Jak sprawdzić, czy ktoś korzysta z twojego WiFi?

Posiadanie sieci do administrowania było kiedyś zajęciem dla informatyków w dużych firmach. Jednak świat stał się bardziej zaawansowany technologicznie, więc teraz małe i duże firmy, większość gospodarstw domowych i biblioteki mają własną sieć do zarządzania i utrzymania. W dzisiejszych czasach konfiguracja połączenia Wi-Fi jest łatwa i niedroga.

Jak sprawdzić, czy ktoś korzysta z twojego WiFi?

Niektórzy użytkownicy korzystają z sieci Wi-Fi korzystającej z połączenia kablowego lub DSL, podczas gdy inni korzystają z Wi-Fi, używając smartfona jako punktu dostępowego. Większość smartfonów może działać jako mobilne punkty dostępowe i udostępniać bezprzewodowe połączenie internetowe innym urządzeniom.

Oznaki, że ktoś ma dostęp do twojego Wi-Fi

Niezależnie od tego, ilu z nas korzysta teraz z Wi-Fi, większość z nas nie została przeszkolona w zakresie bezpieczeństwa sieci. Oznacza to, że Twoja sieć Wi-Fi może być podatna na złośliwych hakerów lub tych, którzy po prostu chcą korzystać z Twojego dostępu do Internetu za darmo, tak czy inaczej, jest to niepożądane i niezgodne z prawem.

Warto zdawać sobie sprawę z pewnych znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać, że ktoś łączy się z Twoją siecią bez pozwolenia. Jednym z powszechnych znaków jest wolniejsze połączenie internetowe. Każde połączenie internetowe zajmuje pewną przepustowość, a jeśli ktoś pobiera torrenty lub gra w gry online bez Twojej zgody, Twój ruch zostanie spowolniony.

Wiedza o tym, kto i kiedy korzysta z Twojej sieci Wi-Fi, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Ten samouczek pokaże Ci, jak sprawdzić, czy ktoś korzysta z Twojego Wi-Fi, jak go wyrzucić i jak zapobiec ponownemu dostępowi do Wi-Fi tej osobie i innym osobom.

Sprawdź, kto korzysta z Twojej sieci Wi-Fi

Istnieje kilka sposobów na wykrycie, czy ktoś korzysta z Twojej sieci bezprzewodowej, przejdźmy do kilku.

Proste metody sprawdzania, czy ktoś uzyskuje dostęp do Twojego WiFi

Jednym z prostych sposobów jest wyłączenie wszystkich komputerów, smartfonów i tabletów, aby żadne z Twoich urządzeń nie było włączone. Następnie sprawdź kontrolki aktywności na routerze bezprzewodowym (często nazywanym modemem bezprzewodowym, jeśli masz połączenie z szerokopasmowym Internetem kablowym lub DSL). Jeśli na routerze nadal pojawia się regularna aktywność, mimo że żaden z autoryzowanych użytkowników nie jest włączony, oznacza to, że ktoś korzysta z Wi-Fi bez Twojej zgody.

Korzystanie z przeglądarki internetowej w celu uzyskania dostępu do routera

Następnym krokiem jest użycie przeglądarki internetowej do zalogowania się na stronie dostępu routera bezprzewodowego. Prawie wszystkie routery domowe mają stronę dostępową online, do której można uzyskać dostęp z dowolnego komputera podłączonego do routera.

Typowe adresy URL dla routerów

Adres URL do wpisania w oknie przeglądarki różni się w zależności od routera, ale prawie zawsze jest to adres IP. Możesz znaleźć dokładny adres URL, sprawdzając dokumentację routera. Sprawdź na samym routerze, czy adres jest wydrukowany na etykiecie, lub użyj adresów domyślnych: ogromna liczba routerów używa //192.168.0.1 lub //192.168.1.1.

Jeśli korzystasz z Xfinity (Comcast), aby uzyskać dostęp do Internetu, domyślnym adresem URL dostępu do routera/modemu może być //10.0.0.1/.

Wystarczy wpisać numer (np. „192.168.0.1”) w pasku adresu przeglądarki i nacisnąć Enter. Spowoduje to przejście do interfejsu administracyjnego routera. Informacje o routerach Netgear znajdziesz tutaj, routerach Belkin tutaj, a informacje o routerach Asus tutaj.

Poświadczenia logowania routera

Aby zalogować się do routera, musisz znać hasło administratora. Hasło powinno zostać zapisane podczas konfigurowania routera lub powinno zostać ustawione przez technika instalacyjnego, jeśli ktoś inny wykonał konfigurację sieci .

Najpopularniejsza domyślna nazwa użytkownika to Administrator a najpopularniejszym domyślnym hasłem jest Administrator także. Inne bardzo popularne hasła domyślne to „1234” lub po prostu słowo „hasło”.

Jeśli korzystasz z routera/modemu dostarczonego z usługą Comcast/Xfinity i nie zmieniłeś hasła z oryginalnego, domyślną nazwą użytkownika może być Administrator a domyślne hasło może być po prostu hasło.

Identyfikacja podłączonych urządzeń

Po zalogowaniu spójrz na stronę administracyjną routera, aby uzyskać listę podłączonych urządzeń. Na routerze Netgear jest to zwykle wymienione poniżej Konserwacja>Podłączone urządzenia. Na routerze Linksys jest on wymieniony w obszarze Mapa sieci.

Inne routery będą miały własną strukturę organizacyjną dla tych informacji, ale każdy router powinien je udostępniać. Gdy znajdziesz się na liście, możesz zidentyfikować każde urządzenie wymienione na liście jego adresu MAC.

Oto artykuł TechJunkie oferujący szybkie wyjaśnienie, czym są adresy MAC. Wszystko, co musisz teraz wiedzieć, to to, że każde urządzenie ma swój własny unikalny numer, który służy do jego identyfikacji w sieci lokalnej, która w tym przypadku jest twoją siecią Wi-Fi.

Możesz znaleźć adres MAC wszystkich swoich komputerów, porównać je z listą, a następnie sprawdzić, czy na liście są jakieś urządzenia, których nie rozpoznajesz jako należące do autoryzowanego użytkownika sieci.

Jeśli masz problemy z identyfikacją wszystkich wymienionych urządzeń, wyłącz je lub odśwież mapę. To proces eliminacji. Nie zapomnij dołączyć inteligentnych telewizorów i innych urządzeń podłączonych do Wi-Fi, takich jak odtwarzacze Roku lub Amazon Echos.

Jeśli to całe zamieszanie ze stronami zarządzania adresami MAC i routerami jest nieco poza twoją strefą komfortu technicznego, nie martw się. Istnieje kilka doskonałych narzędzi innych firm, które pomogą Ci wykonać tę pracę.

F-Secure Router Checker

Jednym z takich wspaniałych narzędzi jest F-Secure Router Checker. Jest to bezpłatne i szybkie rozwiązanie, aby sprawdzić, czy router został przejęty, czy nie.

Po prostu przejdź do witryny, wybierz niebieski przycisk „Sprawdź swój router” i pozwól witrynie wykonać swoją pracę. Oceni wszelkie luki w zabezpieczeniach routera i ostrzeże Cię o nich.

Inspektor WiFi

Inną drogą jest pobranie Inspektora Wi-Fi, aplikacji Google Play, która skanuje sieć Wi-Fi i informuje, jakie urządzenia z niej korzystają. Jest to dobry sposób na identyfikację urządzeń uzyskujących dostęp do Twojej sieci.

ZMap

Świetnym i prostym narzędziem do skanowania sieci WiFi jest ZMap. Chociaż obecnie działa tylko na MacOS, Linux i BSD, ZMap jest łatwym w użyciu narzędziem, które zapewnia wiele funkcji i GUI, dzięki czemu jest łatwy do zrozumienia. Użytkownicy systemu Windows nie martwią się, możesz łatwo uruchomić ZMap na maszynie wirtualnej.

Często przedstawiany jako nauczyciel NMap, ZMap to program, który chcesz mieć w swoim wirtualnym pasku narzędzi.

Zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi przed intruzami

Co powinieneś zrobić, jeśli zidentyfikujesz kogoś korzystającego z Twojej sieci Wi-Fi bez Twojej zgody? Pierwszym krokiem jest ich usunięcie, a następnie upewnienie się, że nie będą mogli tego zrobić ponownie.

Poniższe instrukcje zostały przetestowane przy użyciu routera Linksys Smart. Twój router może się nieznacznie różnić i używać innej terminologii. Po prostu dostosuj poniższe instrukcje do swojego modelu.

  1. Zaloguj się do routera i uzyskaj dostęp do interfejsu administratora.
  2. Wybierz część bezprzewodową interfejsu lub znajdź sieć dla gości.
  3. Wyłącz sieć dla gości, chyba że specjalnie jej używasz.
  4. Wyłącz łączność bezprzewodową. Na routerze Linksys jest to przełącznik. Spowoduje to wyrzucenie wszystkich z Wi-Fi, więc powiadom wszystkich wcześniej.
  5. Wybierz WPA2 jako tryb bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej, jeśli nie jest jeszcze wybrany. To najlepsza opcja dla większości użytkowników.
  6. Zmień hasło dostępu bezprzewodowego i zapisz zmiany.
  7. Ponownie włącz łączność bezprzewodową.
  8. Zmień hasło na wszystkich urządzeniach, które łączą się z Wi-Fi.

Jeśli twój router nie obsługuje WPA2, powinieneś zaktualizować; jest to de facto standard bezpieczeństwa bezprzewodowego. Aby uzyskać więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego routera, zapoznaj się z tym artykułem TechJunkie o tym, jak kupić odpowiedni router do swoich potrzeb.

Zmień hasło na coś tak trudnego, jak to możliwe, jednocześnie pamiętając je. Mieszaj wielkie i małe litery i cyfry. Jeśli twój router na to pozwala, dodaj znak specjalny lub dwa na dokładkę.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa WiFi

Dodatkowe kroki, które możesz podjąć, obejmują wyłączenie chronionej konfiguracji Wi-Fi i aktualizację oprogramowania routera. W bezprzewodowej części routera powinno znajdować się ustawienie, które wyłącza WPS. Jest to znana luka we wspólnych nieruchomościach, akademikach lub innych miejscach, w których nie masz kontroli nad tym, kto przychodzi i odchodzi. Wyłącz go, aby uniemożliwić innym osobom uwierzytelnianie się w Twojej sieci, jeśli mają fizyczny dostęp do sprzętu routera.

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego routera umożliwia routerowi korzystanie z wszelkich poprawek lub poprawek zabezpieczeń. Przykładem jest niedawna luka KRACK, która wykryła słabość WPA2, która została szybko naprawiona. Tylko aktualizacja oprogramowania sprzętowego routera może w pełni Cię chronić, więc jeśli to możliwe, zezwól na automatyczne aktualizacje routera, w przeciwnym razie regularnie sprawdzaj dostępność aktualizacji.

To są podstawy, jak sprawdzić, czy ktoś korzysta z twojego WiFi i jak powstrzymać go przed ponownym użyciem. Czy znasz inne sposoby na osiągnięcie tego celu? Jeśli tak, podziel się nimi z nami w komentarzach poniżej!