Co zrobić, gdy Chromebook się nie uruchamia

W świecie, który ma obsesję na punkcie produktywności i oszczędności, Chromebooki są naturalnym rozwiązaniem. Zapewniają solidną i stabilną platformę, która zachęca do współpracy. Ale nadal są to zasadniczo laptopy. Podobnie jak wszystkie inne laptopy, mogą napotkać problemy z oprogramowaniem i sprzętem oraz odmówić włączenia.

Co zrobić, gdy Chromebook się nie uruchamia

Głównym punktem sprzedaży Chromebooków jest ich koszt, ale zaraz po nim jest niezawodność. Wiele osób wybiera Chromebooki, ponieważ mają świetne osiągnięcia w zakresie stabilności, więc odmowa uruchomienia może być bardzo frustrująca. W tym artykule znajdziesz kilka sposobów radzenia sobie z typowymi problemami, które uniemożliwiają uruchamianie lub uruchamianie Chromebooków.

Pomoc, system operacyjny Chrome nie ładuje się

Zanim zaczniemy, warto zauważyć, że wszystkie Chromebooki działają na tym samym systemie operacyjnym, ale są produkowane przez kilka różnych firm. Przedstawione tutaj kroki mogą się nieznacznie różnić, ale powinny być z grubsza zgodne z tym samym schematem, niezależnie od marki.

Urządzenia zewnętrzne

Czasami urządzenia peryferyjne i inne urządzenia zewnętrzne mogą powodować problemy z Chromebookami i uniemożliwiać prawidłowe ładowanie systemu operacyjnego Chrome. To dobre miejsce na rozpoczęcie. Jeśli masz podłączone jakiekolwiek urządzenia USB, usuń je. Upewnij się również, że wszystkie karty pamięci zostały wyjęte z odpowiednich gniazd. Wszystko, co nie jest niezbędne, powinno zostać odłączone, w tym zewnętrzne dyski twarde.

Po usunięciu wszystkich urządzeń uruchom Chromebooka. Jeśli się uruchomi, problem spowodował jedno z urządzeń. Podłączaj je ponownie pojedynczo i uruchom ponownie Chromebooka po ponownym podłączeniu każdego urządzenia, aby dowiedzieć się, które to było.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, następnym rozwiązaniem jest wykonanie twardego resetu.

Twardy reset

Wymuszony reset nie spowoduje usunięcia danych zapisanych na dysku twardym komputera. Wszystko, co jest zapisane na Dysku Google, nie zostanie naruszone, podobnie jak nic w zewnętrznych bankach pamięci.

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli to zadziała, Twój Chromebook powinien działać tak samo dobrze, jak przy pierwszym uruchomieniu.

Aby wykonać twardy reset, należy nacisnąć i przytrzymaćOdśwież” i „Zasilanie” przez pięć sekund. Komputer powinien się całkowicie wyłączyć (żadne światła nie będą się świecić), a następnie włączyć się ponownie. Jeśli nie uruchomi się po zgaszeniu wszystkich świateł, odczekaj pięć sekund i ponownie naciśnij przycisk zasilania. Jeśli pracujesz na Chromebooku w stylu tabletu, zamiast tego naciśnij i przytrzymaj przyciski zwiększania głośności i zasilania.

powerref

Jeśli kontrolki zgasną, ale kopia zapasowa w ogóle się nie uruchomi, przyczyną może być błąd w systemie operacyjnym. Aby to naprawić, musisz wykonać odzyskiwanie systemu.

Odzyskiwanie systemu

Jeśli Twój Chromebook po prostu się nie uruchamia, zanim to zrobisz, przejrzyj wszystkie inne poprawki, ponieważ jest to trochę bardziej skomplikowane. Jeśli żadna z nich nie działa, spróbuj zapytać na forach eksperckich o rozwiązanie konkretnego problemu. Jeśli to jest uruchamia się, ale wyświetla komunikat „Brak systemu operacyjnego Chrome lub jest on uszkodzony”, wtedy będzie wymagać przywrócenia systemu.

Przywracanie systemu usunie wszystko z Twojego Chromebooka, w tym ustawienia i wszystko w folderze pobierania. Potrzebny będzie również inny działający komputer, aby przeprowadzić odzyskiwanie, a także pusty dysk USB z co najmniej 8 GB pamięci.

Najpierw zainstaluj przeglądarkę Chrome na działającym komputerze i pobierz narzędzie do odzyskiwania Chrome. Uruchom narzędzie i wybierz swój model Chromebooka z listy. Możesz także wybrać numer modelu, który będzie wyświetlany na dole komunikatu o błędzie na Chromebooku. Następnie kliknij „Kontynuuj”.

numer modelu

Włóż dysk USB do działającego komputera i wybierz go z wyświetlonego menu rozwijanego i ponownie kliknij przycisk Kontynuuj. Na następnym ekranie należy kliknąć „Utwórz teraz”, aby zakończyć procedurę. Następnie możesz usunąć dysk flash z komputera.

Teraz musisz przejść do trybu odzyskiwania na Chromebooku. Naciśnij i przytrzymaj klawisze Escape i Refresh, a następnie naciśnij raz przycisk zasilania. Gdy zobaczysz komunikat na ekranie, zwolnij pozostałe klawisze. Powinieneś zobaczyć komunikat „Brak systemu operacyjnego Chrome lub jest on uszkodzony. Proszę włożyć pamięć USB lub kartę SD do odzyskiwania”. na ekranie. Gdy tak się stanie, włóż przygotowany dysk USB do Chromebooka i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Gdy system zostanie w pełni przywrócony, zostaniesz poproszony o ponowne wykonanie początkowej konfiguracji.

Nowy początek

Chromebooki są na ogół bardzo stabilne i niezawodne. Nie oznacza to jednak, że są nieomylne, a jeśli wpadniesz w kłopoty, jedna z tych metod powinna pomóc.

Upewnij się, że przejdziesz przez każdą możliwość, zanim zdecydujesz się na przywracanie systemu. W rzeczywistości przywracanie systemu powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy Chromebook wyraźnie tego wymaga z komunikatem o błędzie.

Czy jesteś zadowolony ze swojego Chromebooka? Jeśli miałeś problem, jakie były przyczyny i jak to naprawiłeś? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach.