Jak zmienić transakcję Venmo z prywatnej na publiczną?

Venmo to prosta usługa płatnicza, która pozwala na szybkie transakcje między ludźmi. Jest własnością PayPal i oferuje wygodny sposób na przelewanie środków pomiędzy przyjaciółmi i rodziną. Chociaż możesz używać aplikacji do płacenia za produkty i usługi osobom, których nie znasz, Venmo nie zachęca do tego. Nigdy nie możesz być zbyt pewien, czy dotrzymają obietnicy.

Jeśli chodzi o prywatność, Venmo pozwala na publiczne lub prywatne transakcje. Jeśli jest ustawiony jako publiczny, każdy, kto korzysta z aplikacji, może zobaczyć całą historię transakcji. Mając to na uwadze, dobrze jest wiedzieć, jak zmienić ustawienia prywatności.

Zmiana ustawień prywatności transakcji

Zanim przejdziesz dalej, upewnij się, że masz najnowszą wersję aplikacji. Aby sprawdzić, czy są jakieś nowe aktualizacje, odwiedź stronę aplikacji w Google Play lub Apple App Store, w zależności od używanego smartfona.

Dokonując każdej nowej płatności w Venmo, możesz zmienić ustawienia prywatności. Będąc na głównym ekranie płatności, naciśnij przycisk „Prywatność” w prawym dolnym rogu ekranu. Gdy to zrobisz, zobaczysz trzy dostępne opcje:

  1. Publiczny — dzięki temu transakcja jest widoczna dla każdego w Internecie.
  2. Znajomi – Transakcja będzie widoczna zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy, a także dla ich znajomych korzystających z Venmo.
  3. Prywatna — tylko odbiorca może zobaczyć Twoją płatność.

W zależności od tego, która z trzech opcji jest obecnie domyślną aplikacją, obok jej nazwy powinien pojawić się komunikat „(Twoja domyślna)”. Jeśli chcesz zmienić to ustawienie, przeczytaj poniższą sekcję.

Zmień transakcję Venmo z prywatnej na publiczną

Ustawianie domyślnego poziomu prywatności

Aby ustawić domyślne ustawienie prywatności dla wszystkich przyszłych transakcji, użyj w tym celu menu aplikacji. Niezależnie od wybranej opcji, dotyczy to również wszystkich Twoich wcześniejszych transakcji.

  1. Otwórz aplikację Venmo na swoim smartfonie.
  2. Na ekranie głównym dotknij ikony menu – trzy poziome linie w górnym rogu ekranu.
  3. Wybierz opcję „Ustawienia”.
  4. Dotknij „Prywatność”.
  5. W sekcji "Domyślne ustawienie prywatności" dotknij jednej z opcji: Publiczne, Przyjaciele lub Prywatne.
  6. Wróć do ekranu głównego.

Teraz, gdy wybrałeś domyślną prywatność dla swoich transakcji, możesz mieć pewność, że tak pozostanie. Aby mieć pewność, że tak jest, sprawdzaj ustawienia prywatności przy każdej aktualizacji aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ aplikacja może czasami przywrócić domyślne ustawienia prywatności, czyli „Publiczne”.

Transakcje publiczne są dokładnie takie – publiczne

Ustawienie Twoich transakcji na „Publiczne” pozwoli innym zobaczyć, kiedy dokonujesz płatności za pośrednictwem Venmo, a także opis, który dołączasz do każdej z nich. Jak każda sieć społecznościowa, ta aplikacja zachęca również do interakcji społecznościowych, publikując działania użytkowników w kanale aplikacji. Chociaż nikt nie może zobaczyć dokładnych kwot, które płacisz lub otrzymujesz, jeśli spojrzy na historię transakcji na Venmo, może rozpoznać określone wzorce.

Jak zmienić transakcję Venmo

Kiedy łączą twoje wzorce z twoją obecnością na innych platformach społecznościowych, prawie każdy może łatwo zrozumieć twój styl życia. Mogą szybko dowiedzieć się, dokąd idziesz, co robisz i co kupujesz. Używając odrobiny konwencjonalnej logiki, sądząc po opisach płatności, które zostawiasz, możliwe jest również przybliżone określenie średnich wydatków.

Ponieważ dane te są publiczne, każdy programista, który wie, jak korzystać z interfejsu API, może pobrać całe zestawy danych zawierające wszystkie transakcje ponad 40 milionów użytkowników Venmo. To bogactwo informacji może pozwolić im na określenie wzorców wydatków całych społeczności. Mogą wykorzystywać dane do kampanii marketingowych, a także do innych celów.

Na przykład Do Thi Duc, badacz prywatności z Berlina, zdołał zebrać wszystkie publiczne transakcje Venmo dokonane w 2017 roku. To oznacza łącznie ponad 200 milionów sprzedaży i zakupów. I każda z tych transakcji ma dołączony opis – obowiązkowe dane wejściowe, których Venmo wymaga od Ciebie, aby móc wysłać płatność.

Korzystając z tych danych, Do Thi Duc był w stanie dostrzec wzorce konkretnych osób. Na przykład jedna osoba miała ponad 900 płatności przychodzących związanych ze sprzedażą marihuany. I to tylko w 2017 roku. Inna osoba zapłaciła za fast food, alkohol, napoje gazowane i desery ponad 950 razy. Wyobraź sobie, że firma ubezpieczeniowa wykorzystała te dane do określenia ofert, które może zaoferować. To nie brzmi tak daleko idące.

Prywatność jest ważna

Mimo że Venmo uważa się za sieć społecznościową, ludzie mogą uznać udostępnianie historii transakcji w Internecie za trochę za dużo. Venmo jest w końcu usługą płatniczą, więc może dziwić, że domyślna prywatność Twoich transakcji to „Publiczna” po zainstalowaniu aplikacji.

Czy udało Ci się zmienić prywatność swoich transakcji? Którą opcję ustawiłeś jako domyślną? Podziel się swoimi doświadczeniami z Venmo w sekcji komentarzy poniżej.