Jak sprawdzić Fire Stick pod kątem złośliwego oprogramowania i wirusów?

W 2018 roku zaczęły krążyć plotki dotyczące podatności urządzeń Amazon TV i Fire Stick na ataki złośliwego oprogramowania i wirusów. Głównym winowajcą był robak wydobywający kryptowaluty o nazwie „ADB.miner”, który jest znany z atakowania smartfonów i tabletów z systemem Android. Niezależnie od tego w Internecie istnieje wiele rodzajów złośliwego oprogramowania, które atakują urządzenia z Androidem, które mogą łatwo zainfekować Fire TV Stick lub Fire TV Cube. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać Firestick lub Firecube pod kątem złośliwego oprogramowania i wirusów. Więc jak to robisz? W tym artykule wyjaśniono typowe objawy infekcji złośliwym oprogramowaniem, jak znaleźć infekcję, jak usunąć złośliwe oprogramowanie i jak zachować ochronę na karcie Fire TV Stick lub Fire TV Cube.

Jak sprawdzić Fire Stick pod kątem złośliwego oprogramowania i wirusów?

Typowe objawy infekcji Fire Stick

Na potrzeby tego artykułu przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się, gdy Twój Fire Stick zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem „ADB.miner” lub innym złośliwym oprogramowaniem. Objawy są prawie takie same.

Po pierwsze, Fire Stick staje się naprawdę wolny; ładowanie treści, przeglądanie menu lub wykonywanie podstawowych wyszukiwań zajmuje dużo czasu. W takim przypadku ogólnym zaleceniem jest sprawdzenie dostępności aktualizacji oprogramowania układowego i sprawdzenie szybkości Wi-Fi. Jeśli wszystko jest w porządku, prawdopodobnie twój Fire Stick jest zainfekowany.

Oprócz powolnej wydajności Fire Stick może ulec awarii, zawiesić się w trakcie odtwarzania lub uruchomić się ponownie znikąd. ADB.miner ma na celu uszkodzenie pełnej mocy obliczeniowej karty Fire Stick i może spowodować przegrzanie urządzenia. Wystarczy prosty test dotykowy, aby sprawdzić, czy wystąpił problem.

Ważna uwaga: Jeśli na karcie Fire Stick pojawi się aplikacja testowa z ikoną Androida, oznacza to, że urządzenie zostało zainfekowane przez ADB.miner.

sprawdź firestick pod kątem złośliwego oprogramowania i wirusów

Pierwsze kroki, które należy podjąć przed zeskanowaniem Firestick/kostki w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania

Jak wskazano, należy najpierw sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania układowego/oprogramowania, ponieważ przestarzały system operacyjny może również spowolnić działanie Fire Stick.

Uzyskaj dostęp do Ustawień z paska menu i przejdź w prawo do opcji Urządzenie. Wybierz Informacje, a następnie Wersja oprogramowania i wybierz „Sprawdź aktualizacje systemu”.

Jeśli to możliwe, pobierz i zainstaluj aktualizację, uruchom ponownie urządzenie i sprawdź, czy problem zniknął. Gdy Fire Stick jest zainfekowany, prawie niemożliwe jest dotarcie do okna Aktualizacje systemu i uruchomienie aktualizacji. Przeskakiwanie po menu staje się irytująco powolne, a pobieranie plików trwa wiecznie.

Aby wyeliminować Wi-Fi z równania, wykonaj test prędkości i zobacz, jak działa na innych gadżetach. Jeśli wystąpi problem z Wi-Fi, można to naprawić za pomocą prostego ponownego uruchomienia modemu / routera.

Jak zeskanować kartę/kostkę Fire Stick w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania?

Amazon Fire Stick ma wbudowaną opcję skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i wirusów, aby się ich pozbyć. Jednak może nie być domyślnie włączony, więc oto jak aktywować ochronę.

Uzyskaj dostęp do Ustawień, przejdź w prawo do menu Urządzenie i wybierz "Opcje programisty" w obszarze Urządzenie. Zarówno „debugowanie ADB”, jak i „Aplikacje z nieznanych źródeł” muszą być włączone. Te opcje automatycznie śledzą złośliwe oprogramowanie i usuwają je z Fire Stick.

złośliwe oprogramowanie i wirus

Jak zresetować Amazon Fire Stick lub Fire Cube?

Jeśli natywne oprogramowanie do skanowania zawiedzie, może być konieczne przywrócenie Fire Stick z powrotem do ustawień fabrycznych. Ta czynność usuwa wszystkie dane i ponownie instaluje oprogramowanie od zera. Następnie musisz ponownie skonfigurować Fire Stick, ale jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się upartych wirusów.

zresetuj do ustawień fabrycznych

Ponownie przejdź do Urządzenia, zejdź na dół menu i wybierz "Przywróć ustawienia fabryczne". Potwierdź swój wybór w wyskakującym okienku, a urządzenie zresetuje się za kilka minut. Możesz jednak uniknąć twardego resetu.

Korzystaj z aplikacji innych firm, aby sprawdzić Fire TV Stick/Cube pod kątem złośliwego oprogramowania

Narzędzia do złośliwego oprogramowania innych firm zapewniają środki do identyfikacji potencjalnych zagrożeń w aplikacjach na karcie Fire TV Stick lub Fire Cube. Funkcjonalność większości aplikacji zabezpieczających jest ograniczona, ponieważ Firestick nie jest natywnym systemem operacyjnym Android z pełną funkcjonalnością Google. Jednak wiele z nich dostarcza podstawowe procesy, z lub bez w pełni funkcjonalnego graficznego interfejsu użytkownika (GUI).

Aby uzyskać oprogramowanie do usuwania złośliwego oprogramowania, musisz najpierw zainstalować aplikację Downloader.

Jak zainstalować Downloader na Fire TV Stick/Fire Cube?

 1. Iść do "Szukaj" na Firestick, a następnie wpisz „pobieracz”, następnie wybierz „Pobieracz” miniatura z listy.
 2. Wybierz „Pobierz”, aby zapisać instalację na Firestick lub Fire Cube.
 3. Po zakończeniu pobierania wybierz „Otwórz”, aby rozpocząć proces instalacji.
 4. Wybierz „Zezwól”, gdy pojawi się prośba o dostęp do zdjęć, multimediów i plików.
 5. Wybierz „OK” w „Przewodniku szybkiego startu”.

Jak zainstalować VirusTotal na Fire TV Stick/Fire Cube

VirusTotal nie jest aplikacją antywirusową/antymalware, ale zgłasza zainfekowane aplikacje, dzięki czemu można je usunąć ręcznie. VirusTotal wykorzystuje ponad 70 skanerów antywirusowych i usługi blokowania adresów URL/domeni zapytania wiele baz danych dostawców w celu uzyskania aktualnych informacji na temat infekcji i potencjalnych zagrożeń oraz uzyskuje rozwiązania antywirusowe, takie jak listy blokowania od różnych dostawców zabezpieczeń.

Notatka: VirusTotal obsługuje programistów innych firm. Użyta tutaj aplikacja to aplikacja mobilna opracowana/przesłana przez Funnycat w Sklepie Playi jest obsługiwany przez VirusTotal.

 1. Uruchom wcześniej zainstalowaną aplikację „Downloader”.
 2. Na ekranie „Strona główna” wprowadź “bit.ly/virtota” w polu URL i wybierz "Iść."
 3. Przewiń stronę w dół i wybierz "Ściągnij" aby pobrać plik APK TotalVirus.
 4. Na wyświetlonym ekranie instalacji Androida wybierz "Zainstalować."
 5. Po pomyślnej instalacji wybierz "Gotowe," zamknięte." Musisz kontynuować przed otwarciem aplikacji.
 6. Pojawi się „Ekran stanu” programu do pobierania. Wybierać "Kasować" usunąć plik instalacyjny APK, aby zaoszczędzić cenne miejsce. Zignoruj ​​opcję "Zainstaluj" - jest już zainstalowana.
 7. W oknie potwierdzenia wybierz "Kasować" aby kontynuować proces usuwania APK.
 8. Wróć do ekranu głównego i wybierz „Uruchamianie aplikacji”.
 9. Wybierz „Suma wirusów” Miniaturka.
 10. wciśnij "Wybierać" na pilocie Firestick, aby uruchomić opcję „Skanuj” — nie zostanie ona podświetlona ze względu na ograniczenia funkcjonalności, ale zostanie aktywowana.
 11. Pojawi się wyskakujące okienko z informacją, że część analityczna aplikacji nie może działać bez Usług Google Play. Wybierać "OK" kontynuować.
 12. VirusTotal skanuje aplikacje i wyświetla listę stanów. Po lewej stronie każdego wpisu pojawia się zielone kółko z zaznaczeniem dla bezpiecznych aplikacji, a czerwony „X” dla potencjalnie zainfekowanych aplikacji.
 13. Wróć do ekranu „głównego” i usuń/odinstaluj wszystkie aplikacje, które pojawiły się jako zagrożenie.

Jak korzystać z aplikacji „Filelinked” na Fire TV Stick/Fire Cube

****Obecnie niedostępne****

****Zostawiono tutaj tylko w celach informacyjnych****

Po zainstalowaniu Downloader wpisz „//get.filelinked.com” i wybierz „Idź”, aby pobrać APK. Po zainstalowaniu Filelinked wybierz „Otwórz” w prawym dolnym rogu i wprowadź kod, aby uruchomić aplikację (kod powinien być 22222222). Następnie będziesz musiał podać kod PIN, który zwykle wynosi 0000, a także link, w którym możesz uzyskać kod PIN.

Po odblokowaniu funkcji Filelinked pobierz i zainstaluj programy Norton Security i CM Lite. Oprócz tych aplikacji będziesz także potrzebować Przełącznika myszy (dla Firesticks) i Ustaw orientację, aby pomóc Ci korzystać z aplikacji antywirusowych. Przed skanowaniem w poszukiwaniu wirusów upewnij się, że włączono/uruchomiono aplikacje Ustaw orientację i Przełączanie myszy.

Amazonka Firestick

Uruchom program Norton Security, skonfiguruj go i wykonaj skanowanie. Jeśli oprogramowanie znajdzie zainfekowane pliki, usuń je z urządzenia. Następnie możesz uruchomić CM Lite, aby zwolnić trochę miejsca na Fire Stick i pozbyć się innych uszkodzonych plików.

Notatka: Wszystkie sugerowane aplikacje są dostępne za pośrednictwem „Filelinked” i mogą wyglądać nieco dziwnie po uruchomieniu z powodu braku usług Google Play i natywnego systemu operacyjnego Android. Ale "Ustaw orientację" i "Przełączanie myszy" szybko naprawiają wygląd, dzięki czemu nie będziesz mieć trudności z korzystaniem z aplikacji.

Podsumowując, używanie oprogramowania chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami na kostce Firestick lub Fire może być trudne ze względu na inny niż natywny system operacyjny Android. Nie musisz się jednak zbytnio martwić o infekcje urządzeń, chyba że zainstalujesz niezweryfikowane oprogramowanie i pliki APK. Ale nawet jeśli pojawi się problem, powinieneś być w stanie szybko go naprawić.