroki.

Zmień datę modyfikacji folderu

Kiedy są twoje urodziny?

Jesteś teraz wyposażony we wszystkie narzędzia i sztuczki, aby zmienić datę modyfikacji folderu. Dlaczego nie wykazać się kreatywnością i nie wykorzystać swoich urodzin lub określonego momentu, w którym gwiazdy są ustawione prawidłowo? Dobra, trochę przesadzamy i może to spowodować niepotrzebne zamieszanie.

Zresztą, po co zmieniać datę modyfikacji? Czy jest to organizacja/zarządzanie plikami biznesowymi czy osobistymi? Podziel się z resztą społeczności w sekcji komentarzy poniżej.