Jak sprawdzić, czy sterowniki są aktualne?

Prawdopodobnie już wiesz, jak ważne są aktualizacje oprogramowania. Podobnie jak aktualizacja aplikacji i systemu operacyjnego na smartfonie, aktualizacja sterowników na komputerze jest ważna, aby mieć pewność, że każda z jego części działa poprawnie i w pełni wykorzystuje swój potencjał. Jest to szczególnie ważne na przykład w przypadku karty graficznej, ponieważ aktualizacje sterowników zwykle znacznie poprawiają wydajność gry. Skontaktuj się z nami, aby zobaczyć, jak sprawdzić, czy sterowniki wymagają aktualizacji.

Sprawdzanie aktualizacji sterowników w systemie Windows

Aktualizacja systemu Windows

Począwszy od systemu Windows 7, system Windows naprawdę przyspieszył swoją grę dzięki usłudze Windows Update. Pomaga nie tylko w aktualizacjach wydawanych dla samych systemów operacyjnych, ale może również pomóc w aktualizacji sterowników urządzeń.

W systemie Windows 10 ta usługa jest domyślnie włączona i nie można jej wyłączyć, ale nadal możesz sprawdzić, czy pominęła aktualizację, wykonując następujące czynności:

 1. Otwórz menu Start, klikając przycisk „Start”.

 2. Gdy otworzy się menu Start, wpisz „Windows Update”. Aplikacja wyszukiwania pojawi się zamiast menu Start, gdy tylko zaczniesz pisać.

 3. Otwórz "Ustawienia Windows Update".

 4. Kliknij przycisk „Sprawdź aktualizacje” i sprawdź, czy wymagana jest interwencja użytkownika.

 5. Jeśli Windows Update zdoła znaleźć nowe aktualizacje, pojawi się przycisk „Zainstaluj teraz”. Kliknij go, jeśli chcesz je natychmiast zainstalować.

W systemie Windows 7 aplikację Aktualizacje systemu Windows można znaleźć w Panelu sterowania, do którego można uzyskać dostęp z menu Start. W systemie Windows w wersjach 8 i 8.1:

 1. Uzyskaj dostęp do menu paneli, przesuwając kursor do samego końca ekranu.
 2. Wybierz „Ustawienia”.
 3. Kliknij „Zmień ustawienia komputera”.
 4. W systemie Windows 8 znajdź kartę „Windows Update”. W systemie Windows 8.1 wyszukaj „Aktualizacja i odzyskiwanie”, a następnie upewnij się, że wybrana jest opcja „Windows Update”.
 5. Kliknij „Sprawdź teraz aktualizacje” („Sprawdź teraz” w systemie Windows 8.1).
 6. Wybierz aktualizacje, które chcesz zainstalować, a następnie kliknij przycisk „Zainstaluj”.

Menadżer urządzeń

Innym dobrym sposobem sprawdzenia, czy sterowniki urządzeń są aktualne bez konieczności instalowania oprogramowania innych firm, jest użycie Menedżera urządzeń. Aby znaleźć go w wersjach Windows 8.1 i 10, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk „Start” i wybierz „Menedżer urządzeń”. Musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu w systemie Windows 8, aby znaleźć Menedżera urządzeń. W systemie Windows 7 otwórz Panel sterowania z menu Start i znajdź go na liście. Na szczęście reszta procedury jest dokładnie taka sama we wszystkich tych wersjach systemu Windows:

 1. W Menedżerze urządzeń kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie, które chcesz sprawdzić.

 2. W poniższym menu podręcznym kliknij "Aktualizuj sterownik".

 3. Pojawi się nowe okno. Kliknij „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”, aby sprawdzić, czy system Windows może znaleźć nowszy sterownik dla Twojego urządzenia.

  Uwaga: druga opcja „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” nie jest używana tak często. Możesz go użyć, jeśli pobrałeś instalację sterownika z Internetu, ale nawet wtedy łatwiej jest zainstalować go samodzielnie, uruchamiając plik wykonywalny.

 4. Poczekaj chwilę, aż system Windows zgłosi się z powrotem. Jeśli sterowniki Twojego urządzenia są aktualne, po prostu Cię o tym powiadomi. Jeśli nie, zapyta, czy chcesz zaktualizować sterowniki.

Jeśli nadal masz problemy ze swoimi sterownikami, np. są już zaktualizowane, ale nadal uważasz, że nie działają poprawnie, możesz spróbować odinstalować sterowniki lub wycofać:

 1. W Menedżerze urządzeń kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie, które chcesz sprawdzić.

 2. W poniższym menu podręcznym kliknij "Właściwości".

 3. Pojawi się okno z właściwościami urządzenia, pokazujące również stan urządzenia. Nie zapomnij również sprawdzić wszelkich przydatnych informacji.

 4. Przejdź do zakładki „Sterownik”.

 5. Wybierz, co chcesz zrobić ze sterownikiem urządzenia. Spróbuj skorzystać z opcji „Przywróć sterownik”, aby sprawdzić, czy pomaga powrót do poprzedniej wersji. Jeśli to się nie powiedzie, rozważ odinstalowanie urządzenia, ale jest to zaawansowana akcja. Istnieje szansa, że ​​system Windows nie zainstaluje wymaganego sterownika automatycznie, w takim przypadku będziesz musiał sam go poszukać.

Aktualizowanie sterowników urządzeń na komputerze Mac

Instalowanie sterowników urządzeń na komputerze Mac jest dość proste, o ile Mac nie blokuje niektórych plików instalacyjnych:

 1. Kliknij przycisk Apple w lewym górnym rogu. Otworzy się menu Apple.
 2. W rozwijanym menu wybierz „App Store…”
 3. Upewnij się, że wybrana jest zakładka „Aktualizacje”.
 4. Zauważysz przyciski "Aktualizuj wszystko" i "Aktualizuj", jeśli istnieją sterowniki wymagające aktualizacji. Sprawdź, czy chcesz zaktualizować wszystkie sterowniki naraz, czy też chcesz zainstalować tylko niektóre z nich.
 5. Poczekaj, aż komputer zainstaluje sterowniki. Najprawdopodobniej będziesz musiał ponownie uruchomić komputer, aby aktualizacje zaczęły obowiązywać.

Jeśli Mac blokuje plik instalacyjny, mówiąc, że nie został pobrany z Mac App Store, po prostu kliknij „OK”, a następnie wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij przycisk Apple w lewym górnym rogu, aby otworzyć menu Apple.
 2. Wybierz „Preferencje systemowe”.
 3. Wybierz „Bezpieczeństwo i prywatność”.
 4. W lewym dolnym rogu okna, które się pojawi, kliknij ikonę blokady.
 5. Jeśli zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła, zrób to, a następnie kliknij "Odblokuj".
 6. Znajdź wiadomość, która mówi, że pobrana aplikacja została zablokowana i kliknij przycisk „Otwórz mimo to”, który znajduje się obok niej.
 7. Pojawi się kolejne nowe okno z pytaniem, czy chcesz otworzyć program, który pobrałeś z Internetu. Potwierdź swoją decyzję, klikając „Otwórz”.

Zadbaj o swoje oprogramowanie

Istnieje wiele zgłoszonych przypadków aktualizacji sterowników, które są zarówno dobre, jak i złe dla konkretnego komputera, więc ostatecznie to od Ciebie zależy, czy chcesz to zrobić. Jest to jednak najczęstszy zalecany sposób postępowania w przypadku problemów ze sprzętem i oprogramowaniem, więc miej to na uwadze.

Jak myślisz o aktualizowaniu sterowników i systemu operacyjnego? Czy poleciłbyś innym, aby trzymali je w ryzach? Czemu? Dlaczego nie? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.