Jak zmienić właściciela Chromebooka

Sprzedajesz swojego starego Chromebooka? Przekazujesz go komuś i chcesz mieć pewność, że żadne z Twoich danych osobowych się z nim nie łączy? Ten samouczek pokaże Ci, jak przygotować Chromebooka dla nowego właściciela, abyś nie rozdawał więcej niż sprzęt.

Jak zmienić właściciela Chromebooka

Jeśli jesteś podobny do mnie, mieszkasz na swoim Chromebooku. Masz ustawione automatyczne logowanie, masz miesiące i miesiące historii przeglądania, mnóstwo rzeczy na Dysku Google i więcej aplikacji, niż chcesz wymienić wszystkie zalogowane i gotowe do pracy. Chociaż masz fizyczną kontrolę nad swoim Chromebookiem, to wszystko świetnie. Ale co, jeśli zamierzasz go sprzedać lub komuś dać?

Nawet jeśli całkowicie ufamy tej osobie, musimy usunąć jak najwięcej naszych danych osobowych i ustawień. Choć mogą być mili, nowy właściciel tego Chromebooka może nie być tak ostrożny jak my, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lub zarządzanie ciekawością.

Przygotuj swojego Chromebooka dla nowego właściciela

Chromebooka dla jego nowego właściciela przygotowujemy w taki sam sposób, w jaki przygotowujemy każde inne urządzenie, telefon, tablet, laptop czy cokolwiek innego. Wykonujemy reset do ustawień fabrycznych. Na niektórych Chromebookach nazywa się to Powerwash. W innych wersjach jest to po prostu określane jako Reset.

Przywrócenie ustawień fabrycznych Chromebooka wyczyści wszystkie zainstalowane aplikacje, wszystkie dane zapisane na urządzeniu i wszystkie ustawienia. Przywróci go do stanu, w jakim przybył z fabryki. Oznacza to, że przed zrobieniem tego powinieneś zapisać wszystko, czego nie chcesz stracić. Skopiuj wszystkie zainstalowane pliki na dysk USB lub inny komputer przed przywróceniem ustawień fabrycznych i możesz je zainstalować na następnym urządzeniu.

Wszelkie dane zapisane w aplikacjach Google, takich jak Arkusze Google, Dysk Google lub innej aplikacji online, będą w porządku, ponieważ zostaną zapisane online. Aby się upewnić, zsynchronizuj dane przed kontynuowaniem.

 1. Wybierz swoje konto na Chromebooku.
 2. Wybierz ikonę koła zębatego Ustawienia.
 3. Wybierz Osoby, a następnie Synchronizuj.
 4. Wybierz pliki i ustawienia, które chcesz zsynchronizować, lub wybierz Synchronizuj wszystko.
 5. Pozwól, aby proces się zakończył.

Przywracanie ustawień fabrycznych Chromebooka

Po zapisaniu wszystkich danych w bezpiecznym miejscu możemy przywrócić ustawienia fabryczne. Jest to dość proste i nie zajmie dużo czasu.

 1. Wybierz swoje konto na Chromebooku.
 2. Wybierz ikonę koła zębatego Ustawienia.
 3. Wybierz Zaawansowane.
 4. Wybierz Powerwash, a następnie Kontynuuj. Niektóre Chromebooki powiedzą Reset zamiast Powerwash, użyj tego zamiast tego, jeśli to konieczne.

Proces Powerwash pokazuje okno w toku, więc wiesz, że działa. Po zakończeniu Chromebook uruchomi się ponownie i poprosi o zalogowanie. Nie dodawaj go, jeśli go sprzedajesz lub wyrzucasz, ponieważ ten początkowy login staje się kontem „właściciela” Chromebooka.

Jeśli wolisz, możesz również wykonać Powerwash za pomocą klawiszy skrótów.

 1. Wyloguj się z konta Google na Chromebooku.
 2. Naciśnij i przytrzymaj klawisze Ctrl + Alt + Shift + R.
 3. Wybierz Uruchom ponownie.

Nastąpi wtedy taki sam proces, jak powyżej. Zobaczysz ekran „Powerwash w toku”, gdy Chromebook zostanie wyczyszczony, a następnie uruchomi się ponownie. Nie dodawaj loginu, gdy tak się stanie, a Twoje urządzenie jest gotowe dla nowego właściciela.

Przejęcie nowego Chromebooka na własność

Istotną zaletą Chromebooka w porównaniu z innymi urządzeniami przenośnymi jest to, że Twoje aplikacje i ustawienia podążają za Tobą wszędzie. Po skonfigurowaniu Google pobiera wszystko, czego potrzebujesz, aby od razu zacząć korzystać z Chromebooka, co eliminuje zadanie konfigurowania i uzyskiwania nowego urządzenia tak, jak lubisz.

Jeśli właśnie wszedłeś w posiadanie Chromebooka, oto jak wszystko skonfigurować.

 1. Podłącz Chromebooka do sieci, aby naładować baterię.
 2. Włącz go za pomocą przycisku zasilania.
 3. Wybierz język, ustawienia klawiatury i opcje ułatwień dostępu.
 4. Wybierz sieć.
 5. Zaakceptuj warunki Google.
 6. Zaloguj się na swoje główne konto Google. To pierwsze logowanie ustawia konto jako właściciela urządzenia.
 7. Włącz weryfikację dwuetapową, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Po zalogowaniu się na konto Chrome wszystkie zakładki i wszelkie inne zsynchronizowane dane przechowywane w chmurze zostaną pobrane na Chromebooka. W zależności od tego, czy korzystałeś wcześniej z Chromebooka, będzie to obejmować ustawienia urządzenia, ulubione, pliki, foldery i inne elementy, w zależności od konfiguracji.

Oto jak przygotować Chromebooka dla nowego właściciela. Jest tak prosty, jak większość zadań w ekosystemie Google i ułatwia utrzymanie bezpieczeństwa między urządzeniami. Mam nadzieję, że to pomoże!