Jak zmienić dźwięk uruchamiania systemu Windows 10?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego po włączeniu systemu Windows 10 nie słychać dźwięku uruchamiania, odpowiedź jest prosta. Dźwięk startowy jest domyślnie wyłączony. Jeśli więc chcesz ustawić niestandardową melodię do odtwarzania przy każdym włączeniu komputera, najpierw musisz włączyć opcję dźwięku startowego.

Jak zmienić dźwięk uruchamiania systemu Windows 10?

Przy każdej aktualizacji systemu aktualizowana jest również sekcja ustawień w panelu sterowania. Dlatego może to być mylące dla użytkowników, którzy jeszcze nie przyzwyczaili się do swojego nowego systemu Windows. Jedną z głównych różnic między Windows 10 a poprzednimi systemami operacyjnymi Microsoft Windows jest dźwięk uruchamiania, a raczej jego brak.

Ponieważ dźwięk uruchamiania jest automatycznie wyłączany, musisz najpierw wykonać kilka czynności, aby włączyć tę opcję. Po wykonaniu tych kroków będziesz mógł zmienić dźwięk uruchamiania systemu Windows 10.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wyłączyć opcję szybkiego uruchamiania, po czym będziesz mógł włączyć dźwięk startowy. Aby jednak zmienić dźwięk uruchamiania, musisz pobrać aplikację innej firmy. Pokażemy Ci, jak to zrobić, krok po kroku.

Wyłącz szybkie uruchamianie

Pierwszym krokiem do zmiany dźwięku uruchamiania systemu Windows 10 jest wyłączenie szybkiego uruchamiania. Szybki rozruch umożliwia dalsze działanie wszystkich programów i aplikacji, nawet po wyłączeniu komputera. Szybkie uruchamianie jest również powodem, dla którego opcja dźwięku startowego jest wyłączona.

Oto jak wyłączyć szybkie uruchamianie w systemie Windows 10:

 1. Kliknij ikonę lupy w lewym dolnym rogu ekranu.

 2. Wpisz „Panel sterowania” i kliknij go.

 3. Przejdź do „System i zabezpieczenia”.

 4. Przejdź do „Opcji zasilania”.

 5. Kliknij opcję „Wybierz, co robi przycisk zasilania” na lewym pasku bocznym.

 6. Przejdź do „Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne”.

 7. W „Ustawieniach wyłączania” znajdź „Włącz szybkie uruchamianie”.

 8. Kliknij pole, aby je wyłączyć.

 9. Wybierz „Zapisz zmiany”.

Notatka: Zaleca się ponowne uruchomienie komputera w tym momencie.

Włącz dźwięk uruchamiania systemu Windows

Teraz, gdy wyłączyłeś szybkie uruchamianie, następnym krokiem jest włączenie opcji dźwięku startowego. Tak to się robi:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w prawym dolnym rogu ekranu.

 2. Przejdź do „Dźwięki”.

 3. Na środku ekranu pojawi się nowa karta.
 4. Sprawdź „Odtwórz dźwięk startowy systemu Windows”.

To wszystko. Teraz za każdym razem, gdy włączysz komputer, usłyszysz dźwięk uruchamiania systemu Windows 10.

Innym sposobem otwarcia tej karty jest przejście do ikony szkła powiększającego w lewym dolnym rogu ekranu i wpisanie „Zmień dźwięki systemowe”.

Jak ustawić niestandardowy dźwięk jako dźwięk startowy systemu Windows 10?

Niestety, system Windows 10 umożliwia tylko włączanie i wyłączanie dźwięku uruchamiania, bez możliwości jego dostosowania. Aby ustawić niestandardowy dżingel jako dźwięk startowy systemu Windows 10, musisz zainstalować aplikację innej firmy.

Ta aplikacja nazywa się Startup Sound Changer. Możesz go pobrać i zainstalować w kilka chwil. Gdy to zrobisz, wykonaj poniższe czynności:

 1. Otwórz aplikację.

 2. Znajdź opcję „Zamień” i kliknij ją.

 3. Znajdź melodię, która ma być dźwiękiem startowym.

Notatka: Dźwięk musi być przechowywany w folderze C:\Windows\Media. Jeśli umieścisz go w innym folderze, system Windows nie będzie mógł go znaleźć.

Jeszcze jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że piosenka startowa musi być w formacie .wav, ponieważ system Windows 10 obsługuje tylko pliki audio Wave dla wszystkich dźwięków powiadomień. Jeśli preferowany utwór jest w formacie MP3, możesz go zmienić na tej stronie. Pozwoli ci to przekonwertować format pliku audio w kilka sekund.

Jak modyfikować pliki rejestru dźwięków startowych?

Gdy klikniesz prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w prawym dolnym rogu ekranu i przejdziesz do „Dźwięki”, zobaczysz listę o nazwie „Wydarzenia programu”. Na liście powinieneś zobaczyć "Logowanie do systemu Windows" i "Wylogowanie z systemu Windows", których możesz również użyć do zmiany dźwięku uruchamiania.

Jeśli jednak nie widzisz tych dwóch opcji na liście ustawień dźwięku, oznacza to, że musisz je włączyć za pomocą Edytora rejestru systemu Windows. Tak to się robi:

 1. Naciśnij przyciski „Windows i R” na klawiaturze.
 2. Pojawi się zakładka Uruchom.

 3. W oknie dialogowym wpisz „regedit”.

 4. Wybierz „OK”.
 5. Wklej „Komputer\HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\EventLabels\WindowsLogon” w polu wyszukiwania Edytora rejestru.

 6. Naciśnij klawisz „Enter” na klawiaturze.
 7. Znajdź plik „ExcludefromCPL” i kliknij go dwukrotnie.

 8. Pojawi się nowa karta o nazwie „Edytuj wartość DWORD (32-bitowa)”.
 9. W polu „Dane wartości” wpisz „0”.

 10. Kliknij „OK”.

Teraz możesz przystąpić do zmiany utworu startowego systemu Windows 10. Możesz to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika i przechodząc do „Dźwięki”. Tym razem będzie można znaleźć opcję „Logowanie do systemu Windows” na liście „Zdarzenia programu”.

Dostępna będzie teraz długa lista wstępnie ustawionych dźwięków uruchamiania. Możesz przewinąć w dół, aby znaleźć ten, który najbardziej Ci się podoba. Gdy skończysz, kliknij przycisk "Zastosuj", a następnie przycisk "OK". Następnym razem, gdy włączysz komputer; Twój ulubiony dżingel będzie grał.

Notatka: Przed wykonaniem któregokolwiek z tych kroków utwórz kopię zapasową rejestru komputera.

Możesz również użyć tej metody, aby skonfigurować lub zmienić dźwięk wylogowania. Wszystkie kroki będą takie same, z wyjątkiem tego, że musisz wkleić „Komputer\HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\EventLabels\WindowsLogoff” w polu wyszukiwania Edytora rejestru. Od tego momentu wykonaj te same kroki dla procesu uruchamiania dźwięku.

Dodatkowe często zadawane pytania

Co mogę naprawić, gdy nie odtwarza się dźwięk uruchamiania systemu Windows 10?

Jeśli dźwięk uruchamiania systemu Windows 10 nadal nie jest odtwarzany, nawet po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności, spróbuj wykonać jedną z następujących czynności:

• Zrestartuj swój komputer.

• Utwórz kopię zapasową rejestru komputera.

• Sprawdź, czy poprawnie zmodyfikowałeś rejestr komputera.

• Upewnij się, że dźwięk, którego chcesz użyć, znajduje się w folderze C:\Windows\Media.

• Upewnij się, że preferowany dźwięk jest w formacie .wav.

Jak włączyć dźwięk wylogowania z systemu Windows?

Włączenie dźwięku wylogowania odbywa się również w rejestrze systemu Windows. Oto, co powinieneś zrobić:

1. Aby otworzyć rejestr systemu Windows, kliknij ikonę lupy i wpisz „regedit”.

2. Kliknij „Otwórz” na liście opcji.

3. Wklej „HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\EventLabels.

4. Znajdź folder „Etykiety zdarzeń” na lewym pasku bocznym.

5. Kliknij folder „Wyjście systemu” na lewym pasku bocznym.

6. Kliknij dwukrotnie opcję „Wyklucz z CPL”.

7. Pojawi się folder o nazwie „Edytuj wartość DWORD (32-bitowa)”.

8. W polu „Dane wartości” wpisz „0”.

9. Wybierz „OK”.

Powtórz kroki 7-8 w folderze „Wylogowanie z systemu Windows” na lewym pasku bocznym (gdzie znalazłeś folder „Wyjście z systemu”).

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to ponownie uruchomić komputer. Przy następnym włączeniu przejdź do zakładki „Dźwięki”, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika. Znajdź „Wyjdź z systemu Windows” na liście „Zdarzenia programu”. Teraz możesz również zmienić piosenkę wylogowania.

Twoja ulubiona piosenka startowa może Cię teraz powitać

Teraz wiesz, jak włączyć, zmienić i dostosować utwór startowy systemu Windows 10. Wiesz również, jak to zrobić z piosenką wylogowania systemu Windows. Teraz możesz wybrać dowolną melodię, którą chcesz powitać za każdym razem, gdy włączasz komputer.

Czy kiedykolwiek zmieniłeś piosenkę startową systemu Windows 10? Czy użyłeś którejś z metod opisanych w tym przewodniku? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.