Jak sprawdzić rozmiar i twarz czcionki na stronie internetowej?

Niezależnie od tego, czy interesujesz się projektowaniem, czy po prostu podoba Ci się wygląd konkretnej witryny, wiedza, jakiego rodzaju czcionki używa witryna i jaki jest jej rozmiar, może pomóc Ci ją emulować lub używać we własnej witrynie. Istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć, a kilka z nich przedstawię tutaj. Jeśli więc chcesz sprawdzić rodzaj i rozmiar czcionki na stronie internetowej, czytaj dalej!

Jak sprawdzić rozmiar i twarz czcionki na stronie internetowej?

Przy dosłownie milionach czcionek znalezienie idealnej czcionki może zająć więcej czasu niż powinno. Kiedy natrafisz na dobry, musisz dowiedzieć się, co to jest właśnie tam i wtedy, w przeciwnym razie możesz go stracić na dobre. Jeśli jest szczególnie dobry, możesz go użyć we własnej witrynie internetowej, jako czcionki pakietu Office lub w systemie Windows, w zależności od rodzaju czcionki. Pamiętaj tylko, że niektóre czcionki są chronione prawami autorskimi i nie są dostępne do użytku publicznego.

Sprawdzanie typu i rozmiaru czcionki na stronie internetowej

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia rodzaju i rozmiaru czcionki na dowolnej stronie internetowej. Najłatwiejsza metoda korzysta z samej przeglądarki, podczas gdy inne używają narzędzi innych firm do identyfikowania zasobów strony. Omówię oba typy. Najpierw skupimy się na wbudowanej metodzie przeglądarki.

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy stronę, która Ci się podoba i wybierz Sprawdź element (Firefox), Sprawdzać (Chrom) lub F12Narzędzia deweloperskie (Krawędź). Menu przeglądarki Chrome
  2. Wybierać Inspektor (Firefox) lub Obliczona (Chrome) w nowych dolnych oknach i przewiń w dół w prawo, aż dojdziesz do Czcionka lub rozmiar czcionki. Powinien pokazywać rodzinę czcionek, konkretną używaną czcionkę, jej rozmiar, kolor i wszystko inne, co definiuje strona. Narzędzie inspektora Chrome

Różne CMS i różne projekty stron internetowych wyświetlają informacje o czcionkach na różne sposoby. Wypróbuj tę metodę na kilku stronach internetowych, a prawdopodobnie zobaczysz kilka różnych sposobów definiowania czcionek.

jak-sprawdzic-rodzaj-i-rozmiar-czcionki-na-witrynie-2

Narzędzia innych firm do identyfikacji typu i rozmiaru czcionki

Istnieje kilka dodatków innych firm, które działają jako wtyczki lub skryptozakładki i mogą identyfikować typy czcionek. Działają z większością przeglądarek, w tym Safari, więc powinieneś znaleźć coś, z czym możesz pracować bez większych problemów.

Firebug

Firebug był kiedyś narzędziem do debugowania tylko dla Firefoksa dla programistów. Stał się tak popularny, że jest teraz niezależny od przeglądarek i będzie działał z większością przeglądarek. Jest to niezwykle wszechstronne narzędzie, które może sprawdzić każdy element strony internetowej, w tym czcionkę.

  1. Po prostu zainstaluj dodatek w normalny sposób, zaznacz tekst na stronie, kliknij kartę HTML w programie Firebug, a następnie kliknij „Obliczone” po prawej stronie. Firebug powinien następnie podświetlić nazwę czcionki, rodzinę czcionek, rozmiar, wagę i wszystko, co musisz wiedzieć.

Należy jednak pamiętać, że Firebug został wycofany z 2017 roku. Starsze wersje nadal można pobrać, ale nie będą już aktualizowane, a Firebug prawdopodobnie straci swoją funkcjonalność wraz z ewolucją przeglądarek.

jak-sprawdzic-rodzaj-i-rozmiar-czcionki-na-witrynie-3

Jaka czcionka?

WhatFont to bookmarklet, który może identyfikować czcionki na stronach internetowych. Przeciągnij bookmarklet na pasek zakładek i użyj go, aby zidentyfikować prawie każdą czcionkę w dowolnym miejscu. Jest darmowy i bardzo prosty. Przejdź do strony internetowej, którą lubisz, kliknij bookmarklet i najedź kursorem na czcionkę, którą chcesz zidentyfikować. Pojawia się nad nim mała czarna ramka z informacją o czcionce.

Po zaktualizowaniu został on nawet zgodny z powiązanymi dodatkami.

Ponownie, w zależności od konfiguracji CMS lub sposobu zaprojektowania strony, będzie to albo prosta identyfikacja czcionki, albo pełne pole z rozmiarem, kolorem, wagą i tak dalej.

Istnieje wiele dodatków typu bookmarklet, które mogą identyfikować czcionki; WhatFont to tylko jeden z nich. Używasz jednego? Czy ten artykuł przekonał Cię do wypróbowania nowego? Daj nam znać poniżej.