Jak sprawdzić, jaką generację laptopa posiadasz?

Intel od lat dominuje na rynku laptopów dzięki serii procesorów Core. Wygląda na to, że obecnie dostępny dziewiąty i nadchodzący dziesiąty z pewnością jeszcze bardziej umocni pozycję serii.

Jak sprawdzić, jaką generację laptopa posiadasz?

Jeśli próbujesz sprzedać swój laptop lub chcesz go ulepszyć, bardzo ważne jest, aby zebrać jak najwięcej informacji o jego procesorze. Oprócz częstotliwości należy również zaczerpnąć nazwę modelu i jego generację.

Niektóre systemy operacyjne ułatwiają uzyskanie kluczowych informacji o procesorze niż inne. W tym artykule przyjrzymy się trzem głównym – Windows, Mac OS i Linux.

Konwencje nazewnictwa procesorów Intel

Wraz z wprowadzeniem procesorów z serii Core firma Intel przyjęła również zestaw konwencji i reguł nazewnictwa. Dziewięć pokoleń i ponad dziesięć lat później zasady nadal obowiązują. Zobaczmy, jak zidentyfikować procesor Intel Core.

Intel Core

Na przykład twój laptop może być zasilany przez Intel Core i7-7920HQ. Oznaczenie i7 jest tym, co Intel określa jako modyfikator marki i mówi, jaki główny typ procesora Intel Core posiadasz. Aż do 9. generacji i7 był flagową sekcją stworzoną dla maszyn z najwyższej półki.

Przyjrzyjmy się oznaczeniu numerycznemu 7920. Cyfra 7 na pierwszej pozycji oznacza, że ​​Twój procesor należy do 7. generacji. Numer 6 oznacza, że ​​jest to procesor 6. generacji, numer 5 to model 5. generacji, natomiast procesory z trzycyfrowymi oznaczeniami numerycznymi należą do pierwszej generacji. Modele najnowszej 9. generacji mają numer 9 na pierwszym miejscu.

Pozostałe trzy cyfry to cyfry SKU procesora. W tym przypadku procesor w wyimaginowanym laptopie to 920, najwyższy w sekcji Wydajność w dziale procesorów Kaby Lake Mobile.

Niektóre procesory mają również dołączone przyrostki liter. W badanym przypadku procesor ma na końcu litery H i Q. Ten konkretny skrót jest używany do oznaczenia czterordzeniowych procesorów mobilnych i laptopów z wysokiej klasy wbudowaną grafiką.

Procesory Intel Core Mobile Division mogą mieć również szereg innych przyrostków. Oto niektóre z najczęstszych i wyjaśnienie ich znaczenia:

 1. H oznacza wysokiej klasy grafikę.
 2. Do odblokowanych procesorów z wysokiej klasy grafiką dodawany jest przyrostek HK.
 3. U oznacza bardzo niski pobór mocy i można go znaleźć na słabszych maszynach.
 4. Y oznacza wyjątkowo niski pobór mocy, stosowany również w maszynach z niższej półki.
 5. M to telefon komórkowy. To oznaczenie było używane do czwartej generacji.
 6. MQ oznacza mobilny czterordzeniowy procesor, używany również do czwartej generacji.
 7. MX oznacza Mobile Extreme Edition. Używany do 4 generacji.

Piąta generacja zawierała również linię procesorów, które używały litery M zamiast i. Zostały one wykonane dla maszyn o niskiej wydajności. Siódma generacja miała tylko procesory M3. Następnie dywizja M została zlikwidowana.

Okna

Jeśli masz laptopa z systemem Windows, określenie generacji procesora Intel jest więcej niż łatwe. System Windows z łatwością pokazuje użytkownikom wszystkie ważne informacje o systemie. Wystarczy wykonać te proste kroki.

Uwaga: ta metoda dotyczy laptopów z systemem Windows 10.

 1. Kliknij dwukrotnie ikonę Ten komputer na pulpicie.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Ten komputer w menu po lewej stronie okna.

  Kliknij prawym przyciskiem myszy ten komputer

 3. Wybierz opcję Właściwości z menu rozwijanego.
 4. Laptop wyświetli informacje o systemie, w tym generację i model procesora.

Okno System w starszych wersjach systemu Windows wyświetla również model i generację procesora, chociaż ścieżka do niego może się różnić w zależności od generacji.

Prochowiec

Użytkownicy komputerów Mac mają nieco trudniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o generację procesora zainstalowanego pod maską laptopa. Apple notorycznie ukrywa komponenty, które instaluje w swoich urządzeniach, w tym na komputerach Mac. Niemniej jednak oto, jak wytropić procesor wewnątrz komputera Mac.

 1. Otwórz O tym Macu i przeczytaj dostępne informacje o systemie. Informacje o procesorze najprawdopodobniej będą zawierały tylko model. Dowiedz się, kiedy powstał Twój Mac i jaki to jest model.
 2. Uruchom przeglądarkę i przejdź do każdego Maca
 3. Tam kliknij zakładkę Według procesora i znajdujący się w niej link Wszystkie procesory.
 4. Przewiń listę, aby znaleźć swojego Maca. Po prawej stronie nazwy modelu komputera Mac będzie pełna nazwa zainstalowanego procesora.

  MacBook Pro

Jeśli nie masz nic przeciwko używaniu Terminala na komputerze Mac, możesz tam wyszukać informacje o procesorze. Zobaczmy, jak to się robi.

 1. Uruchom Terminal na komputerze Mac.
 2. Uruchom to polecenie: sysctl machdep.cpu.brand.string. Dane wyjściowe powinny zawierać pełną nazwę modelu procesora zainstalowanego na komputerze Mac.
 3. Alternatywnie możesz znaleźć informacje o procesorze za pomocą tego polecenia: sysctl machdep.cpu.

Uwaga: Nie ma potrzeby umieszczania kropki na końcu polecenia.

Linux

Użytkownicy Linuksa nie powinni wzdrygać się na wzmiankę o Terminalu, ponieważ powinni być z nim najlepiej zaznajomieni ze wszystkich głównych użytkowników systemu operacyjnego. Jeśli używasz Linuksa na swoim laptopie, informacje o generacji i modelu Twojego procesora są w zasięgu jednego polecenia. Zobaczmy, jak je zdobyć.

 1. Uruchom Terminal.
 2. Wykonaj następujące polecenie: $ cat /proc/cpuinfo | grep „nazwa modelu” | unikat.
 3. Terminal wyświetli wtedy pełną nazwę procesora pod maską laptopa.

  Pingwin Linuksowy

Za pomocą kilku dodatkowych poleceń terminala możesz uzyskać takie informacje, jak dokładna architektura procesora, liczba wątków na rdzeń, liczba rdzeni na gniazdo i inne. Informacje o częstotliwości są również dostępne o jedno polecenie.

Mówiąc „O moim pokoleniu”

Procesor i5 4. generacji to zupełnie inny procesor niż jego odpowiednik 7. generacji. Choć mogą mieć podobną częstotliwość, ich wydajność jest prawie nieporównywalna.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, do której generacji należy twój procesor. W ten sposób będziesz mieć znacznie jaśniejsze pojęcie o tym, do czego chcesz uaktualnić lub co sprzedajesz.

Czy znasz inne sposoby znajdowania informacji o procesorze? Jeśli coś przeoczyliśmy, daj nam znać w komentarzach poniżej.