Jak sprawdzić, czy pamięć RAM działa poprawnie w systemie Windows 10?

Pamięć RAM działa jako sposób na natychmiastowe przechowywanie danych, których potrzebuje komputer, bez konieczności ciągłego odczytywania i zapisywania dysków. To jeden z najważniejszych, kluczowych elementów każdego urządzenia komputerowego, czy to smartfona, tabletu czy laptopa.

Problemy z pamięcią mogą powodować awarie, błędy, awarie programu i wiele innych symptomów. W systemie Windows 10 jest wbudowane potężne narzędzie, które pozwoli Ci zdiagnozować wszelkie problemy z pamięcią: Windows Memory Diagnostic. To świetny sposób na naprawienie błędów związanych z pamięcią i przyspieszenie systemu Windows 10, niezależnie od tego, czy masz problemy z komputerem, czy nie.

W tym przewodniku przyjrzyjmy się, jak korzystać z Diagnostyki pamięci systemu Windows, aby upewnić się, że pamięć RAM działa poprawnie.

Co to jest pamięć RAM i do czego służy?

RAM to skrót od Random Access Memory. Pamięć RAM jest ulotna, co oznacza, że ​​po wyłączeniu zasilania wszystko przechowywane w pamięci RAM znika. RAM jest niezwykle szybki; typowy pendrive pamięci RAM DDR4 używany w nowoczesnym komputerze może wykonać około 2 400 000 000 transferów na sekundę, przenosząc 64 bity pamięci w każdym transferze.

Pamięć RAM to najszybsza pamięć, z której korzysta Twój komputer. Dla porównania, dysk półprzewodnikowy (dysk twardy wykorzystujący znacznie mniej ulotną formę pamięci zwaną pamięcią flash) jest o jeden lub dwa rzędy wielkości wolniejszy, podczas gdy konwencjonalne dyski twarde (które przechowują dane na dysku fizycznym i są stosunkowo stałe) są o kolejne dwa rzędy wielkości wolniejsze. Mówiąc bardzo ogólnie, pamięć RAM w komputerze jest od 1000 do 10 000 razy szybsza w przenoszeniu danych niż dysk twardy.

Dlaczego więc nie wszystko składa się tylko z pamięci RAM? Z dwóch powodów: koszt i wytrwałość.

Jak wspomniano, pamięć RAM jest ulotna. Po wyłączeniu zasilania dane przechowywane w pamięci RAM również znikają. Dyski flash są stosunkowo trwałe, ale dysk półprzewodnikowy (SSD) pozostawiony w stanie wyłączonym przez kilka lat zacznie tracić dane. Z drugiej strony dyski twarde będą przechowywać swoje dane przez wiele lat.

Co więcej, pamięć RAM jest znacznie droższa niż pamięć flash, która z kolei jest droższa niż miejsce na dysku twardym. Z tego powodu dyski twarde i dyski SSD są używane do długoterminowego przechowywania, podczas gdy znacznie szybsza pamięć RAM jest używana jako pamięć robocza komputera, gdy aktywnie przetwarza on różne rzeczy.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że chcesz sprawdzić pocztę e-mail na komputerze z systemem Windows 10. Więc klikasz dwukrotnie ikonę programu klienta poczty e-mail i ładuje się. Co się dzieje, kiedy to robisz?

Cóż, program klienta był przechowywany na dysku twardym lub dysku SSD. Dwukrotne kliknięcie nakazuje systemowi Windows skopiowanie programu do pamięci RAM i rozpoczęcie jego wykonywania. Wykonując w pamięci RAM, program działa setki lub tysiące razy szybciej niż w przypadku wykonywania z miejsca przechowywania. Kiedy klikniesz przycisk „sprawdź pocztę” w swoim kliencie, przychodząca wiadomość e-mail najpierw trafia do pamięci RAM, a następnie jest zapisywana na dysku twardym lub SSD, aby nadal tam była, gdy następnym razem ją przejrzysz.

Korzystanie z pamięci w ten sposób przyspiesza czas reakcji komputera i umożliwia szybkie kopiowanie, wklejanie, edytowanie i robienie wszystkiego, co trzeba w programie. Wszelkie trwałe zmiany, które zostaną zapisane, zostaną zapisane na dysku.

Co może pójść nie tak z pamięcią RAM?

Pamięć RAM może mieć wiele różnych problemów i nie zawsze są one łatwe do zdiagnozowania.

Błądzący prąd elektryczny może spowodować zwarcie, które uszkodzi układ pamięci RAM; dzieje się tak zwykle, gdy układ pamięci RAM znajduje się poza komputerem i jest głównym powodem, dla którego pamięć RAM powinna być przechowywana i przenoszona w torbach odpornych na ładunki elektrostatyczne.

Częstszym błędem w pracującej maszynie jest to, że pamięć RAM w znacznym stopniu zależy od koordynacji i synchronizacji. Jeśli jeden układ działa z częstotliwością 2400 MHz, a inny z częstotliwością 2666 MHz, a twój komputer próbuje uruchomić oba z częstotliwością 2666 MHz, to wolniejszy układ będzie generował błędy, ponieważ nie nadąża za tempem. Problemy te można jednak zdiagnozować za pomocą oprogramowania.

Jak sprawdzić pamięć RAM w systemie Windows 10

Jeśli używasz systemu Windows 10, możesz użyć narzędzia Windows Memory Diagnostic. Jest wbudowany w system Windows i dobrze sprawdza się w testowaniu pamięci i ocenianiu, czy jest uszkodzona, czy nie.

Aby otworzyć narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows:

  1. Rodzaj Diagnostyka pamięci Windows w polu wyszukiwania systemu Windows.

  2. Wybierać Diagnostyka pamięci Windows kiedy pojawi się w wyskakującym okienku.

  3. Wybierz albo Uruchom ponownie teraz i sprawdź problemy lub Sprawdź problemy przy następnym uruchomieniu komputera.

Następnie poczekaj, aż test będzie kontynuowany, aż do zakończenia. Może to chwilę potrwać w zależności od szybkości komputera i ilości posiadanej pamięci RAM. Możesz nacisnąć F1 i wybrać Test rozszerzony, aby wykonać bardziej kompleksowy test, ale pamiętaj, aby zrobić to przed snem lub pracą i pozostawić włączony, ponieważ zajmie to trochę czasu!

Po zakończeniu narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows pokaże wyniki testu. Jeśli wykryje jakiekolwiek błędy, napisze dla niego zdarzenie systemu Windows, abyś mógł przeglądać wyniki w wolnym czasie.

Aby wyświetlić te wyniki, zajrzyj do dzienników systemu Windows w obszarze System. Raport będzie miał identyfikator zdarzenia 1101 lub 1102, aby ułatwić jego znalezienie. Możesz także wyszukać „MemoryDiagnostics”, jeśli wolisz.

Jeśli masz szczęście, zobaczysz komunikat „Diagnostyka pamięci systemu Windows przetestowała pamięć komputera i nie wykryła żadnych błędów”. Oznacza to, że uważa, że ​​pamięć RAM działa poprawnie. W przeciwnym razie narzędzie poinformuje Cię, jakie błędy wykryło i na jakiej karcie pamięci. Następnie należy wyjąć przedmiotowy kij i zastąpić go nowym, a następnie ponownie przeprowadzić test.

Końcowe przemyślenia

Pamięć RAM jest krytycznym elementem każdego komputera i ważne jest, aby móc rozwiązać wszelkie problemy z pamięcią, jakie może mieć Twój komputer.

Wykonując powyższe kroki, możesz szybko i łatwo zdiagnozować problemy z pamięcią, aby poprawić wydajność komputera z systemem Windows 10.

Czy masz jakieś sugestie lub wskazówki dotyczące testowania pamięci w systemie Windows 10? Podziel się z nami swoimi pomysłami w sekcji komentarzy poniżej!