Jak sprawdzić stan dysku SSD?

Obecnie często spotyka się komputery stacjonarne i laptopy z dyskami półprzewodnikowymi (SSD) zamiast dysków twardych. Dyski SSD zyskują na popularności, ponieważ są bardziej odporne na uszkodzenia fizyczne oraz działają cicho i płynniej. Szybciej też uruchamiają i uruchamiają system.

W ciągu ostatnich kilku lat dyski SSD stały się znacznie bardziej dostępne dla zwykłych konsumentów. Mają świetną ogólną wydajność, ale ich żywotność jest krótsza niż zwykłych dysków twardych. Nawet jeśli prawdopodobnie wymienisz cały komputer, zanim dysk SSD przestanie działać, dobrze jest śledzić jego stan.

W zależności od systemu i urządzenia istnieją różne sposoby sprawdzania stanu dysku SSD. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych metod.

Sprawdzanie kondycji dysku SSD na komputerze Mac

Jeśli masz Maca i chcesz sprawdzić, czy Twój dysk SSD działa dobrze, masz szczęście. Apple wdrożyło aplikację, która może bez żadnych komplikacji sprawdzać stan dysku. Oto jak:

 1. Kliknij ikonę „Wyszukiwarka”. To niebiesko-biała ikona twarzy w lewej dolnej części obszaru roboczego komputera Mac. Pomaga to łatwiej poruszać się po bazie danych.

  Sprawdzanie stanu dysku SSD na komputerze Mac

 2. Znajdź „Aplikacje” po lewej stronie i wejdź.
 3. Wejdź do folderu „Narzędzia”. Jest to niebieska teczka z kluczem i śrubokrętem.
 4. Następnie przejdź do „Narzędzia dyskowego”. Ikona wygląda jak stetoskop sprawdzający na twardym dysku. To menu zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do zarządzania dyskami twardymi w urządzeniu.

  Sprawdzanie stanu dysku SSD

 5. Znajdź swój dysk SSD po lewej stronie. Jeśli masz wiele dysków, będziesz musiał znaleźć właściwy.
 6. Po otwarciu okna kliknij „Pierwsza pomoc” u góry. Ikona wygląda jak stetoskop (tym razem bez napędu). Pojawi się wyskakujące okienko z pytaniem, czy chcesz kontynuować udzielanie pierwszej pomocy. W prawym dolnym rogu kliknij „Uruchom”. Jeśli sprawdzasz dysk rozruchowy, nie będziesz mógł wejść do żadnych innych aplikacji, dopóki praca nie zostanie zakończona.

  Kondycja SSD na Macu

 7. Po zakończeniu sprawdzania kliknij „Pokaż szczegóły”. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nierozwiązane problemy z dyskiem SSD, ta aplikacja poinformuje Cię o tym.
 8. Jeśli wystąpią błędy, aplikacja zaproponuje ich naprawienie. Jeśli ich nie ma, oznacza to, że Twój dysk jest całkowicie sprawny i na razie nie ma się o co martwić.

Sprawdzanie kondycji dysku SSD w systemie Windows

Niestety, system Windows nie ma wbudowanej aplikacji, która może pokazać szczegółowy raport o stanie dysku SSD, ale istnieje wiele świetnych programów innych firm, które można znaleźć w Internecie. W tej sekcji dowiesz się, jak zainstalować i używać jednego takiego programu.

 1. Przejdź na oficjalną stronę CrystalDiskInfo, jednej z najpopularniejszych aplikacji do konserwacji dysków.

  Sprawdzanie dysku SSD Crystal Disc

 2. Użyj przycisku Szybkie pobieranie, aby pobrać wersję standardową oprogramowania.
 3. Po zakończeniu pobierania przejdź do lokalizacji pobierania i znajdź plik instalacyjny. Powinien mieć nazwę „CrystalDiskInfo[aktualna wersja].exe”.
 4. Kliknij plik instalacyjny, a jeśli program o to poprosi, zezwól mu na wprowadzenie zmian na komputerze.
 5. Zaakceptuj umowę licencyjną, skonfiguruj żądaną lokalizację, aby zainstalować aplikację, i kliknij Dalej. Opcjonalnie możesz zaznaczyć opcję „Utwórz skrót na pulpicie”, aby łatwiej znaleźć program.
 6. Po pomyślnym zainstalowaniu aplikacji i uruchomieniu jej pojawi się okno z różnymi szczegółami dotyczącymi Twojego dysku. Szczegóły te obejmują wszystko, od standardowych informacji (numer seryjny, oprogramowanie układowe itp.) po dynamiczne zmiany (temperatura, uszkodzone sektory, czas rozruchu itp.).

  Kryształowy znak dysku

 7. Wybierz dysk, który chcesz sprawdzić. Wszystkie dyski są na wierzchu. Jeśli chcesz sprawdzić ich stan zdrowia, możesz zobaczyć pasek „Stan zdrowia”. Jeśli jest oznaczony jako „Dobry” ze 100% wynikiem, oznacza to, że Twój dysk jest całkowicie zdrowy!

W Internecie można znaleźć wiele innych aplikacji innych firm do sprawdzania kondycji dysków SSD. Wszystkie są łatwe w instalacji i działają w podobny sposób. Niektóre z najpopularniejszych wyborów to:

 1. Smartmontools
 2. Strażnik dysku twardego
 3. Zestaw narzędzi Intel Solid State Drive
 4. Gotowy na SSD

Dbaj o swój dysk SSD

W przyszłości dyski SSD będą trwalsze. Dzięki nowym technologiom i technikom pielęgnacji będą trwać znacznie dłużej niż wcześniej. Jeśli często je sprawdzasz za pomocą aplikacji do konserwacji dysków, możesz jeszcze bardziej wydłużyć ich żywotność. Dlatego pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan dysku SSD i naprawiać wszelkie napotkane problemy.