Jak sprawdzić, czy Twój telefon z Androidem jest zrootowany?

Wiele osób chce rootować smartfony z Androidem, aby móc instalować różne aplikacje innych firm lub przezwyciężać pewne ograniczenia systemowe, zwykle nakładane przez producentów sprzętu i operatorów.

Chociaż niektóre telefony mogą być zrootowane, większość z nich nie. Istnieje kilka prostych i darmowych sposobów sprawdzenia, czy masz zrootowany telefon. W tym artykule znajdziesz trzy metody, dwie z nich niezawodne i jedną, która może być sytuacyjna, w zależności od modelu telefonu.

Co to jest rootowanie?

Nie mylić z jailbreakiem (na urządzeniach z systemem iOS), jest to metoda odblokowywania urządzenia z Androidem w celu przyznania użytkownikowi uprzywilejowanej kontroli lub dostępu roota. To trochę jak posiadanie uprawnień administratora w systemie operacyjnym Windows lub Linux.

Sprawdź w Ustawieniach

Pamiętaj, że ta metoda może nie działać na wszystkich telefonach z Androidem.

 1. Przejdź do ustawień.'

 2. Znajdź i dotknij „Informacje o telefonie”.

 3. Przejdź do „Stan”.

 4. Sprawdź „Stan urządzenia”.

Większość nowych smartfonów powinna mieć oficjalny status urządzenia. Oficjalny oznacza, że ​​oprogramowanie nie zostało naruszone, a urządzenie nie jest zrootowane.

Widząc tag niestandardowy w statusie urządzenia, zwykle oznacza to, że Twój telefon jest zrootowany.

Karta stanu urządzenia może się różnić w zależności od modelu. Dlatego jeśli widzisz oficjalny tag, zwykle najlepiej jest sprawdzić witrynę producenta i sprawdzić, czy telefon jest zrootowany, czy nie.

Użyj aplikacji root Checker

Aplikacja Root Checker to aplikacja innej firmy, którą można pobrać bezpłatnie z Google Play lub zapłacić za bardziej wyszukaną wersję Pro. Niezależnie od wybranej wersji, powinieneś być w stanie określić status dostępu root na swoim telefonie.

 1. Przejdź do Sklepu Play.
 2. Stuknij w pasek wyszukiwania.
 3. Wpisz „root checker”.

  sprawdzanie korzeni

 4. Stuknij w prosty wynik (bezpłatny) lub pro root checker, jeśli chcesz zapłacić za aplikację.
 5. Stuknij zainstaluj, a następnie zaakceptuj, aby pobrać i zainstalować aplikację.
 6. Przejdź do ustawień.
 7. Wybierz Aplikacje.
 8. Zlokalizuj i otwórz root Checker.
 9. Stuknij w przycisk „Rozpocznij”.
 10. Stuknij w „Zweryfikuj root”, gdy aplikacja określi model Twojego telefonu.

Aplikacja powinna zająć tylko kilka chwil, aby określić status dostępu root telefonu. Gdy się dowie, zostanie wyświetlony komunikat z wyraźnym stwierdzeniem, czy masz dostęp do roota, czy nie.

Użyj emulatora terminala

Aplikacja Terminal Emulator została zaprojektowana, aby zapewnić użytkownikom kompletny emulator terminala Linux na urządzeniach z systemem Android.

logo emulatora terminala

To dobry sposób na przećwiczenie używania poleceń lub pełne wykorzystanie różnych poleceń włączonych na zrootowanych telefonach.

emulator
 1. Przejdź do Sklepu Play.
 2. Dotknij paska wyszukiwania i wpisz „Emulator terminala”
 3. Stuknij Zainstaluj i zaakceptuj.
 4. Przejdź do Ustawień i znajdź aplikację Emulator terminala.
 5. Stuknij ikonę, aby otworzyć aplikację.
 6. W oknie terminala wpisz „su”, a następnie dotknij Szukaj lub Enter.

„su” to wiersz poleceń superużytkownika. Jeśli Twój telefon jest zrootowany, powinieneś zobaczyć, jak $ zamienia się w # w wierszu poleceń. Jeśli nie lub jeśli pojawi się błąd z „nie znaleziono polecenia”, oznacza to, że Twój telefon nie jest zrootowany.

Zwróć uwagę, że ani Emulator terminala, ani aplikacje Root Checker nie mogą zrootować urządzenia z Androidem. Istnieją inne aplikacje innych firm, które pozwalają to zrobić.

Zalety zrootowanego telefonu z Androidem

Istnieje kilka niebezpieczeństw związanych z rootowaniem telefonu z Androidem. Głównie dlatego, że gdy użytkownicy zaczynają przeglądać różne funkcje telefonu, może to spowodować całkowitą awarię systemu lub innymi słowy, możesz zablokować telefon, jeśli nie wiesz, co robisz.

Zwykle dzieje się tak, gdy użytkownicy próbują wycisnąć ze swoich telefonów zbyt dużą wydajność, przesuwając komponenty poza ich ograniczenia lub instalując nowe oprogramowanie układowe, które może nie być w pełni obsługiwane.

To powiedziawszy, istnieje również kilka znaczących korzyści, jeśli chodzi o posiadanie zrootowanego telefonu. Jeśli nie zadzierasz z podstawowymi procesami systemowymi, możesz zrobić wiele, aby dostosować i poprawić wydajność telefonu z innych obszarów.

Więcej kontroli

Wyobraź sobie zrootowany telefon z Androidem jako komputer stacjonarny. Możesz skonfigurować pulpit w dowolny sposób, o ile wszystkie komponenty są kompatybilne. Rootowanie może nawet zapewnić dostęp do podkręcania lub podkręcania procesora i komponentów GPU telefonu. Możesz zwiększyć wydajność lub ją wyciszyć, aby Twój telefon wolniej się starzał.

Więcej zalet to pełna kontrola aplikacji. Oznacza to możliwość tworzenia kopii zapasowych, przywracania, usuwania i dodawania wszystkiego, co chcesz, w tym edytowania aplikacji w partiach.

Możesz także usunąć niektóre niechciane i niepotrzebne procesy systemowe, które są wstępnie zainstalowane. Są one powszechnie określane jako bloatware. Tego typu procesy są podobne do procesów systemowych Windows i wstępnie zainstalowanych aplikacji, które pochłaniają dużą część zasobów, nie oferując użytkownikowi niczego wartościowego.

Więcej opcji dostosowywania

Jedną z najfajniejszych rzeczy związanych z posiadaniem zrootowanego telefonu jest poziom dostosowania, który można uzyskać w odniesieniu do wszystkiego, od motywów po animacje i wszystko pomiędzy, w tym ikony.

Większość smartfonów ma ograniczone opcje personalizacji. Na przykład nie możesz zmienić animacji ekranu ładowania na nierootowanych telefonach.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę odinstalować urządzenie z Androidem?

Absolutnie! Jeśli musisz wykonać aktualizację systemu, musisz najpierw odinstalować urządzenie. Na szczęście nie jest to zbyt trudne. Jeśli chcesz odinstalować swoje urządzenie, zapoznaj się z tym artykułem.

Czy mogę sprawdzić, czy mój telefon jest zrootowany bez aplikacji?

Tak. Możesz przejść przez ustawienia, jak pokazano powyżej, lub przeszukać szufladę aplikacji w poszukiwaniu aplikacji do rootowania. Te aplikacje są niezbędne do zrootowania telefonu.

Otwórz szufladę aplikacji na urządzeniu z Androidem i użyj paska wyszukiwania, aby wyszukać „SuperSu” „Dr. Fone” lub inna aplikacja do rootowania.

Nie zwariuj na punkcie dostępu do roota

Chociaż fajnie jest mieć zrootowany smartfon, na którym teoretycznie możesz robić, co chcesz, w porównaniu ze zwykłymi użytkownikami, najlepiej zachować ostrożność lub przynajmniej poinformować się, co powinieneś, a czego nie powinieneś zmieniać.

Jeśli masz jakieś wskazówki, jak poprawić wydajność, korzystając z uprawnień administratora, zostaw komentarz w sekcji komentarzy poniżej i nie zapomnij określić, dla jakiego modelu smartfona z Androidem te wskazówki dotyczą.