Jak zmienić kanał Wi-Fi na najpopularniejszych routerach?

Większość ludzi ignoruje ustawienia Wi-Fi swojej sieci po wstępnej konfiguracji. Jednak domyślne kanały są zatłoczone, co często powoduje powolne połączenia Wi-Fi. Zmiana kanału Wi-Fi może poprawić wydajność i szybkość połączenia internetowego.

Jak zmienić kanał Wi-Fi na najpopularniejszych routerach?

Jeśli masz problem ze zmianą kanału Wi-Fi, czytaj dalej.

Zmiana kanału Wi-Fi na routerze

Przejdźmy do sprawy. Po pierwsze, oto jak zmienić kanał Wi-Fi na routerze:

  1. Znajdź adres IP routera (bramę domyślną) z tyłu lub w instrukcji routera. Możesz także wpisać „ipconfig” w wierszu polecenia. Wprowadź swój adres IP w przeglądarce internetowej na swoim komputerze. Będzie wyglądać podobnie do tego: 192.168.1.1.

  2. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło routera, aby się zalogować. Szczegóły znajdują się z tyłu routera, jeśli ich nie zmieniłeś. Domyślne dane uwierzytelniające to zwykle „admin”, a hasło to zwykle „hasło” lub „bezprzewodowe”.

  3. Uzyskaj dostęp do ustawień sieci bezprzewodowej lub ustawień zaawansowanych, w zależności od routera. W routerach D-Link musisz wybrać opcję Ręczna konfiguracja sieci bezprzewodowej. Kroki mogą się nieznacznie różnić dla różnych marek routerów, ale zasada jest taka sama.

  4. Następnie poszukaj kanału bezprzewodowego i zmień go na bardziej optymalny. Jeśli masz rozdzieloną sieć bezprzewodową dla połączeń 2,4 GHz i 5 GHz, zmień kanały na obu częstotliwościach.

  5. Zapisz zmiany i wyloguj się ze strony, jeśli dotyczy.

Znajdowanie optymalnego kanału Wi-Fi

Zmiana kanału Wi-Fi nie jest taka trudna, ale znalezienie optymalnego kanału jest trochę trudniejsze. Najpierw musisz zrozumieć, dlaczego zmieniasz kanał. Gdy konfigurujesz router po raz pierwszy, automatycznie połączy się on z najbardziej optymalnym kanałem Wi-Fi.

Jednak w większości przypadków ten kanał nie jest tak optymalny. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób wokół Ciebie może korzystać z tego samego kanału. Nie są one połączone z Twoją siecią, ale współdzielisz ten sam kanał Wi-Fi, co powoduje zakłócenia i powolne przesyłanie danych w Mb/s lub Mb/s.

Gdy zbyt wiele osób łączy się z tym samym kanałem (w Twojej sieci Wi-Fi), robi się tłoczno. Twoja wydajność w Internecie spada. Innymi słowy, szybkość przesyłania danych spada, a router nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Dlatego chcesz zmienić kanał Wi-Fi.

Możesz wypróbować kanały jeden po drugim ręcznie. Możesz także korzystać z aplikacji innej firmy, a wiele z nich jest dostępnych dla różnych urządzeń. Oto parę sugestii.

Użyj aplikacji innych firm, aby wykryć optymalne kanały Wi-Fi dla swojego routera

Wiele aplikacji może wykrywać lokalne kanały Wi-Fi i nie tylko, ale nie wszystkie z nich są niezawodne lub praktyczne. NetSpot to doskonała aplikacja do wyszukiwania kanałów dla użytkowników komputerów Mac i Windows.

Możesz skorzystać z siedmiodniowej wersji próbnej, aby znaleźć obecnie najbardziej optymalny kanał, ale musisz subskrybować lub wybrać wersję bezpłatną, jeśli chcesz nadal korzystać z aplikacji. Zostawimy to Tobie, ale wersja próbna wystarczy do wykonania zadania.

Jeśli korzystasz z Androida, możesz znaleźć wiele narzędzi Wi-Fi Analyzer w Sklepie Play. Wi-Fi Analyzer firmy farproc i WiFi Analyzer firmy olgor.com to świetne opcje i oba są bezpłatne.

kanały

Użytkownicy Apple mogą pobrać Network Analyzer firmy Techet. Aplikacja jest darmowa i nie zajmuje dużo miejsca.

pozwalać na

Powyższe narzędzia podają szczegółowe informacje o Twojej sieci Wi-Fi i oferują najlepsze kanały dla Twojego routera. Pamiętaj, że musisz przyznać im dostęp do swojej lokalizacji.

Po pobraniu najlepszego kanału Wi-Fi dla konkretnej konfiguracji wróć do pierwszej sekcji z instrukcjami, a następnie wybierz ten kanał w zaawansowanych ustawieniach Wi-Fi routera. Powinieneś od razu zobaczyć poprawę.

Testowanie kanału Wi-Fi

Po zastosowaniu zmian obejmujących nowy kanał Wi-Fi dla routera przejdź do trybu online i przetestuj prędkość pobierania i wysyłania.

Speedtest firmy Ookla to doskonała opcja sprawdzania szybkości przepustowości. Naciśnij duży "IŚĆ" pośrodku, a narzędzie obliczy Twoją aktualną prędkość Internetu (w Mb/s). Pamiętaj, że nigdy nie będziesz mieć szybkości połączenia, na którą się umówiłeś z dostawcą Internetu. Możesz zbliżyć się do maksymalnej prędkości swojego pakietu, ale tylko wtedy, gdy jesteś blisko bazy serwerów lub masz wyjątkowego dostawcę.

Ciesz się lepszym Wi-Fi z lepszym kanałem

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci uzyskać lepsze wrażenia z Wi-Fi w mgnieniu oka. Instrukcje z drugiej części artykułu powinny działać na wszystkich popularnych markach routerów, w tym D-Link, TP-Link, Asus, Google, Netgear i innych.

Czy udało Ci się poprawić prędkość swojego internetu poprzez zmianę kanału Wi-Fi? Czy znalazłeś nowy kanał ręcznie, czy korzystasz z aplikacji innej firmy?