Jak sprawdzić częstotliwość pamięci RAM?

Pamięć RAM (Random Access Memory) wraz z płytą główną, procesorem, kartą graficzną i typem dysku twardego to podstawowe czynniki sprzętowe w komputerach.

Jak sprawdzić częstotliwość pamięci RAM?

Wybierając komputer, ludzie zwykle skupiają się na: ilość oferowanej pamięci RAM. Im więcej masz pamięci RAM, tym więcej rzeczy twój komputer będzie mógł robić jednocześnie. Ale co z częstotliwością RAM (prędkość)? Oto więcej na ten temat.

Sprawdzanie częstotliwości pamięci RAM w systemie Windows

Aby sprawdzić częstotliwość pamięci RAM na urządzeniach z systemem Windows, możesz użyć Menedżera zadań lub wiersza polecenia. Oba działają identycznie, niezależnie od wersji systemu Windows.

Menadżer zadań

Istnieje wiele sposobów na uruchomienie Menedżera zadań. Najprostszym z nich jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pasku zadań i wybranie Menadżer zadań z wyświetlonego menu. Alternatywnie możesz użyć Windows+X polecenie, aby otworzyć to menu.

Alternatywnie możesz użyć Ctrl+Alt+Usuń Komenda. Albo otworzy menu, które pozwala zablokować komputer, przełączać użytkowników i tak dalej. Na liście zobaczysz również opcję Menedżera zadań. Kliknij go, aby otworzyć Menedżera zadań.

sprawdź częstotliwość RAM

Skrót klawiaturowy, który przeniesie Cię bezpośrednio do Menedżera zadań, jest mniej znany Ctrl+Shift+Esc Komenda.

Po uruchomieniu Menedżera zadań przejdź do Wydajność patka. Na liście po lewej stronie zobaczysz różne wpisy, takie jak procesor, pamięć, dysk 0, Wi-Fi, GPU i tak dalej. Wybierać Pamięć. Powinien to być drugi wpis na liście. Następnie w Pamięć w oknie, które pojawi się po prawej stronie ekranu Menedżera zadań, zobaczysz wpis Szybkość. Ta liczba wskazuje prędkość (częstotliwość) modułu pamięci RAM.

Wiersz polecenia

Podobnie jak Menedżer zadań, możesz uzyskać dostęp do wiersza polecenia na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym byłoby kliknięcie prawym przyciskiem myszy paska Start. Możesz także użyć Wygraj+X Komenda. Jednak w niektórych wersjach systemu Windows nie znajdziesz w ten sposób wiersza polecenia. Alternatywna opcja PowerShell będzie istnieć, ale nie będziesz mógł użyć tych samych poleceń, aby znaleźć częstotliwość pamięci RAM.

Innym sposobem uruchomienia wiersza polecenia byłoby kliknięcie lewym przyciskiem myszy Początek, wyszukując „Wiersz polecenia” i naciskając Wchodzić. Że należy to zrobić. Ewentualnie naciśnij Windows+R na klawiaturze, aby otworzyć Uruchomić funkcja, wpisz „cmd”i hit Wchodzić.

Po otwarciu wiersza polecenia użyj następującego polecenia, aby dowiedzieć się o częstotliwości pamięci RAM: „wmic MEMORYCHIP pobierz BankLabel, Capacity, DeviceLocator, MemoryType, TypeDetail, Speed”. Alternatywnie możesz użyć „Pełna lista pamięci wmic" Komenda. Zauważ, że to polecenie działa również w PowerShell.

Sprawdzanie częstotliwości pamięci RAM w systemie macOS

Istnieją również dwa sposoby sprawdzenia częstotliwości pamięci RAM na komputerach Apple. To wszystko jest całkiem proste, jak większość rzeczy na komputerach z macOS.

O tym Macu

Najprostszym sposobem sprawdzenia częstotliwości pamięci RAM komputera jest użycie O tym Macu menu. Aby wyświetlić to menu, kliknij jabłko logo znajdujące się w lewej górnej części ekranu. W tym menu znajdź i wybierz O tym Macu. W wyskakującym menu zobaczysz pięć kart: Przegląd, Wyświetlacze, Pamięć, Wsparcie i Serwis. Wybierz Przegląd patka.

Zobaczysz listę głównych komponentów sprzętowych komputera. Pod Pamięć, zobaczysz wszystkie specyfikacje swojej pamięci RAM. Na przykład, "8 GB 1600 MHz DDR3.”

Pożytek

Alternatywną metodą sprawdzenia częstotliwości pamięci RAM jest menu Utility. Przejdź do Aplikacje folder i wybierz Pożytek. W tym menu przejdź do Informacje o systemie. Po lewej stronie zobaczysz listę informacji, w tym sprzęt, sieć, oprogramowanie itp.

Rozwiń Sprzęt komputerowy opcję i znajdź i wybierz Pamięć wejście. Po jej wybraniu zobaczysz informacje po prawej stronie okna. Informacje te będą zawierać częstotliwość pamięci RAM w MHz.

częstotliwość barana

Częstotliwość pamięci RAM

Chociaż częstotliwość pamięci RAM nie odgrywa istotnej roli w wydajności komputera, jest to ważne, przynajmniej do pewnego stopnia. Wiedza o tym, jaki typ pamięci DDR posiadasz i z jaką częstotliwością pracuje twój moduł, może być przydatna, przynajmniej ze względu na kompatybilność płyty głównej.

Jaka jest częstotliwość Twojej pamięci RAM? Czy masz jakieś inne wskazówki dotyczące częstotliwości pamięci RAM? Dołącz do dyskusji w sekcji komentarzy poniżej i podziel się swoimi przemyśleniami, sugestiami i pytaniami.