Jak sprawdzić, jaką kartę graficzną masz w systemie Windows 10?

Twoja karta graficzna jest niezbędnym elementem sprzętu komputera. Jeśli chcesz zagrać w jakąkolwiek grę wideo, przekonasz się, że Twoja karta graficzna jest jedną z najważniejszych specyfikacji dla każdej gry, w którą chcesz zagrać, obsługując prawie wszystkie efekty wizualne widoczne na ekranie. Wydajne karty graficzne są równie ważne przy edycji wideo, ponieważ renderowanie i rdzenie CUDA są zasilane przez kartę graficzną wewnątrz komputera.

Jak sprawdzić, jaką kartę graficzną masz w systemie Windows 10?

Większość gier i programów Windows zawiera szczegółowe informacje o karcie graficznej w wymaganiach systemowych i może być konieczne sprawdzenie, jaką kartę graficzną posiadasz, aby sprawdzić, czy spełnia ona wymagania.

Niezależnie od tego, czy nie masz pewności co do dedykowanych czy zintegrowanych kart graficznych, ilości pamięci VRAM na karcie dedykowanej lub producenta, który stworzył Twoją kartę, łatwo to sprawdzić — nawet bez otwierania laptopa, komputera stacjonarnego lub tabletu. Przyjrzyjmy się, jak znaleźć informacje o karcie graficznej w systemie Windows 10.

Uwaga: niektóre urządzenia, takie jak wybrane modele Macbooków Pro, mają zintegrowane i dedykowane procesory graficzne (jednostki przetwarzania graficznego), które są używane zamiennie w zależności od tego, co robisz.

Wyszukiwanie informacji o karcie graficznej w systemie Windows 10

Wyszukiwanie karty graficznej w systemie Windows 10 jest łatwe i można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od tego, ile informacji chcesz się dowiedzieć o karcie.e

Nasza pierwsza metoda korzysta z wbudowanego narzędzia diagnostycznego DirectX systemu Windows, za pomocą którego można odczytać informacje o systemie komputera, jednocześnie wyszczególniając informacje o komponentach DirectX w systemie. Dla tych, którzy nie wiedzą, DirectX to interfejs API systemu Windows do obsługi treści multimedialnych, w tym wideo i gier na Twojej platformie.

Nasza druga metoda wykorzystuje zewnętrzne narzędzie programowe, GPU-Z, do odczytywania informacji z urządzenia, często oferując więcej informacji z dodatkowym kosztem instalacji oddzielnej aplikacji.

Używanie narzędzia diagnostycznego DirectX do identyfikowania informacji o GPU w systemie Windows 10

Aby znaleźć więcej szczegółów na temat twojego GPU, możesz użyć wbudowanego w Windows narzędzia diagnostycznego DirectX, które jest używane do odczytywania informacji systemowych twojego komputera.

Uruchomienie narzędzia diagnostycznego DirectX jest stosunkowo proste. Aplikacja działa we wszystkich wersjach systemu Windows 10, więc możesz uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem menu Start, niezależnie od komputera. DirectX to również dość stary standard, więc powinieneś go znaleźć w starszych wersjach systemu Windows, takich jak 7, 8 i 8.1. Oto jak uzyskać dostęp do swoich informacji.

  1. Zacznij od zlokalizowania klawisza Windows w lewym dolnym rogu. Kliknij go myszą i wpisz "Uruchomić" po otwarciu menu Start.

  2. Po otwarciu „Uruchom” na pulpicie wpisz „dxdiag” w pole tekstowe i kliknij "OK." Jeśli przed uruchomieniem aplikacji pojawi się okienko z monitem „Tak” lub „Nie” o uruchomieniu „Narzędzia diagnostycznego”, naciśnij "Tak."

  3. Po załadowaniu narzędzia diagnostycznego DirectX zobaczysz kilka oddzielnych kart wraz z dużą ilością informacji o systemie, w tym o producencie płyty głównej, ilości pamięci w komputerze itp.
  4. Wybierz zakładkę „Ekran”.
  5. Zobaczysz wszystkie ogólne informacje o bieżących preferencjach wyświetlania systemu, w tym kartę graficzną, markę i model, ilość pamięci VRAM (RAM wideo) oraz bieżącą rozdzielczość przesyłaną przez urządzenie.

  6. Dla każdego, kto ma w swoim systemie dwie karty graficzne (zintegrowane i dedykowane), w oknie będą otwarte dwie karty "Wyświetlanie".

  7. Niezależnie od tego, czy chcesz wymienić kartę, znaleźć obsługiwane oprogramowanie dla swojego urządzenia, czy po prostu szukasz ogólnych informacji o sprzęcie, informacje na karcie „Wyświetlanie” są zazwyczaj wszystkim, czego potrzebujesz.

Używanie TechPowerUp GPU-Z do identyfikowania informacji o GPU w systemie Windows 10

GPU-Z (znany również jako TechPowerUp GPU-Z) to bezpłatne narzędzie, więc nie martw się, że musisz płacić za korzystanie z aplikacji na swoim urządzeniu.

Zamiast tego będziesz mógł użyć programu, aby dowiedzieć się o wiele więcej o karcie graficznej komputera, niż wiedziałeś wcześniej. Zacznij od przejścia na tę stronę, aby pobrać narzędzie.

GPU-Z może dostarczyć nam dodatkowych informacji o Twojej karcie graficznej, więc jeśli szukasz konkretnej informacji — szybkości zegara, wersji BIOS-u, daty wydania procesora lub czegokolwiek innego — oto jak to zrobić Zrób to.

  1. Pobierz GPU-Z i zainstaluj go. Wybierz pomiędzy standardową wersją GPU-Z a motywem ASUS ROG (Republic of Gamers). Obie aplikacje wykonują to samo podstawowe zadanie.

  2. Uruchom GPU-Z, a następnie wybierz standardową wersję GPU-Z lub programu tematycznego ASUS ROG (Republic of Gamers, linia sprzętu ASUS dla graczy).

  3. Na pierwszy rzut oka ta aplikacja zawiera mnóstwo informacji, z którymi możesz nie wiedzieć, co zrobić. Wybierz "Karta graficzna" zakładka, aby wyświetlić szczegóły GPU.

  4. Jeśli nie wiesz, co coś oznacza, możesz najechać kursorem na pola wprowadzania tekstu w każdej części aplikacji, aby uzyskać więcej informacji.

  5. Na koniec możesz również użyć rozwijanej listy GPU u dołu aplikacji, aby przełączać się między informacjami o karcie, jeśli Twój komputer ma dwie karty graficzne.

Zrozumienie sekcji GPU-Z

  • Przycisk wyszukiwania: Kliknięcie tego spowoduje uruchomienie przeglądarki w celu załadowania strony na określonej karcie graficznej wraz z obrazem urządzenia, datami wydania i mnóstwem innych informacji. Wiele z nich jest pokazywanych w GPU-Z, ale jeśli chcesz wysłać lub udostępnić komuś informacje o karcie graficznej, baza danych kart graficznych TechPowerUp jest niezawodna i łatwa do udostępniania.
  • Nazwa: Spowoduje to wyświetlenie ogólnej nazwy karty graficznej (na poniższym zrzucie ekranu wyświetla Nvidia GeForce GTX 970). Jednak to nie wyświetli marki twojej karty graficznej (jest to znane jako poddostawca w GPU-Z).
  • Technologia: Pokazuje rozmiar i strukturę twojego GPU, mierzone w nm (nanometrach). Im mniejszy chip, tym mniej ciepła generowanego przez GPU.
  • Data wydania: Oryginalna data wydania konkretnej karty graficznej.
  • Pośrednik: Producent, który stworzył Twoją kartę (ASUS, EVGA itp.).
  • Typ i rozmiar pamięci: Typ i generacja pamięci dedykowanej zawartej w karcie graficznej (VRAM). Rozmiar jest pokazany poniżej typu, podany w MB (megabajtach). Im więcej pamięci VRAM, tym mocniejszy chip.
  • Prędkości zegara: Jest to prędkość, z jaką ma działać twój GPU. Można je zwiększyć i przetaktować, w zależności od karty i urządzenia, więc zobaczysz tutaj również informacje o prędkościach zegara turbodoładowania. Są one mierzone w MHz (megaherc).

***

Wiedza o tym, jak wyszukiwać informacje o GPU, może być wygodnym narzędziem, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa Twój komputer lub chcesz zaktualizować lub rozwiązać problem z kartą graficzną. Nawet jeśli chcesz dowiedzieć się, czy potrafisz biegać Cyberpunk 2077 na komputerze z przyjemnością dowiesz się, że system Windows 10 ma wbudowane informacje graficzne.

Oczywiście GPU-Z może pomóc Ci poznać tajniki działania Twojego urządzenia. Ponieważ karty graficzne są tak samo ważne dla działania komputera, jak one same, wiedza o tym, jak wyszukiwać informacje na karcie, jest jedną z najcenniejszych wskazówek. Tak więc, niezależnie od tego, czy rozwiązujesz problemy z komputerem, czy kupujesz nowe gry podczas kolejnej wyprzedaży Steam, z przyjemnością dowiesz się, gdzie znaleźć informacje o GPU.