Jak sprawdzić, czy Twój telefon z Androidem jest sklonowany?

Klonowanie telefonu jest dość popularne w branży rozrywkowej. Producenci filmowi sprawiają, że wydaje się to jedną z najłatwiejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby szpiegować czyjeś działania. W rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ klonowanie telefonu nie jest łatwe.

Jak sprawdzić, czy Twój telefon z Androidem jest sklonowany?

Nie oznacza to jednak, że klonowanie telefonu jest niemożliwe, a w niektórych przypadkach nawet mało prawdopodobne, zwłaszcza że starsze telefony są bardziej podatne na klonowanie niż nowe. Oto, co musisz wiedzieć o działaniu klonowania, co może dla Ciebie oznaczać i jak sprawdzić, czy urządzenie zostało sklonowane.

Co to jest klonowanie telefonu?

Mówiąc najprościej, klonowanie telefonu polega na skopiowaniu tożsamości jednego urządzenia mobilnego w celu użycia go na innym. Chociaż istnieją trzy główne metody klonowania: AMPS, CDMA i klonowanie GSM, tylko ta ostatnia jest bardziej popularna.

klon

Klonowanie GSM polega na identyfikacji i skopiowaniu numeru IMEI, czyli międzynarodowego numeru identyfikacyjnego urządzenia stacji mobilnej. Jest to unikalny identyfikator, który można uzyskać poprzez hakowanie. Również w schematach klonowania GSM znajdziesz sprzętowe klonowanie karty SIM. W większości przypadków wymagałoby to fizycznego dostępu do karty SIM w celu wydobycia jej kodu K.

Chociaż klonowanie telefonów jest nielegalne w większości krajów, klonowanie telefonów może nadal być dobrze prosperującą branżą. Jednak ze względu na złożoność niektórych metod wykrywania, takich jak radiowy odcisk palca, bardzo niewielu użytkowników jest zagrożonych sklonowaniem swoich telefonów. Większość nowoczesnych smartfonów jest bardziej podatna na bezpośrednie hakowanie niż klonowanie.

Jak sprawdzić, czy Twój telefon został sklonowany?

Jeśli Twój telefon został sklonowany za pomocą bardzo podstawowej metody klonowania IMEI, możesz wykryć duplikat za pomocą oprogramowania do lokalizowania telefonu, takiego jak Znajdź mój iPhone (Apple) lub Znajdź mój telefon (Android).

  1. Zaloguj się na swoje konto.
  2. Użyj mapy, aby określić lokalizację telefonu.
  3. Sprawdź, czy nie ma innego lub zduplikowanego znacznika.

Jeśli widzisz więcej niż jedno urządzenie pingowane i wiesz, że masz tylko jeden telefon, możliwe, że drugie urządzenie jest sklonowaną wersją Twojego telefonu.

Inna metoda, która może zadziałać, polega na przejrzeniu wszystkich wydatków na rachunku. Jeśli znajdziesz rozbieżności, takie jak połączenia z numerami, których nie znasz, Twój telefon mógł zostać sklonowany. Nie musisz też czekać do końca miesiąca, aby to zrobić.

Jeśli skontaktujesz się ze swoim przewoźnikiem, możesz poprosić o wstępny rachunek i rozpocząć weryfikację wydatków. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy przestępcy klonują telefony w celu naliczenia opłat za rachunki. Niektóre po prostu klonują urządzenia i czekają na przesłanie lub odebranie poufnych informacji za pośrednictwem tekstu, informacji, które mogą wykorzystać w celu uzyskania korzyści pieniężnych.

Jak sprawdzić, czy używasz sklonowanego telefonu?

Łatwiej jest stwierdzić, czy używasz sklonowanego telefonu, niż stwierdzić, czy Twój telefon został sklonowany. Dlaczego ktoś miałby sprzedać ci sklonowany telefon? Cóż, powodów może być kilkadziesiąt, ale głównym zawsze będzie zysk.

Aby sprawdzić, czy używasz sklonowanego telefonu, możesz zacząć od zwrócenia szczególnej uwagi na przychodzące wiadomości tekstowe i połączenia. Zbyt wiele połączeń przychodzących i SMS-ów od nieznanych numerów i nieznanych nadawców może wskazywać, że nie jesteś jedynym właścicielem swojego telefonu i numeru.

Możesz również sprawdzić numery IMEI i seryjne online, na stronie producenta. Jeśli pasują, powinieneś być jedynym właścicielem tego telefonu. Jeśli występują rozbieżności, prawdopodobnie używasz sklonowanego lub przynajmniej fałszywego telefonu.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to sprawdzić jakość wykonania. Porównaj to z rozpakowanym telefonem tego samego modelu. Szukaj czegoś niezwykłego pod względem wagi, akcesoriów, istniejącego oprogramowania, wersji systemu operacyjnego i wydajności.

Jeśli Twój telefon nie działa tak dobrze, jak powinien lub jest lżejszy niż powinien, możesz mieć do czynienia ze sklonowanym telefonem. Kupowanie telefonów od niezweryfikowanych dostawców lub spoza Craigslist to tylko dwa sposoby, w jakie możesz skończyć ze sklonowanym telefonem w Twoich rękach.

android-logo

Klonowanie – mniejszy problem, ale nadal kłopotliwy

W dzisiejszych czasach nie ma zbyt wiele klonowania telefonów, ponieważ zarówno przewoźnicy, jak i producenci sprzętu opracowali bardziej zaawansowane metody zwalczania tego nikczemnego działania. Mając to na uwadze, po pomyślnym sklonowaniu telefonu możesz zostać potencjalnie narażony na szantaż, kradzież tożsamości itp.

Być może będziesz musiał zmierzyć się z faktem, że ustalenie, czy Twój telefon został sklonowany, może być niemożliwe. Istnieje wiele wyrafinowanych urządzeń do klonowania, które mogą nie pozostawiać żadnych śladów. Daj nam znać, co myślisz o klonowaniu telefonu, jak często myślisz, że to się dzieje i co myślisz o metodach zapobiegania.