Jak zmienić typ NAT na konsoli Xbox One?

Jeśli grasz na konsoli Xbox One w samotności, tracisz jedną z jej najbardziej ekscytujących funkcji: sieć peer-to-peer (lub P2P). Po co grać przeciwko komputerowi, skoro możesz ścigać się ze znajomymi online? W końcu ich pokonanie jest znacznie bardziej satysfakcjonujące.

Jak zmienić typ NAT na konsoli Xbox One?

Ale aby to umożliwić, może być konieczne dokonanie prostej korekty typu NAT konsoli Xbox One. Zanim przejdziemy przez kolejne kroki, wyjaśnijmy pokrótce, co to jest i dlaczego ma to znaczenie.

Co to jest typ NAT?

NAT jest skrótem od translacji adresów sieciowych i odnosi się do procesu używanego przez urządzenie do identyfikacji w Internecie. W większości domów wszystkie Twoje urządzenia — komputer, laptop, smartfon (a obecnie może nawet toster) będą połączone z Internetem przez router.

Ten router będzie miał jeden adres IP, a wszystkie twoje urządzenia będą miały ten sam adres IP do wszystkiego innego w Internecie. Jeśli więc twoja konsola Xbox One chce bezpośrednio wymieniać informacje z inną konsolą Xbox One, musi mieć pewność, że nie zostanie pomieszana z innymi twoimi urządzeniami.

Aby uprościć ten proces, twoja konsola Xbox One czasami używa tak zwanej UPnP, która jest technologią „plug-n-play” używaną przez niektóre routery. Jeśli twój router ma tę funkcję, konsola Xbox One powinna ją wykryć i możesz być gotowy do pracy w sieci po wyjęciu z pudełka.

Jednak UPnP nie zawsze jest niezawodny i jest krytykowany za wady bezpieczeństwa. Więc jeśli chcesz odepchnąć swojego sąsiada z Forza Motorsport, może lepiej zmienić typ NAT na otwarty.

Po ustawieniu na Otwarty będziesz mógł szybko, łatwo i bezpiecznie wysyłać SMS-y, czaty głosowe, dołączać do gier i łączyć się z innymi graczami. Będzie to wymagało skonfigurowania ustawienia zarówno na konsoli Xbox One, jak i na routerze.

Jak zmienić typ NAT

Aby zmienić typ NAT, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Otwórz ustawienia IP na konsoli Xbox

Najpierw przejdź do Ustawienia na Xbox One i otwórz Ustawienia sieci, a następnie kliknij Zaawansowane ustawienia opcję, a następnie w końcu Ustawienia IP.

obraz00

Zapisz adres IP i adres MAC.

Wpisz swój adres IP w pasku adresu przeglądarki

Następnie, korzystając z przeglądarki internetowej na komputerze, przejdź do strony logowania routera. Sposób uzyskania dostępu do tej strony różni się w zależności od routera, dlatego najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi.

Ustaw konsolę Xbox na „Statyczny adres IP”

Po przejściu do ustawień routera zechcesz ustawić adres IP konsoli Xbox jako statyczny lub ręczny adres IP, używając numerów pobranych z ustawień konsoli Xbox. Ponownie, jak to zrobić, będzie zależeć od rodzaju posiadanego routera.

Dostosuj przekierowanie portów routera

Następnie musisz dostosować router Przekazywanie portów opcja. Wypełnij te konkretne porty – 3074, 88, 80, 53 – do Port początkowy oraz Kończyć sięPort pola, dla każdej linii. Zapisz zmiany i zamknij je.

obraz01

Przetestuj swoją sieć, powinna brzmieć „Otwórz”

Teraz wróć do konsoli Xbox One Ustawienia siecii wybierz kafelek „Testuj połączenie sieciowe”. Jeśli sieć jest aktywna, wybierz kafelek „Test Nat Type”. Powinien być teraz ustawiony na Otwarty.

obraz03

Choć może się to wydawać skomplikowane – tak nie jest. Po prostu uważnie postępuj zgodnie z instrukcjami i wszystko będzie dobrze!

Jak uzyskać dostęp do ustawień routera

Coś, co wielu z nas uważa za oczywiste, to wieloletnie doświadczenie w pracy z technologią. Dla tych z Was, którzy nie są zaznajomieni z dostępem do ustawień routera, poniżej wymieniliśmy bardziej szczegółowe kroki.

Każdy router jest inny, czasami dostawca Internetu daje Ci router, a czasami musisz kupić własny. Niezależnie od przypadku, oto jak możesz uzyskać dostęp do prawie każdego routera.

Znajdź swój adres IP

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to znaleźć swój adres IP. Jest to seria liczb z kropkami pomiędzy, więc będzie wyglądać mniej więcej tak: 192.111.2.3 (ten ostatni bit się różni, ale masz pomysł).

Chociaż poruszyliśmy to nieco wcześniej, istnieją trzy dodatkowe sposoby na znalezienie adresu IP:

  • Sprawdź swój router — na każdym routerze znajdują się naklejki producenta z informacjami. Poszukaj naklejki z napisem „Adres IP”.
  • Na komputerze Mac — kliknij ikonę Apple, aby uzyskać dostęp do Preferencji systemowych. Otwórz Ustawienia sieciowe i kliknij „Zaawansowane”. Kliknij przycisk „TCP/IP” u góry. Twój adres IP jest tutaj wyświetlany.
  • Na komputerze — wybierz ikonę Wi-Fi w lewej dolnej części ekranu głównego systemu Windows. Kliknij „Właściwości” i znajdź adres IPv4.

Dopóki twój komputer jest podłączony do danej sieci Wi-Fi, powinieneś być w stanie zobaczyć swój adres IP przy użyciu wyżej wymienionych metod.

Uzyskaj dostęp do ustawień systemu

Teraz, gdy masz już swój adres IP, przejdź do swojej ulubionej przeglądarki. Wpisz swój adres IP (i nic więcej, tylko cyfry i znaki interpunkcyjne). Zaloguj się przy użyciu skonfigurowanych poświadczeń lub domyślnego loginu systemu (który również powinien znajdować się na naklejce na routerze).

Powinieneś mieć teraz dostęp do ustawień systemu.

Często Zadawane Pytania

Jakie są różne typy NAT dostępne dla Xbox One?

Zarówno Sony, jak i Microsoft wybrały swoje nazwy dla typów NAT, które odpowiadają ich unikalnym konsolom. Na przykład PS4 ma prosty typ NAT „Typ 1”, „Typ 2” i „Typ 3”. Na szczęście Microsoft jest jeszcze prostszy, nazywając swoje „Otwarte”, „Umiarkowane” i „Ścisłe”. Zobaczmy, co robi każdy z tych typów NAT:

  • Otwarte — otwarte typy NAT umożliwiają czatowanie i granie w gry z dowolnymi osobami w Internecie, niezależnie od ich typu NAT.
  • Umiarkowany — możesz rozmawiać i grać z większością ludzi, ale nie ze wszystkimi.
  • Ścisłe – możesz grać i komunikować się tylko z tymi, którzy mają otwarty NAT. Ponadto nie możesz zorganizować meczu w dowolnej grze, w którą grasz.

Moja konsola Xbox wyświetla komunikat „UPnP nie powiodło się”. Co to znaczy?

Jak wspomniano wcześniej, UPnP pozwala graczom grać i rozmawiać z innymi. Jeśli widzisz ten komunikat, możesz spróbować kilku rzeczy, aby to się powiodło:

  • Uruchom ponownie konsolę Xbox — wydaje się to głupie, ale prawdopodobnie szybko naprawi błąd.
  • Sprawdź, czy w routerze jest włączone UPnP — postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby włączyć tę funkcję. Wyłączenie i ponowne włączenie jest idealne, jeśli jest już włączone. Uruchom ponownie konsolę Xbox, a błąd powinien zniknąć.