Jak zmienić własność arkusza Google

Zmieniasz pracę i zastanawiasz się, co zrobić ze wszystkimi danymi w Arkuszach Google? Nie martw się. W tym popularnym programie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych istnieje sposób na zmianę właściciela.

Jak zmienić własność arkusza Google

Gdy tworzysz Arkusz Google, domyślnie jesteś właścicielem. Możesz jednak równie łatwo pozwolić komuś innemu korzystać z tego uprawnienia. W tym artykule pokażemy, jak to się robi.

Zmiana własności w Arkuszach Google

Kiedy tworzysz Arkusz Google, masz uprawnienia nie tylko do wyświetlania arkusza kalkulacyjnego, ale także do dodawania zmian, komentarzy, a nawet do całkowitego usunięcia. W sytuacji, gdy chcesz zmienić właściciela, oto co musisz zrobić:

 1. Otwórz żądany arkusz.
 2. Następnie zlokalizuj „Plik” w lewym górnym rogu arkusza.

 3. Pod przyciskiem „Plik” zobaczysz „Udostępnij”. Kliknij na to.

 4. Otworzy się „Udostępnij ludziom i grupom”. Zobaczysz listę osób, które mają dostęp do Arkusza Google.

 5. Znajdź osobę, którą chcesz być właścicielem arkusza.
 6. Po prawej stronie, obok ich nazwy, będziesz mógł wybrać różne opcje. Kliknij „Ustaw właściciela”.

 7. Pojawi się wyskakujące okienko z potwierdzeniem wprowadzonych zmian. Na koniec wybierz „Tak”, aby potwierdzić, a następnie kliknij „Gotowe”.

Otrzymasz wiadomość z informacją o przeniesieniu własności. Po wykonaniu wszystkich kroków odzyskanie własności nie będzie możliwe, chyba że nowy właściciel udzieli Ci pozwolenia. Jednak nadal będziesz mógł przeglądać i edytować zawartość arkusza.

Notatka: Musisz zachować szczególną ostrożność, ustanawiając kogoś właścicielem arkusza, ponieważ może on odebrać ci do niego dostęp.

Zmień własność Arkuszy Google

Ważne rzeczy przed zmianą własności

Jest kilka rzeczy, których nie będziesz w stanie zrobić po zmianie właściciela, więc zanim cokolwiek zrobisz, przeczytaj uważnie poniższe informacje.

Przede wszystkim nie będziesz mógł udostępniać Arkusza Google innym osobom. Tylko nowy właściciel będzie mógł to zrobić. Po drugie, opcja widoczności nie będzie dla Ciebie dostępna. Dlatego nie możesz zobaczyć, kto ma dostęp do tego konkretnego arkusza. Na koniec nie będziesz mógł przyznać współpracownikom uprawnień do edycji lub komentowania.

Z tych powodów zebraliśmy inne funkcje Arkuszy Google, które warto sprawdzić.

Inne uprawnienia dotyczące arkuszy Google

Jeśli zdecydujesz, że inni współpracownicy nie będą właścicielami arkusza, możesz przyznać im inne uprawnienia dotyczące Arkuszy Google, takie jak edytowanie i komentowanie.

Uprawnienie do edycji

Mając uprawnienia do edycji, inni użytkownicy Arkusza Google mogą edytować zawartość komórki i modyfikować ją do swoich potrzeb. Jest to zawsze zapisywane w historii zmian. Zawsze, gdy ktoś chce sprawdzić poprzednie zmiany, będzie mógł to zrobić. Oto jak możesz nadać uprawnienia do edycji:

 1. Otwórz arkusz.
 2. Następnie zlokalizuj „Plik” w lewym górnym rogu arkusza.

 3. Kliknij „Udostępnij” pod nim.

 4. Gdy pojawi się okno, dodaj adres e-mail użytkownika, któremu chcesz nadać uprawnienia do edycji.

 5. Teraz obok nazwy użytkownika możesz znaleźć różne uprawnienia.
 6. Kliknij „Edytor”.

 7. Następnie kliknij „Wyślij”.

Świetny! Przyznałeś teraz uprawnienia do edycji drugiemu użytkownikowi.

Uprawnienie do komentowania

Osoby, które mogą wyświetlać udostępniony im Arkusz Google, nie mają automatycznego uprawnienia do komentowania go. Często jednak chcesz dać użytkownikom uprawnienia do komentowania. Na szczęście jest to dość łatwy proces. Aby przyznać użytkownikowi tę funkcję, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz arkusz i pod „Plik” wybierz „Udostępnij”.

 2. Dodaj e-maile osób, którym chcesz przyznać uprawnienia do komentowania.

 3. Gdy je dodasz, zobaczysz menu rozwijane po prawej stronie, obok ich nazw.

 4. Wybierz „Komentarz”.

 5. Na koniec kliknij „Wyślij”.

Otóż ​​to! Teraz użytkownicy mają uprawnienie „Komentarz” i mogą komentować dane w arkuszu, bez ich zmiany.

Modyfikowanie uprawnień

Modyfikowanie uprawnień w Arkuszach Google jest przydatne, gdy chcesz nadać użytkownikom różne uprawnienia. Możesz to zrobić, wykonując te proste czynności:

 1. Znajdź dialog „Udostępnij ludziom i grupom”.
 2. Znajdź osobę, której uprawnienia chcesz zmienić.

 3. Obok ich nazwy zobaczysz menu rozwijane. Kliknij na to.
 4. Teraz wybierz nową opcję.

W ten sposób możesz zdecydować, czy ktoś ma uprawnienia do komentowania, edytowania lub po prostu przeglądania arkusza.

Znajdź to, co działa najlepiej dla Ciebie

Kiedy odchodzisz z pracy, na pewno zechcesz przenieść własność Arkuszy Google na kogoś innego. Dzięki temu mogą mieć pełny dostęp i cieszyć się wszystkimi związanymi z tym korzyściami.

Innym razem możesz ponownie rozważyć tę opcję i zdecydować się na przyznanie użytkownikowi uprawnień do edycji lub komentowania, ale nadal sam być właścicielem arkusza. Jeśli tak, wróć do tego artykułu, aby uzyskać wskazówki.

Czy korzystasz z którejś z funkcji opisanych powyżej? Którego używasz najczęściej i dlaczego? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.